Учени създадоха първото 3D принтирано сърце!
Израелски учени от университета Тел Авив създадоха сърце от човешка тъкан и клетки на пациент за първи път с помощта на 3D принтер. По този начин в бъдеще ще могат да се лекуват много повече болни сърца или да се присаждат нови.
"За пръв път беше принтирано пълно копие на сърце с клетките и кръвоносните съдове, с клапите и камерите", съобщи ръководителят на проекта проф. Тал Двир.
Процесът на отпечатване на сърцето включва биопсия на мастната тъкан, която обгражда коремните органи. Изследователите отделят клетките в тъканта от останалата част, а именно извънклетъчната матрица, свързваща клетките. Клетките се препрограмират, за да станат стволови клетки с възможност за диференциране в сърдечни клетки; матрицата се преработва в персонализиран хидрогел, който служи като печатащо „мастило“. 3D принтерът създава сърцето в продължение на три часа.
"На този етап нашето 3D сърце е малко, с размерите на сърцето на заек", каза Двир.
Но по-големите, човешките сърца, ще могат да се изработят със същата технология“.
Според учените използването на собствената човешка тъкан в принтираното сърце ще предотврати отхвърлянето на органа при трансплантация.
Предизвикателството, пред което сега са поставени учените, е как да „обучат“ сърцата да работят като такива.
"Клетките трябва да се сдобият със свойството да изпомпват. В момента те извършват контракции, но ще трябва да синхронизират действията си", обяснява Тал Двир.
Когато успеят да постигнат това, учените ще използват сърцата върху опитни животни. Изследователите се надяват, че в близките десет години ще има принтирани органи в десетки водещи болници по света, за да станат подобни операции рутина в професията.
Добрата новина от нашата страна е, че Катедрата по медицинска биология на Медицинския университет в Пловдив разполага вече с първия в България 3D биопринтер. Иновативната технология ще помогне в изпитанията на тъкани и клетки, а също и в разработването на нови лекарства в областта на онкологията.
Снимка: Bloomberg.com