Успелите

Успешна трансплантация на ушен имплант, направен с помощта на 3-D принтер, бе извършена в САЩ

Успешна трансплантация на ушен имплант, отпечатан с помощта на 3-D принтер и човешка тъкан, бе извършена в САЩ. 20-годишната пациентка, родена с деформация на дясното ухо, получи иновативен имплант ,съобразен изцяло с нуждите ѝ. Ухото е направено във форма, която съответства на лявото ухо на пациента. Новата технология използва собствените тъкани на младата жена, което според експерти е предпоставка за по-лесното и бързо приемане на импланта от тялото.

Извършената трансплантация през март се счита за успешна, а пациентката се възстановява с бързи темпове. Според лекарите новото ухо ще продължава да регенерира хрущялна тъкан, придавайки му усещане и вид на напълно естествено. Компанията, изработила импланта е базирана в Ню Йорк и представи резултатите от извършената операция, както и постоперативното лечение пред медиите в началото на месеца. 

Пациентката, получила импланта, страда от вродена деформация на външното ухо. Заболяването се нарича микротия и се характеризира с частично оформено ухо. Вследствие слуховият канал е прекалено малък или изцяло липсва. Деформацията на ушната мида може да повлияе значително на слуха и начина на живот на пациента.

„Това ще ни позволи да проучим безопасността и естетическите свойства на тази нова процедура за реконструкция на ухото, използвайки собствените хрущялни клетки на пациента. Надявам се, че един ден тази практика ще се превърне в стандарт за грижа, заместващ настоящите хирургични методи за реконструкция на ухото, изискващи събиране на ребрен хрущял или използване на импланти от порест полиетилен (PPE), заяви д-р Бонила.

Лекарят, извършил операцията добави, че според него имплантът ще доведе до по-гъвкаво ухо и по-бързо възстановяване. Този метод изисква по-малко инвазивна хирургична процедура, която съкратява оперативното време и води до по-добри крайни резултати, свързани не само с външния вид на пациента, но и с неговото здраве. 

3D технологията е популярна и често се използва в медицината. Чрез нея компаниите създават протези по поръчка, направени от пластмаса и леки метали. Ушният имплант, направен от тъканите на пациента, е първият известен пример за използването на технологията заедно с човешка тъкан.

Според лекари, експерти и представители на компанията тази иновация може да се използва и за направата на гръбначни дискове, ротаторни маншети, обграждащи раменната става, носове, менискуси на коляното и други. За създаването на импланта е нужно създаването на триизмерен цифров обект, който помага за прецизното наслагване и "печатане" на обекта. Технологията използва специално "био мастило" на основата на колаген, което е безопасно за човека. Мастилото се смесва с изолираната тъканна проба и се поставя в принтера, който по-късно създава точно копие на здравото ухо.

„Това определено е голям напредък“, сподели Адам Файнбърг, професор по биомедицинско инженерство и материалознание и инженерство.

 

Източник и снимки: The New York Times.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара