9 медала за България от Световното първенство по самбо

Националният ни отбор приключи участието си в Световното първенство по самбо и бойно самбо с общо 9 медала – 1 златен, 4 сребърни и 4 бронзови. В отборното класиране в стил бойно самбо България зае 2-ро място след бойците на Русия. Трети са представителите на Украйна.

Мария Оряшкова спечели четвъртата си световна титла по самбо. Българската състезателка успя да се наложи по категоричен начин при жените в категория до 80 кг спортно самбо на шампионата в София.

Многократната европейска шампионка се класира на финала след две победи над кубинка и украинка, а златото спечели след победа с 1:0 точки на финала над представителката на Беларус Светлана Тимашенка. Този мач бе повторение на решаващата среща от 2006 г. отново между двете съпернички.

В първия ден състезателите ни донесоха 4 медала – 1 сребърен и 3 бронзови.

Валентин Бенишев грабна среброто в категория до 74 килограма стил бойно самбо, след като в 52-рата секунда на финалната среща извади лявото си рамо.

Бронзови медали за България спечелиха петкратният носител на световната титла по бойно самбо Марко Косев в категория до 57 кг;

Камен Георгиев – бойно самбо, категория до 100 кг ;

Мартин Иванов – спортно самбо, категория до 68 кг.

Във втория ден, освен световната титла на Мария Оряшкова, състезателите ни добавиха към актива на България още два медала.

Мартин Маринков спечели бронз при най-тежките в категория над 100 кг след победа над Ейминатас Ваикасас от Латвия.

В бойното самбо Веселин Иванов не успя да спечели втора световна титла и остана със сребърния медал в категория до 62 кг, след като загуби финалната среща по точки от руснака Рустам Талдиев.

Във вчерашния последен ден на шампионата двама българи успяха да стигнат до финалите в своите категории, но загубиха решителните битки.

Световният шампион в категория до 62 кг стил спортно самбо, Борис Борисов,  загуби с минимален резултат 0:1 точки от руснака Иля Хлибов и стана световен вицешампион.

При дебюта си на световно първенство при мъже бойно самбо до 90 кг, Никола Дипчиков също стана световен вицешампион,след като на финала  беше надигран с 6:9 точки от руснака Алишкеров.