Успелите

Научете се как да развиете своя идея в успешен бизнес с ABLE Activator

Академичната година в България стартира през октомври. Заедно с нея студенти и млади хора до 35-годишна възраст ще имат възможност да участват в новата програма – ABLE Activator. Това е интензивен и интерактивен предприемачески курс с продължителност 6 седмици, който цели да развие предприемаческите и лидерските умения на 30 участници (студенти и млади професионалисти до 35-годишна възраст). Курсът ще им даде пряк достъп до ресурси в предприемаческата екосистема и практическо знание за развиването на собствен бизнес. 

Програмата се развива „под шапката“ на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE). ABLE е активна общност отпредприемчиви млади хора, които допринасят за развитието на средата около себе си, независимо къде се намират. 

Повече за програмата, как и къде да се запишете и докога, в следващите редове ще разкрие Яна Перпериева, която е проектен лидер на ABLE Activator. Самата тя е известна в различни бизнес културни и учебни среди, говори професионално китайки език и е готова да помогне с всички сили за реализирането на този проект. 

Яна, здравей. ABLE Activator е прекрасна програма на думи, но какво наистина стои зад нея, как ще помогне тя на младите хора?

ABLE Activator е програма за лидерство и предприемачество, която е изградена с цел да даде практически знания на участниците и да отвори кръгозора им за неподозирани възможности. За тази цел внимателно сме съчетали лекции, уъркшопове, упражнения и панелни сесии в 6 модула, които последователно надграждат един над друг и предизвикват участниците да мислят като предприемачи и в рамките на 2 месеца да работят над идея за бизнес или социален проект, която да рафинират и развият до готов за пазара продукт или услуга. 

Започваме с развиване на лидерски потенциал и предприемаческия тип мислене, така че да предизвикваме дори неосъзнати за нас предубеждения и поведенчески модели, за да сме способни да взимаме ефективни решения, базирани не на субективни предположения, а на обективна обратна връзка на пазара. Учим се как да идентифицираме ниши, напипваме болните места на потребителите и предоставяме продукти и услуги, които предлагат решения, носещи допълнителна стойност за клиентите ни. В рамките на програмата се спираме на създаване на стойност и тестване приложимостта на идеите; имаме специални модули, посветени на бизнес модел, ценообразуване и встъпване на пазара, а също така маркетингова стратегия, продажби и преговори. 

ABLE Activator е изцяло на английски език. Смяташ ли, че това би отблъснало част от желаещите да участват в програмата, или, напротив, би привлякло повече и точните желаещи?

Не трябва английският език да е причина някой да се разколебае да кандидатства за програмата. Причината да се спрем на този формат, е, че ABLE Activator e изграден с поглед към бъдещето на своите участници – английският език е lingua franca в стартъп и предприемаческите среди и нашето желание е максимално добре да ги подготвим с практически знания и контакти за последващите им начинания. Освен това в лекторския ни колектив има международни представители и нагласата за използване на английски език през цялото време значително улеснява комуникацията. 

Разкажи ни по малко за структурата на програмата, кога стартира и докога продължава?

ABLE Activator e изграден от 6 модула, разпределени в 6 дълги уикенда, като структурата е 2 учебни уикенда, които се редуват с 1 почивен, за да имат участниците достатъчно време да починат и да работят над проектите, които развиват. Всяка сряда вечер има и допълнителни събития, в които даваме сцената на успешни предприемачи от българската екосистема или структури, които се борят за осъществяването на положителна промяна в България, и запознаваме участниците с вдъхновяващите им истории.

Прозорецът за кандидатстване е отворен до 16 август, а самата програма ще се проведе физически между 9 октомври – 29 ноември. Решени сме да осигурим всичко необходимо за безопасността и здравето на участници и екип – маски, шлемове, дезинфектанти, термометри и не на последно място – pool PCR тестове преди някои от учебните ни модули, които изискват близък контакт между участници и лектори.

Шестте модула са:

  1. Лидерски потенциал и предприемачество 
  2. Формиране на идеи и хакатон 
  3. Създаване на стойност и тестване приложимостта на идеите 
  4. Бизнес модел, ценообразуване и встъпване на пазара 
  5. Маркетингова стратегия, продажби и преговори – Демо ден (за който ще разкажа малко повече след малко) – и
  6. Финален уикенд: Приветстване в общността на ABLE, когато, освен че се много се забавляваме, раздаваме и сертификатите на успешно завършилите програмата. 

Какви лектори ще има на това събитие? Смяташ ли, че знанията им ще са достатъчни да бъдат поднесени в два или три учебни дни на модул?

Напълно съм сигурна – за всеки един от панелите сме поканили лектори с дългогодишен опит в съответните сфери, които не разказват заучени презентации, а застават зад темите с впечатляващи автобиографии и портфолиа от проекти. 

Важно е да се отбележи, че програмата е действително интензивна – постарали сме се максимално добре да уплътним времето, което кандидатите са решили да инвестират в себе си и своя професионален път. 

Освен модулите предвиждате и срещи с реални бизнеси и успешни български предприемачи, които да вдъхновяват участниците. Кои са те?

