Васил Чомаков от VMware: Много ми е приятно да помагам за изграждането на следващото поколение специалисти
Кандидатствай за десетото издание на академията Talent Boost до 9 февруари.
Съвсем скоро предстои 10-ото юбилейно издание на Talent Boost. Безплатната академия на VMware за талантливи студенти в ИТ сферата ще се проведе от 16 февруари до 20 май 2022 година. Инициативата е част от програмата за социална отговорност на служителите на компанията, като затвърждава нейния ангажимент да прави добро в полза на обществото.
Всеки служител избира каузата, в която вярва, и може да ѝ посвети до 40 работни часа на година. Именно така някои от служителите създават обучителна програма с практическа насоченост за студенти – благодарение на която курсистите преминават от добра теоретична подготовка на следващо ниво, като надграждат знанията си с работни задачи по реални проекти.
През програмата до момента са преминали успешно над 190 студенти, за които това е бил стартът на тяхната ИТ кариера. Най-добре представилите се участници получават покана за стаж във VMware след успешно завършване.
Днес ще ви представим Васил Чомаков, Staff Software Engineer във VMware и част от комитета, който изготвя образователната програма за предстоящото издание на Talent Boost 2022. Васил Чомаков е участвал като ментор в редица от изданията на академията досега. Той е и първият стажант във VMware България и за период от над 12 години в компанията е извървял пътя от Junior до Senior ниво специалист.
Ето какво разказа за нас Васил Чомаков:
Г-н Чомаков, след броени дни стартира Talent Boost 2022, а вие може би сте един от най-запознатите с нея хора. Разкажете ни какво предстои тази година?
Тази година като юбилейно издание ще надградим академията в няколко аспекта. На първо място – всяка година успяваме да увеличим бройката на участниците в нея. Нови 36 студенти ще имат шанс да са част от Talent Boost 2022. Миналата година те бяха 30, а преди 10 години стартирахме с под 20 курсисти. За това време сме пораснали почти двойно като капацитет. Разбира се, бройката на менторите също расте пропорционално със студентите.
На второ място ще отбележа, че всяка година разширяваме и адаптираме програмата на безплатната академия на VMware. Cloud fundamentals, Мobile application development, Open Source са примери за допълнителни теми, които са актуални в тазгодишната програма. Това са технологични сфери, които стават все по-популярни. Също така продължителността на програмата расте отново поради факта, че добавяме повече теми в материала. През 2012 година тя беше само 1 месец, а днес е над 3 месеца (от средата на февруари до края на май).
Академията ще бъде изцяло виртуална и тази година. Опитът ни от миналата година показа, че това ни позволява да дадем достъп на повече таланти. За Talent Boost могат да кандидатстват студенти от всеки град в България, от всеки университет в страната и извън нея, защото колаборацията се случва изцяло онлайн.
Ако мога да обобщя, новостите са следните – повече студенти, повече ментори, по-широк набор от теми.
Да предаваш знанията си, е благородна мисия. Какво ви накара да бъдете сам ментор на започващите в сферата?
Един от основните ми мотиви е, че моята кариера стартира именно като стажант във VMware преди 12 години. По това време съм бил в позицията на новобранец – човек, който няма никаква практика до момента, идва с теоретичните си познания от университета и се опитва да проходи в индустрията. Затова ми е приятно да помагам на хората, които са в същото положение.
От друга страна, аз харесвам преподавателската дейност. В ранните години от моя професионален живот се занимавах с това в университета и различни академии в сферата на софтуерната разработка. Може да се каже, че преподаването ми е нещо като хоби и до днес. VMware активно създава и други образователни инициативи и си партнира с училища, университети и НПО сектора.
Един от позитивите на VMware е, че компанията ни позволява да даряваме 40 часа от работното си време на каузи по наш избор. В това число и преподаване, но не се изчерпва само до това. Някои колеги се включват в дейности, като озеленяване, почистване на околната среда, популяризиране на различните благотворителни каузи. Споменах вече за моите лични мотиви, радвам се, че мога да използвам допълнителното време, което компанията ми осигурява, за да помагам на следващото поколение инженери.
Какво казвате винаги на своите курсисти, евентуални бъдещи колеги. Кои са вашите най-важни насоки/съвети?
Най-важният съвет, който искам да споделя, е никога да не спират да се учат. Обучението не приключва след училище, след университета, след завършен квалификационен курс, включително и стаж. ИТ сферата е най-младата индустрия. На практика тя съществува от 50-тина години, а в същото време развитието ѝ е почти експоненциално.
Новите технологии са навсякъде и навлизат в почти всяка сфера на живота ни. Това до голяма степен изисква от софтуерните специалисти постоянно да учат нови технологии, нови практики, нови похвати. Затова желанието да учиш през цялата си кариера е най-важното. Всеки професионалист продължава да се развива независимо от позицията си. От личен опит мога да го потвърдя като човек, който от дълго време е в професията. Аз също постоянно чета, гледам лекции и трупам нови знания, защото материята се развива непрекъснато.
Друго важно качество е умението за работа в екип. В нашата индустрия човек много рядко работи в изолация. Съвременните процеси и проектите са големи и комплексни, затова екипната работа се цени високо. Необходимо е човек да се разбира със своите колеги – да успяват да работят заедно над общи проекти, да работят в синхрон, да има добро съглашение, да говорят на един език.
Ако в първите години на софтуерната индустрия един програмист е можел сам да напише цяла програма, то днес това е почти невъзможно. В която и да е софтуерна компания да започне един млад талант, той със сигурност ще работи поне в малък, а често и в голям екип.