Доброто от деня - 24.11.2018 г.
Днешният ни бюлетин е богат откъм теми. Прочети го и си подари добро настроение!
Два български стартъпа се наредиха сред най-добрите в Европа
Две родни компании - Biomyc и Enova се наредиха като най-добри в две категории на състезанието Startup Europe Awards, организирано от Европейската комисия. Успехът за родните предприемачи беше постигнат в конкуренция със 134 стартъпа от цяла Европа.
Startup Europe Awards е инициатива на Европейската комисия и фондация Finnova, подкрепена от председателя на Европейския парламент. За участие в проекта ежегодно кандидатстват стотици стартъпи от цяла Европа.
Одобрените за участие фирми преминават през редица обучения и менторски сесии за развитие на проектите си. Допълнително на всеки стартъп се осигурява достъп до различни събития и програми, които подпомагат развитието им.
Повече ТУК.
Вече можеш да си купиш фототипно издание на „Рибния буквар“!
По повод 220-годишнината от рождението на д-р Петър Берон излиза фототипно издание на „Рибния буквар“ на книжния пазар.
Фототипното издание на „Буквар с различни поучения“ („Рибен буквар“) се издава от сдружение "Българска история" с подкрепата на Фондация „Българска памет“. Поводът е 220-годишнината от рождението на д-р Петър Берон, която честваме през 2019 година.
Повече ТУК.
Да изгоним Бай Ганьо от себе си
Има стотици мнения за това дали Бай Ганьо е типичен български прототип, или образът му е общочовешки. Всъщност това няма значение, важното е, че байганьовщината я е имало преди повече от век, има я днес, ще я има и утре.
Макар да не го осъзнаваме, всеки ден се срещаме с поне по един Бай Ганьо. А дали и ние самите не се въплъщаваме в неговия образ понякога? Бай Ганьо се крие в нашето съвременно общество, в човека от автобуса, който не прави място на бременната жена, в дядото, който непрекъснато повтаря колко невъзпитани са младите, плюейки на всяка втора крачка. Той е и пред лекарския кабинет, където неведнъж всеки един от нас е бил пререждан от някой, който е уж за "малко", а се бави повече от половин час.
Повече ТУК.
Сигурност в реална и виртуална среда? Ученици с впечатляващи плакати по темата
Темата за сигурността в Интернет мрежите напоследък е много нашумяла и актуална. Именно във връзка с нея 51 ученици взеха участие в първия Национален конкурс за плакат в Пловдив. Темата беше „Сигурността на децата в реална и виртуална среда“. Учениците показаха изключителни умения и креативност.
Двете първи награди отидоха при Сахак Касапян с творбата му „Лабиринт“, който е възпитаник на пловдивската художествена гимназия „Цанко Лавренов“, и при Ивет Петкова от Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука” – София, за произведението ѝ „Много си сладка”.
Повече ТУК.
Младият талант Христина Йосифова направи дебют на песента си „Вяра“
Един детски глас ще извика усмивки на вашите лица. Това е гласът на 13-годишната Христина Йосифова, родена през 2005 година в София. Както и друг път сме писали в Uspelite.bg, Хриси е сред най-изявените млади изпълнители на голямата сцена. Ученичка е на вокалния педагог Искра Милкова, която започва работа с гласа ѝ още на 9-годишна възраст.
Професионалните ѝ изяви вече наброяват над 50 участия в международни и национални конкурси за певци, концерти, социални събития и инициативи. Хриси е носител на едни от най-високите отличия за изпълнители – Гранд При.
Повече ТУК.
Поетът Мартин Стратиев събра дарения за детска площадка в ИСУЛ
Безгрижните детски игри пазят мили спомени в съзнанието на всички ни. Всеки има своето любимо място от детството и с удоволствие се връща назад във времето. Край реката, в двора на баба и дядо, в парка или на някоя площадка. Днес ще Ви за една такава, но по-специална. Кръстих си я "площадка на надеждата".
Тази площадка е факт, благодарение на Мартин Стратиев и приятелката му Елена. Площадката е изградена пред онкологичното отделение на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" в столицата. Тя вдъхва радост и надежда за живот, изпълнен с игри на децата, борещи се с най-тежката болест.
Повече ТУК.
Кой и как създаде "умна пейка" в Морската градина на Варна?
Студентите от Техническия университет във Варна Росен Гевшеков, Младен Николов и Баркев Киркоров са екипа зад NSpot, който създаде "умна пейка" с 3 USB-порта за зареждане на телефони. Иновативният им проект можем да намерим до езерото в Детския кът на Морската градина във Варна.
Повече ТУК.
По-добър шанс за недоносените бебета! Бургаско семейство дари кувьоз
Бургаско семейство подари кувьоз на УМБАЛ Бургас предназначен за отделението по неонатология по случай 20-ия рожден ден на сина си.
Идеята за дарението на Гергана и Николай Господинови възникнала по случай рождения ден на сина им Николай, който се родил недоносен именно в УМБАЛ Бургас. Тогава кувьоз е помогнал на детето им да се възстанови и точно такова е пожеланието им - повече бебета да могат да се приберат живи и здрави вкъщи при родителите си. В момента синът им следва висшето си образование във Великобритания и споделя вълнението на родителите си.
Повече ТУК.
Скритата сила зад златните момичета - Весела Димитрова
Весела Димитрова е поредната българка, която избира родината пред живот другаде. Това е само една от историите, които журналистът Петя Кертикова представя в рубриката си "Завърналите се с Петя Кертикова" към "България сутрин" по телевизия Bulgaria On Air, за която печели престижна награда от медийния фестивал "Българската Европа".
"Aз винаги съм мечтала да бъда треньор в България, защото няма друго нещо, което да ме прави по-щастлива, особено в България!"
Повече ТУК.