Успелите

Кои са 10-те най-обещаващи технологии за 2024 според MIT Technology Review?

Независимата медийна компания MIT Technology Review ни държи в течение с най-новите технологии и техните икономически, социални и политически въздействия. За 22-ра поредна година тя прави класация с най-значимите технологии, обещаващи да окажат реално въздействие върху човешката цивилизация. Списъкът включва технологични постижения в областта на изкуствения интелект, биотехнологиите, изменението на климата, компютрите, киберсигурността, космическата наука и др. 

1. Изкуствен интелект за всичко

Когато OpenAI стартира безплатно уеб приложение, наречено ChatGPT през ноември 2022 г., никой не знаеше какво предстои. Но това бързо се промени и вече можем да твърдим, че живеем в ерата изкуствения интелект. Само на няколко месеца ChatGPT се превърна в най-бързо развиващото се уеб приложение, което много скоро бе последвано от Microsoft, Google и Meta. Изкуственият интелект може да обобщава имейли, да създава проекти на доклади, да генерира цели слайдове – заглавия, точки и снимки – за секунди. Никога нова технология не е преминавала от експериментален прототип до потребителски продукт толкова бързо и в такъв мащаб. Все още е трудно да си представим какво предстои, но едно е сигурно- ИИ напълно промени облика на технологичния свят, такъв, какъвто го познавахме.

2. Свръх ефективни слънчеви клетки

Слънчевата енергия бързо се внедрява по целия свят и е ключова за глобалните усилия за намаляване на въглеродните емисии. Но по-голямата част от слънчевата светлина, която попада на днешните панели, не се преобразува в електричество. През ноември 2023 г. обаче една нашумяла соларна технология промени правилата и направи световен рекорд за ефективност. Бяха създадени перовскитни тандемни слънчеви клетки. Тези клетки наслояват традиционния силиций с материали от уникална кристална структура. Когато силицият и перовскитите работят заедно в тандемни слънчеви клетки, те могат да използват повече от слънчевия спектър, произвеждайки повече електричество на клетка. 

3. Apple Vision Pro

"Apple" ще започне да доставя първите си визьори за смесена реалност, Vision Pro, тази година. Най-ценната характеристика, която отличава Vision Pro от всички други познати продукти, е дисплеят с най-високата разделителна способност, правен някога за такова устройство. Ще има ли и толкова ценно приложение? Рано е да се каже, но най-скъпата компания в света направи смел залог, че отговорът е да. 

4. Лекарства за отслабване

Увеличаването на страдащите от затлъстяване в световен мащаб е квалифицирано от Световната здравна организация като епидемия. Една трета от възрастните в САЩ имат наднормено тегло, което ги прави по-податливи на сърдечни заболявания, диабет и рак. Сега медикаменти като Mounjaro и Wegovy са сред най-мощните инструменти, с които пациентите и лекарите разполагат за лечение. Тези лекарства помагат на хората да отслабнат, като потискат апетита им. Някои проучвания дори показват, че те облекчават симптомите на сърдечна недостатъчност и могат да предпазват от инсулт или инфарт. 

5. Подобрени геотермални системи

Геотермалната топлина е изобилен източник на енергия без въглерод, предлага алтернатива на изкопаемите горива, която не се променя в зависимост от атмосферните условия или времето на деня.  Въпреки това, поради инженерни предизвикателства, приложението ѝ едва сега започва да се оценява. Нови техники за сондиране, които копаят по-дълбоко и на места, които доскоро бяха недостижими, освобождават повече от топлината на Земята за производство на чиста енергия.

6. Чиплети

В продължение на десетилетия производителите на чипове подобряват производителността, като правят транзисторите по-малки и слагат повече от тях в чипове. Популярното име на тенденцията е Законът на Мур. Но допълнителното свиване на транзисторите и производството на сложни чипове, които днешните високотехнологични индустрии изискват, стана изключително скъпо. В отговор производителите се обръщат към по-малки, по-модулни „чиплети“, проектирани за специфични функции (като съхраняване на данни или обработка на сигнали) и могат да бъдат свързани заедно за изграждане на система. Колкото по-малък е чипът, толкова по-малко дефекти е вероятно да съдържа, което прави производството по-евтино.

7. Първото лечение чрез редактиране на гени

Много лечения с CRISPR са в процес на изпитания, но през 2022 г. Vertex Pharmaceuticals, базирана в Бостън, беше първата, която предостави такава на регулаторите за одобрение. Това лечение беше за сърповидно-клетъчна. След като костният им мозък беше редактиран, почти всички пациенти, участвали доброволно в изпитването, бяха без болка. През последните седмици на 2023 г. терапията от Vertex стана първата, която получи регулаторно одобрение както в Обединеното кралство, така и в САЩ. 

8. Суперкомпютри

През май 2022 г. беше пусканат Frontier - най-бързият суперкомпютър в света, той може да извършва повече от 1 квинтилион (10 18 ) операции в секунда. По същество Frontier може да извърши толкова изчисления за една секунда, колкото 100 000 лаптопа. Най-бързите суперкомпютри в света могат да обработват научни данни при тези скорости, ще позволят на учените да извършват по-сложни симулации на климата, ядреното делене, турбуленцията и др.  Но прогресът няма да спре тук. През последните три десетилетия суперкомпютрите стават около 10 пъти по-бързи на всеки четири години. В САЩ изследователите вече инсталират две машини, които ще бъдат около два пъти по-бързи от Frontier: Първият в Европа суперкомпютър с размери екза, Юпитер, се очаква да влезе в експлоатация в края на 2024 г. Учените и инженерите са нетърпеливи да използват тези компютри с турбокомпресор за напредък в редица области.

9. Термопомпи

Термопомпите са уреди, които могат да охлаждат и отопляват помещения с помощта на електричество. Много сгради днес все още се отопляват с изкопаеми горива, по-специално с природен газ. Преминаването към електрически термопомпи, които работят с възобновяема енергия, може да помогне на домове, офиси и дори производствени съоръжения да намалят драстично своите емисии. Те могат да помогнат за декарбонизирането на индустрията, което ще помогне да се справим с изменението на климата.

10. Убийците на " Twitter" 

Илон Мъск купи сайта, известен сега като X през 2022 г., и оттогава почти нищо в него не е същото. Той уволни по-голямата част от персонала и се отказа от модерирането на съдържанието, отблъсквайки както рекламодателите, така и потребителите. Това накара милиони хора да избягат от известната платформа и да се насочат към децентрализирани социални медийни услуги. Според Similarweb, трафикът на X е намалял с близо 20% през годината. Сега, когато алтернативи като "Bluesky", "Mastodon" или новият лидер "Threads" привличат нови потребители, оказва се, че истиският "убиец" на "Twitter" е Илън Мъск. 

Разгледайте подробно цялата класация и вижте защо именно тези технологични промени са важни ТУК

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара