Доброто от деня - 13.12.2021 г.
В днешния бюлетин на "Доброто от деня" екипът на "Успелите" ви среща с Екатерина Димитрова - вицепрезидент на Атлантическия клуб в България, която ще сподели повече любопитни детайли за предстоящето Powers Summit събитие и как може да се включите в борбата на Любчо с детската церебрална парализа. Също така ще ви пренесем в Лос Анджелис, където двама българи бяха наградени с наградата "EMMY" за своя принов към кино индустрията и как историята на слона Кааван повлия на забраната за внос на слонове от Пакистан.
Екатерина Димитрова: Търсим още млади хора за "българския Давос"
Екатерина Димитрова е млад мечтател и раздаващ се напълно визионер, който довежда до успешен край всяко свое начинание. Тя е вицепрезидент на Атлантическия клуб в България и завършва магистратура по "Енергийни пазари и услуги". Екатерина искрено вярва в доброто бъдеще на родината си и допринася за него със сърце и включване в различни доброволчески, академични и дипломатически инициативи. Днес тя е сред главните организатори на предстоящия Powers Summit. Потърсихме я, за да ни сподели повече за форума и възможността младите хора да гарантират успеха му.
Powers Summit e първият по рода си форум, замислен като "българския Давос". Това е среща на ниво бизнес-държава-наука-медии, която ще постави прагматично проблеми и ще дефинира решения, както и нужните действия от страна на държавата за постигането им. Присъстващите политици ще обобщят чутото и ще посочат стъпки за неговото постигане. Един от резултатите от тази среща ще бъде Стратегически документ, обобщаващ основните предизвикателства в образованието, здравеопазването, устойчивото развитие, климата, киберсигурността и предприемачеството, дефинирани от бизнеса и гражданския сектор към държавата. Искаме студенти и млади хора да се присъединят към екипа, разработващ този документ и каним всички заинтересовани да се свържат с нас на office@atlantic-club.org.
Повече за предстоящето събитие и каква полезна информация ще сподели Екатерина Димитрова може да прочетете ТУК.
Българи бяха отличени с технологичната награда "EMMY"
Петър Митев и Владимир Койлазов бяха отличени с престижната награда "EMMY" на церемония в Лос Анджелис за своя принос при използването на фотореалистични компютърни изображения и специални ефекти във филмовите продукции.
„Нашият софтуер от един чертеж прави снимка. Както хората чертаят коли, сгради като инженерна основа. Оттам нататък за да изглежда истински, има нужда от нашия софтуер, той да вземе чертежа и чертежът да направи снимка“, обяснява Петър.
Софтуерът вече е бил използван в над 300 продукции филмови продукции като хитовите сериали Game of Thrones и Stranger Things. Сред другите филмови заглавия, в които е ползван, са „Господарка на злото“, „Денят на независимостта 2“, „300: Възходът на една империя“, “Deadpool” и много други.
Повече за постижението на двамата българи може да прочетете ТУК.
Историята на Кааван, която повлия на приемането на забрана за внасяне на слонове в Пакистан
Слонът Кааван беше спасен през ноември 2020 г., благодарение на мисията на Чатири лапи. Година по-късно неговата история допринесе Пакистан да забрани внасянето на слонове.
Сега Кааван живее свободно в джунглата в Убежището за диви животни в Камбоджа (CWS), където е в своя естествен хабитат. През ноември месец миналата година Международната организация за хуманно отношение към животните - Четири лапи, заедно с Управителния съвет за дивата природа на Исламабад (IWMB), местните власти и популярната певица Шер, помогнаха на Кааван да прекрати самотния си живот в зоопарк в Пакистан. Преди да бъде спасен, 36-годишният слон е живял осем години в плен. Животното бе транспортирано със самолет до Кронг Сим Реап. Историята на едрия бозайник бе и една от причините за внасянето на забраната в Пакистан. Д-р Амир Халил, ветеринарен лекар на Четири лапи, който ръководи спасителната мисия на Кааван и с когото слонът изгражда специална връзка, споделя:
Животът в плен, в продължение на 35 години, му е нанесъл сериозна травма, но Кааван се възстановява бързо. Той вече се разхожда свободно и се наслаждава на калните и водни бани в просторните заграждения в джунглата. В зоологическата градина в Пакистан, слонът постоянно се движеше от ляво на дясно, което е признак на стереотипно поведение. Сега Кааван преоткрива естествените си инстинкти и може да се радва на компанията на други слонове, макар и през загражденията. Той най-сетне живее живота, който заслужава. Очаквам с нетърпение да го посетя възможно най-скоро, за да видя на живо промяната, която е успял да направи за последната година.
Повече за историята на слона Кааван може да прочетете ТУК.
Да помогнем на Любчо в борбата с детската церебрална парализа
Това е Любимир или както го наричат близките му - Любчо. Съдбата му нанася тежък удар, още преди да се е родил - пиян шофьор блъска с автомобила си тогава бременната му в осмия месец майка и баща му. Те загиват следствие на инцидента, а Любчо се ражда с увреждания - детска церебрална парализа. Той е вече на 19 години, но живее с баба си Саня и с дядо си, които се грижат за него.
“Силата и добротата, която тя излъчва, могат да захранят електроцентрала. Не знам дали си представяте ежедневната борба, грижите и любовта, които тази жена отдава. Без почивка, без стъпка назад” - споделя Надя Брайт.
По инициатива на Надя Брайт и Мария Пеева през последните 3 години са били организирани благотворителни стендъп комедийни шоута през месец декември. За съжаление, поради влошената епидемична обстановка в страната тази година подобно шоу няма да бъде организирано.
Повече за историята на Любчо и как може да му помогнете моеж да прочетете ТУК.