Доброволци и дарители събраха средства за високопроходима линейка, която ще започне работа през март
През 2021 г. доброволци от сдружение “Аварийно спасяване Пловдив“ и клуб “Офроуд Пловдив“ стартираха дарителска кампания за събиране на средства за закупуването и оборудването на линейка, която да може да достига до труднодостъпни терени.
В България подобни транспортни средства са в недостиг, но благодарение на дейността на доброволци и дарители до края на март се предвижда “офроуд” линейката да започне да помага на бедстващи и пострадали в планината.
Идеята за осигуряване на подобен тип линейка е вдъхновена от дейността на организациите, а Георги Влайков - председател на “Аварийно спасяване Пловдив“, споделя:
“Последните години хората много започнаха да ходят по планини – има различни велосъстезания, офроуд състезания. Ако там се случи един инцидент, нямаш друг начин за достигане до пострадалия освен да ходиш пеша. Ако има една високопроходима машина с много добър, обучен шофьор и медицински екип вътре, те могат да бъдат изключително полезни. Дори машината да не може да достигне до съответния пострадал, аз мога да закарам един медицински екип или двама парамедици да един километър от него, което спестява едни часове ходене. Идеята ни е първо да завършим една, а след това, ако имаме възможност, да оборудваме още някоя“ - каза той пред екип на БНР.
Според ръководителя на кампанията в страната има нужда от 12-16 такива линейки.
"Времето е от голямо значение. Една такава високопроходима линейка би спасила човешки животи. Тя ще се използва за труднопроходими терени, не само планински. Например като при наводнението в село Бисер, където имаше нужда от такъв автомобил" - отбеляза Влайков за Bulgaria On Air.
Със събраните до момента средства вече е купен подходящ автомобил на стойност 30 000 лв., но все още са необходими 7 000 – 8 000 лв. за допълване на медицинското оборудване. В една линейка е предвидено да има носилка, система за подаване на кислород, инфузионна и аспирационна система, ЕКГ апарат, автоматичен външен дефибрилатор, оборудвана медицинска раница, радиокомуникация и екип от добре обучени шофьор и спасител със задълбочени познания по първа долекарска помощ.
“Може би едно от предимствата на тази машина пред един евентуален хеликоптер е, че тази машина може да върви във всякакво време. Докато при лошо време един хеликоптер ще каже: Ние не можем да летим, защото метеорологичните условия не позволяват” - допълни Георги Влайков.
Източник на корица: iStock