Кратък тест ще засича коварни болести в хората
Австралийски учени разработват бърз тест, с който може да се открие коварна болест за минути.
Ракът е изключително сложно заболяване. Изследователите в борбата срещу коварната болест най-накрая успели да открият идентичен биомаркер, който присъства във всеки вид рак. Открили, че в здрав пациент има молекули, наречени метилни групи, които са разпространени навсякъде из структурата на ДНК-то. Метилните групи се афектират от рака и променят формата си.
Така учените успели да разработят лесен начин да се откриват тези промени.
Метилните групи в здравите пациенти са разпространени навсякъде, но при присъствието на рак, метилните групи се сформират на групички на специфични места - казва д-р Лаура Караскоза, един от учените от университета в Куинсланд.
Професор Мат Трау обяснява, че той и екипът му са открили, че образуваните метилни групички карат клетките на рака да се превърнат в 3D наноструктури, които лесно могат да се разделят, залепяйки се върху твърди повърхности, като например злато.
Разработихме простичък тест, използвайки златни частички, които моментално променят цвета си, ако засекат 3D наноструктурите на рака - разказва професорът.
Той обяснява, че клетките на коварните болести освобождават ДНК-то си в плазмата на кръвта, когато умират.
Много сме развълнувани, че открихме лесен начин да засечем тези свободно движещи се ракови ДНК структури. Да знаем, че раковите ДНК молекули сформират напълно различни 3D наноструктури от нормалното ДНК, е забележително и откри изцяло нов подход за засичане на рак, а именно чрез кръвта. Това доведе до разработването на евтините ни и лесно преносими устройства, които след време ще бъдат използвани като диагностициращо устройство, най-вероятно с мобилен телефон.
Тази нова технология е с 90% точност в тестове, включващи 200 човешки ракови проби и нормално ДНК. Ако продължава да бъде успешна в клиничните изследвания, разработката може да бъде използвана заедно със смартфон и да предлага лесен и бърз начин за откриване на рак.
Ракът е много сложно заболяване и в момента за всеки вид има различен тест и система - казва д-р Абу Сина, учен от екипа, който провежда изследването. - Повечето пъти няма тест, който да определи статуса на рака. В момента хората се тестват само ако имат симптоми. Ние искаме проверката за този вид болести да бъде част от нормалния преглед.
Допълнително, колкото по-рано се "хване" заболяването, толкова по-добре. Ако пациенти могат да се тестват по-често, това би намалило статистиката за жертви от рак.
Все още не знаем със сигурност дали е Светият Граал на раковите изследвания, но изглежда изключително интересно като простичък универсален знак за рак, а и може да се превърне в достъпна и евтина технология, която не изисква сложно лабораторно оборудване. - завършва професор Мат Тру.