Танцовите състави на България: "Наниз" от София
Следващият танцов състав от нашата поредица, който ще представим е "Наниз" от град София. Срещаме се неговата създателка Надежда Рашкова.
Надежда: Казвам се Надежда Рашкова и съм основател, ръководител и хореограф на Школа за народни танци „Наниз“ гр. София. От малка съм мечтала да имам моя зала и школа, за да преподавам български народни танци. С танци се занимавам от съвсем малка и съм влюбена в нашия фолклор. „Наниз“ се роди в края на 2015г., когато реших да се отделя от школата, в която преподавах и да формирам своя. Така скочих в дълбокото и започнах от нулата заедно с няколко приятели, които ме подкрепят безрезервно. Формацията се развива с всеки изминал ден и аз съм много горда с танцьорите, защото всички са любители, а се представят блестящо на фестивали и участия.
Винаги съм се стремяла да предам знанията си, да ги науча на българските хорА, традиции, обичаи и в същото време да се забавляват, разтоварят и да обогатят знанията си за България. Винаги се опитвам да бъда позитивна и да създавам настроение на репетициите ни.
Всеки състав е уникален по свое му. Специалното в нашия състав е, че винаги излизаме да играем за публиката, не се стремим на всяка цена да сме първи. Без настроение няма смисъл, а при нас настроението е винаги на ниво. Важно е да имаш желание за игра, за танци и така се получава и играта и веселбата и добре изиграните хорА и танци. Раздаваме се като за последно
Ние сме съвсем „млад“ състав и нямаме много участия зад гърба си. Нямам най-любимо участие засега. Всичките са приятни. Но може би най-забавни и интересни за школата са в Сандански - “Хоро край Пирина" и в София - "Магията на хорото". Заради дефилето, което се прави преди самото участие. Подготвя участниците за игра, съставите се запознават и сприятеляват. И малко сценичната треска изчезва, но малко.
Всички наши изпълнения си ми харесват. Във всяко има емоция и заряд. На този линк - Школа за народни танци "Наниз" в YouTube има качени няколко наши изпълнения.
Пожелавам си да сме все така задружни. Да дойдат още нови хороигралци, да се веселят с нас и да имаме още много незабравими моменти и участия.
Обичайте, ценете и помнете българския фолклор. Това са нашите корени и традиции. Те трябва да се запазват и предават на поколенията, за да се съхраним и ние като народ.