Как деца създадоха анимация за "Хан Тервел" с LEGO фигурки
Толкова е хубаво, че можем да опознаем по интересен, креативен и завладяващ начин българската история. За това спомагат деца на възраст между 6 и 12 години, които заснеха stop motion анимация с фигурки Lego!
Филмът е част от поредицата „Първо българско царство“ и носи заглавието „Хан Тервел“. Той коства на децата от Център за демократично учене и менторите им Иван Николов и Милен Димитров цели 2 години, поради възникналата обстановка в страната. За създаването на анимацията са изработени 31 декора и заснети 10 744 кадъра, като филмът е резултат от проектно базирано обучение в среда на самонасочено учене. А техниката stop motion (спряло движение), за разлика от компютърната техника, позволява по нея да работят едновременно повече хора. Премиерата на филма се състоя на 17-ти април в град София.
Първите две продукции от поредицата - „Хан Кубрат“ и „Хан Аспарух“, както и „Хан Тервел“ са заснети с фигурки Лего, интересни декори от пластилин и различни подръчни материали. Иван Николов e режисьор и художник, a Милен Димитров е учител. Анимацията следва съдържанието в официално одобрените учебници. Историята във филма „Хан Тервел“ ни среща с дете, ученик и внук на Професор Пънкчев (главния герой от „Хан Аспарух“). Предстои му съществен изпит върху царуването на Хан Тервел. А “Младши” никак не обича да учи от учебниците. Затова решава да използва машината на времето на дядо си, за да се запознае направо с владетеля и да стане свидетел на най-важните събития от историята ни от тази епоха. И така се връща 1300 години назад във времето. Главният герой се сприятелява с владетеля и научава всичко, което му е необходимо за изпита чрез собственото си приключение и подход.
Проектът е осъществен благодарение на Лидл България „Ти и Lidl за по-добър живот“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум. Център за демократично учене (ЦДУ) е основен проект на сдружение "Общност за демократично образование", познат още като "демократичното училище".
Снимков материал: ngobg