Успелите

Въпрос с повишена трудност: Що е то успех?

Когато гостуваме в някоя предаване един от редовните въпроси е: „Каква е Вашата дефиниция за успех?“. Доста мислих по този въпрос в последно време, особено след като скоро проведох един разговор относно какво точно бихме класифицирали в рамките на думата „успех“. Истината е, че за жалост в XXI век това понятие има една клиширана и доста често изкривена представа за нещата, които олицетворява. В следващите редове можете да прочетете моето виждане по въпроса.

В наши дни всеки иска да е успешен. Повечето хора искат да видят табелка с надпис CEO“ на вратата на свой собствен офис, където ръководят голяма компания. И точно тези хора прекарват по-голямата част от съзнателния си живот, преследвайки табелката с трите букви, придаваща облик на техния успех.

Днес представата за успешен човек се асоциира с пари, власт и високо положение в стълбичката на социалната йерархия. И преследвайки този образ мнозинството бива хванато в капана на бялата якичка и черната вратовръзка, търсейки своя път сред навалицата нагоре по корпоративната стълбица на успеха. Най-често изкачването приключва до някаква степен, по-ниско или по-високо в различни случаи, но не и на желаната върховна позиция.

И най-често тези хора остават там, където са стигнали. Не защото работата им харесва, а просто, защото за момента това ги устройва и те тайно се надяват, че все пак ще успеят да прескочат разстоянието, което ги дели в момента от мечтаната позиция в компанията. И докато чакат да направят този скок те губят стремежа си някъде, мечтите умират, ежедневието губи цвета си и човекът става поредния елемент в корпоративната машина…

Разбира се, никой не казва, че това е лошо нещо, нито че е задължителен сценарий. Просто сме придобили една визия за успешните хора, изградили сме, едва ли не, един своеобразен модел за това какви трябва да станем, за да сме успели. И следвайки този модел сме забравили най-важния фактор в уравнението за успешен живот, а именно щастието. Ако човек не изпитва удоволствие, от това което прави, то той никога няма да бъде истински удовлетворен и щастлив. И ако се вгледате в хора, които са на върха на светското и бизнес общество, ще видите, че те са правили точно това, което им харесва.

Комлан Моклър, легендарен изпълнителен директор в „Жилет“ казва:

В своят живот аз имах две страсти, без които не можех да живея - моята съпруга и моята работа

Моклър е CEO на компанията за дълги години, като през това време предотвратява 3 опита за изкупуване на „Жилет“ от конкуренти фирми, като в единия от случаите звъни лично на всеки един акционер, за да гo убеди да не продават своите дялове. Защитавайки това, което обича, той се превръща в най-уважавания директор в историята на гиганта.

Почти всеки си задава въпроса как да намери областта, в която иска да се развива и какво наистина би го направило щастлив. Отговорът на този въпрос е лесен - запитайте се какво бихте искали да правите, ако парите не бяха фактор. Какви бихте искали да станете, ако не трябваше да гледате нивото на средната работна заплата за съответната сфера или равнището на безработица в сектора. И когато намерите отговора за себе си, моят съвет е просто да започнете да правите това и да забравите парите.

Тук всеки би изтъкнал, че колко щастлив би бил, ако работи това, което иска, но не прави добри пари, с които да поддържа нормален стандарт на живот. Това е вярно, но ако всеки човек започне да се развива в сферата, която обича, без значение каква е тя, то след известно време той ще стане специалист в нея, просто защото върши всичко със страст. И след като стане специалист в нея, то той ще може да взема добра комисионна, хонорар или заплата за това, което може да прави.

Всеки има някаква страст. Въпросът е да я открие и да я развива, а не да се лута по един зададен от обществото модел за успех, който всички следват, но повечето хора не достигат въобще. Затова е толкова важно всеки човек да вземе под внимание въпроса: „Какво бих искал да правя с най-голямо желание?“ преди да започне да се занимава с нещо въобще.

Великият Буковски е казал „Find what you love and let it kill you“.  Аз бих перифразирал думите му така:

Find what you love and make a killing doing it.

Не търсете универсален сценарий за успех - такъв няма. Напишете своя собствен, правейки това, което ви харесва.


*В текста има използвани цитати от Алън Уотс.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара