Приятни мигове на откриването на "Любовта е лудост"
За 26-ото поредно издание по червения килим на варненския кинофестивал "Любовта е лудост", преминаха най-изявените фигури от българското кино, както и значими кинотворци от други страни.
Филмът на откриването, "Студена война" - копродукция, разкрива любовни взаимоотношения между двама поляци.
С бляскава церемония беше даден стартът на едно от най-запомнящите се киносъбития във Варна през годината: "Любовта е лудост". За водещ на откриването, за радост на публиката, организаторите избраха Стефан Щерев. Щерев представи преминаващите по червения килим жури и официални лица на фестивала.
Сред тях бяха Стефания Колева, Велислав Павлов, познат от ролите си във "Вездесъщият" и сериалът "Откраднат живот". И още братята Ангелови, Герасим Георгиев-Геро, Лорина Камбурова, продуцентката Мартичка Божилова, театралният режисьор Галин Стоев.
Когато гостите започнаха да се настаняват в залата, забелязаха оркестъра на военноморските сили на сцената, който бе влязъл в зала 1, след няколко изсвирени музикални фона на церемонията на червения килим.
След като моряците приветстваха публиката и организаторите на "Любовта е лудост", освободиха сцената за Александър Грозев - артистичен директор на фестивала, Тошко Гяуров - домакин на киносъбитието, управител на ФКЦ, водещият Стефан Щерев, зам.-кметът на Варна Коста Базитов, зам.-министърът на културата Румен Димитров. Всички те приветстваха за добре дошли зрителите в зала 1.
Награда за цялостен принос в областта на културата, връчена от фестивалния директор проф. Грозев, получи Ицхак Финци, който обяви, че се е снимал във филм за личността на Шекспир. Премиерата на документалното заглавие, което представлява пътешествие из Англия, ще бъде в София през ноември.
Филмът на откриването се нарича "Студена война" и него насъбралите в Зала 1 имаха възможност да гледат. Той е полско-британска копродукция и е с награда от Кан. Разказва за любовта между двама поляци по време на съветската ера е Източния блок.
Действието се развива през 40-те и 50-те години на XX век. Тя е хористка в малък певчески състав, има условна присъда и доносничи, за да се запази вън от затвора. Той е директорът на певческия състав и понеже се отблъсква от наложените ограничения в полската култура през този период, става джаз музикант във Франция. Накрая двамата отново се събират, а каква е съдбата им, ще разберете, ако изгледате продукцията докрай.
В програмата изобилства от панорами - на иранското кино, на румънското кино. Присъстват и традиционните раздели "По глобуса", който представя филми от цял свят и "Комедиите на Рихард Бланк" за филмите от 80-те и 90-те на немския режисьор Рихард Бланк, традиционен гост на "Любовта е лудост" в последните му издания.
На фестивала тази година ще има и уъркшоп за млади продуценти от България, които да предложат проектите си за финансиране на свои колеги от Германия и Великобритания.
Повече за програмата и събитията на "Любовта е лудост" ТУК.
Снимка: официалният сайт на "Любовта е лудост"