Не искам все още напълно да вдигнем завесата зад Активатор, затова ще изредя само някои от вдъхновяващите предприемачи и експерти, с които нашите участници ще имат възможността да се запознаят. Измежду гостите ни са Владимир Давчев, основател на „БГ Меню“ и регионален директор на Takeaway.com за Югоизточна Европа, Светозар Георгиев  – съосновател на Telerik, „Телерик Академия“ и инкубатора Campus X, Мирослав Джоканов  – съосновател на „Школо“, Тодор Гигилев – изпълнителен директор на „Дриймикс“ и съосновател на АвтоИконом, Теофил Шиков  – основател на Out2Bound, Стоян Найденов – основател на TouchAwesome, Венеция Нецова-Ангова – управляващ партньор в InnovationStarter, Христо Христозов – културен и бизнес консултант и бивш програмен директор на Дома на киното в София, Рене Томова  – съосновател на агенция за дизайн мислене Creative Shower и много други вдъхновяващи личности.

Гордеем се и с бизнес менторите, които успяваме да привлечем. В рамките на програмата те работят тясно с отделните екипи и им помагат да развият своите идеи до успешни бизнес или социални проекти. Сътрудничили сме си Татяна Миткова – съосновател на ClaimCompass и част от престижната класация на Форбс „30 под 30“ за Европа, Белизар Маринов от Eleven, Александър Грозданов – основател на Dextrophobia Rooms, Искрен Митев – съосновател на ESCREO, а също така Стоян Найденов, който споменах и малко по-горе.

В края на програмата участниците ще трябва да завършат с демонстрационен ден. Дали за този кратък срок те ще успеят да генерират и очертаят нови идеи?

Още по време на втория модул участниците се саморазпределят в екипи, които се обединяват около идеи, генерирани от самите тях. През следващите уикенди техните знания постепенно се надграждат и обогатяват, пред тях се поставят конкретни цели и задачи, свързани с проекта, които следва да достигнат в определени срокове.

Движещата идея зад ABLE Activator е да се даде възможност на участниците да мислят като лидери и предприемачи и да се научат да лавират в реалните условия на пазара в България, но и да поддържат перспективата как могат да „мащабират“ своето начинание и да излязат навън. Успоредно с панелите, които споменах по-рано, организираме и сесии по презентационни умения и pitching, така че, когато дойде заветният „Демо ден“, екипите да застанат пред журито с пълната увереност, че идеята им е печеливша и проектът обмислен от всеки възможен ъгъл.

Едно време в икономическите дисциплини много ни сочиха японския пример за управление от типа: Ако един лидер произведе по-добър от него самия работник, то той успешно се е справил със своите функции. Докато по света май не е съвсем така?

Мисля, че това няма толкова общо с националната идентичност, колкото с модела на работа с хора, който избираме да поддържаме и следваме. И важи за всяка една сфера от живота – в работата си като учител моята цел е да дам на моите ученици не само знанията, но и инструментариума да следват собствените си интереси и постигат целите, които сами си набелязват. Неотклонно вярвам, че имаме дълг да направим каквото е по силите и възможностите ни, за да позволим на идното поколение да ни задмине и надгради на основата, на която към настоящия момент сме стъпили.

Тази максима се простира и отвъд рамките на образователната система – за себе си съм достигнала до извода, че често това, което пречи на прогреса, е собственото его, маскирано с различни лица  – страха да не бъдем задминати или да изглеждаме некомпетентни например. Ако наистина вярваме в каузите, които защитаваме, то способстването да произведем по-добър от нас самите работник (да използвам твоите думи) би било една от основополагащите цели, които си поставяме. 

Ти самата си била учител, преводач, координатор, лидер, водач и какво ли още не – мост между хиляди хора. Смяташ ли, че си открила своето призвание?

Може би е редно първо да уточня какво влагам в думите призвание. Вярвам в японската концепция за ikigai като пресечна точка на четири неща  – това, което обичаме да правим; това, което носи добавена стойност за общността (т.е. вярваме, че чрез тази дейност правим света едно по-добро място); това, в което сме добри и ни се отдава и не на последно място – това, от което можем да живеем, т.е. да получаваме заплащане за дейността, която извършваме.

Зная, че съм открила каква е вътрешната ми мотивация и кои са ценностите, в които неотлъчно вярвам и през чиито филтър вземам решенията в живота си. Оттам пътищата, по които можем да поемем, и способите, чрез които можем да ги развием, не са никак малко, но за да се чувстваме удовлетворени и балансирани, не трябва да неглижираме нито едно от тези 4 направления.

Какъв е твоят съвет към младите хора в днешно време? Нещо в стил Конфуций?

Да завършим с две любими пословици – 山外有山,天外有天 (шан уай йоу шан, тиен уай йоу тиен) или в превод „отдъд планината има планини, отвъд небето има простори“. Хубаво е да не се самозабравяме и да си припомняме, че каквито и постижения да си мислим, че сме достигнали, преди и след нас има хора, от които си заслужава да се поучим; че съществуват неподозирани „територии“, до които все още нямаме никакъв досег. 

Втората е действително на Конфуций и гласи 三人行,必有我师 (сан жън син, би йоу уо шъ), в превод „ако вървим трима, поне един от тях може да бъде мой учител“, или да не подценяваме хората, с които ни сблъсква животът – винаги има какво да научим от тях. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара