Мария, Анна и Катерина от фондация “Ендометриоза и репродуктивно здраве”: Здравето е лична отговорност и следва да се възпитава отрано
Днес ще ви срещнем с три прекрасни дами, които участваха в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2019, заедно с още 11 стартиращи социални предприемачи, които са намерили решение на проблеми на децата и младежите в България. Акселераторът е двумесечна интензивна обучителна програма, базирана на специализирани безплатни обучения и индивидуални консултации, които помагат на социалните предприемачи да подобрят своите решения и своя бизнес план. Той е част от процеса на селекция в конкурса ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България.
Мария Георгиева, Анна Димитрова и Катерина Иванова са лицата, които стоят зад фондацията. Те разработват образователна програма за менструално и репродуктивно здраве. Тя ще осигури качествено и навременно знание на младите хора в училищата по темата с цел ранна превенция и профилактика на различни заболявания.
Как се роди идеята ви?
Темата ни вълнува силно, тъй като самите ние като тийнейджъри имаме негативен опит по отношение на женското здраве и не сме имали достатъчно информация, за да разпознаем симптомите на заболяването си. И трите сме с диагноза ендометриоза, като за някои от нас тя е спътник от 16-годишната ни възраст. Друг важен момент е навременната диагностика, често изискваща на тази ранна възраст вниманието на родителите, които за някои от нас са били нащрек и са реагирали навреме, а за други – не.
Практиката ни с жени в зряла възраст показва, че в голямата си част някои гинекологични заболявания проявяват симптоми още в юношеска възраст. Например необходими са средно 7.5 г. за диагноза на ендометриозата често поради неразпознаването на симптомите и неглижирането на някои такива като болезнен и нередовен цикъл. Липсата на информация, невъзможността за споделяне и неразбирането от страна на близките водят до пренебрегване на симптомите с тежки последици върху физическото и емоционалното здраве на подрастващите. Колкото по-скоро те разберат какво е нормално, толкова по-скоро могат да разговарят, когато нещо не е наред, и да потърсят помощ.
При създаването на фондацията една от основните цели, заложена в стратегията ѝ за развитие, е именно тази – да работим за превенцията и ранната диагностика на редица гинекологични заболявания не само за жените в зряла възраст, но и за младите хора в България.
Така се роди и идеята ни - да създадем образователна програма за менструално и репродуктивно здраве, която ще отговори на липсата на знания по темата в момента и ще помогне на следващото поколение да израсне запознато с тези проблеми, с това, което може да се направи за превенцията им, и да може да взима осъзнати решения за здравето, живота си и репродуктивните си планове.
Какво сте направили до момента за нейното развитие?
В момента сме в много начален етап от развитието на идеята ни, но вярваме, че тя има бъдеще. Като начало разработваме качествено проучване, което ще ни даде информация за реалните нужди на аудиторията ни – както родители, така и подрастващи. На база на това проучване ще разработим и продукта си – образователна програма по темите менструално и репродуктивно здраве. Също така сме в разговори и с няколко болници в страната относно гинекологична профилактика в детско-юношеска възраст.
Каква беше вашата мотивация да кандидатствате за "ПРОМЯНАТА"?
Участваме, защото вярваме, че децата в България заслужават по-добро здраве и бъдеще. Проектът ни цели да образова подрастващите по отношение на женското здраве и да работи за елиминиране на менструалното табу в страната. Нагласата за гинекологична профилактика е едно от основните неща, които искаме да променим. Другото е как родителите говорят с децата си за тези неща и дали обръщат внимание на алармиращата симптоматика.
Даваме си ясна сметка, че това е амбициозна задача, тъй като говорим за стереотипи, градени с поколения.
Опишете ни мечтаната от вас промяна.
Промяната идва с пример и ние я виждаме постоянно в обкръжението си, сред хората, израснали като нас в среда, в която за тези неща не само не се говори, но се крият и всички признаци, че жените имат менструация. Интересното е, че и трите сме от различни поколения, делят ни 10 и 20 години разлика една от друга и е странно, че за толкова време нищо в България не се е променило около темата менструация и как се говори за това. Бихме искали промяна в начина, по който се говори по тази тема – без срам и притеснение, защото това е естествен природен процес.
Другата промяна, която бихме искали да виждаме, е промяна в здравната култура на жените и на хората по принцип. Здравното образование е почти несъществуващо понятие у нас и всичко, което знаем, са откъслечни знания, които събираме от приятели, семейство, съвсем кратки разговори с лекарите и множество информация от проверени и не толкова проверени източници в интернет или в печата. Нямаме систематично знание, нито разбиране какво е здраве и повечето хора, с които се срещаме, определят здравето като „не съм за болница“. Време е да започнем да се образоваме какво точно означава да си здрав, как точно се поддържа здравето и как се възвръща, ако сме го загубили. Нужно е да се възпитава култура у младите хора именно за това – да се грижат за себе си и да имат отговорност към телата си. И това е причината да се фокусираме върху менструацията като тема в ранна тийнейджърска възраст, защото е един прекрасен индикатор за здравето на жената.
Завършете с послание към нашите читатели.
Посланието ни към всички е да бъдат здрави и да слушат телата си. Това изисква време и внимание и основни познания по темата, но е ключът към по-добър живот. Здравето е лична отговорност и следва да се възпитава отрано.