Включи се в мониторинга на вековни дървета и помогни за тяхното опазване
Чудиш се как да помогнеш на природата? Искаш да прекараш не само приятно време сред нея, а да свършиш и нещо полезно? Асоциацията на парковете в България ти предоставя чудесна възможност. Тя призовава всеки желаещ да се включи в проверката на вече обявените вековни дървета.
Идеята на инициативата е съхраняването на тези дървета. Проверката им е важна, за да се знае дали вековното дърво съхне, дали има гнилостни процеси, или човешко посегателство върху тях, след което да може да се предприемат мерки за спасяването им и съответно удължаването на техния живот.
За да бъдат съхранени тези дървета, бе създаден специален регистър. Всеки може да отиде в гората и да регистрира вековните дървета, за които знае или които открива, с мобилната апликация „Вековните дървета“. Така те ще се появят на картата на Вековните дървета на България, за да бъдат запазени и защитени завинаги.
Вече има изключително много на брой обявени вековни дървета у нас според регистъра и те са 1381. Всички те са изключително важни за околната среда. Освен с впечатляващия си външен вид, вековните дървета са място където живеят или се хранят много животни. През годините самите те са станали малки екосистеми, поради което съхраняването им е от огромно значение за опазване на околната среда в добро състояние.
Някои от тези дървета са обявени за защитени преди повече от 50 години. За този период в състоянието им е възможно да са настъпили сериозни промени. В повечето случаи промените са по-скоро негативни и може да са следствие на естествени процеси или да се дължат и на човешка намеса. Важно е да се знае какво е тяхното състояние, за да могат да бъдат предприети навременни мерки по тяхното опазване.
Дъб, с. Старо железаре / снимка: Асоциация на парковете в България
Изпълнението на мониторинга е задача на местните регионали инспекции по околната среда и водите, който трябва да се извършва ежегодно. Поради недостиг на кадри и изобилие от други задължения, те не са способни да изпълняват ефективно и тази задача. Ето защо Вашето съдействие би било от огромна полза и ще помогне дирекнто за опазването на вековните дървета у нас.
За целта, ако искате да сте полезни на околната ни среда, първо трябва да си харесате дърво от картата ТУК и да си направите приятна разходка до него. Без значение е къде живеете. Ако погледнете на картата, ще откриете, че в рамките на еднодневна екскурзия има поне едно такова дърво.
Много е важно при копиране на координатите в Google maps или GPS, да поставите първо тези започващи с цифрата 4, а след това тези започващи с цифрата 2.
След това отбележете във формуляра какво е състоянието на дървото. Той е изготвен във възможно най-опростен вид и попълването му отнема по-малко от 5 минути, като не се изискват специални познания, за това. Снимайте дървото с вашия телефон, за да се видят специфичните му особености (дали има следи от човешка намеса, удар от гръм и т.н.) и изпратете снимките, което също става лесно чрез формуляра.
Мониторингът на дърветата ще бъде провеждан всяка година в периода от началото на май до края на октомври.
Постъпилата от вас информация ще бъде обобщена и структурирана в доклади, които ще бъдат предоставени на съответните Регионални инспекции по околна среда (РИОСВ). Информацията ще подпомогне осъществяването на мониторинга и може да послужи за вземането на решения за запазването на доброто състояние на дърветата.
Ако знаете впечатляващо старо дърво, което е ценно за вас, можете да попълните формата и от Асоциация на парковете в България ще подадат предложение до съответната регионална инспекция за неговата защита.