Успелите

Включете се във фотомаратона на Политехническия музей на 11-ти март!

На 11 март от 10:30 до 13:30 Политехническият музей организира фотомаратон, на който да бъдат заснети експонатите. Събитието се провежда в партньорство с българския клон на Уикипедия.

В повечето музеи е строго забранено да се правят снимки. На всеки ъгъл предупредителни табели или разпоредители непрестанно напомнят за ограниченията. Това със сигурност успява да повлияе на ентусиазма на най-любознателните посетители, които искат да запечатат във времето своите впечатления. 

В съботния ден обаче в Политехническия музей не само ще е позволено снимането, но то ще е абсолютно задължително. Инициативата има за цел да стимулира разпространението на снимков материал на музейните експонати онлайн. Това би спомогнало не само за наличието на по-голям обем на информация в интернет пространството под свободен лиценз, но и за илюстрирането на много статии в Уикипедия. Всъщност, именно снимките са голяма мотивация за развиването на текстовете с научна тематика в най-известната дигитална енциклопедия. 

Политехническият музей и българският клон на Уикипедия работят заедно още от миналата година, а фотомаратонът е съвместна тяхна идея. Събитието е и част от богатата програма по случай отбелязването на 60-годишнината на музея. Екипът на уредниците от години организира образователни програми, които най-често се стремят да събудят интерес у децата и учениците. 

Клонът на Уикипедия в България също търпи своето развитие, като ясно заявява своята готовност за съвместна работа с различни културни и образователни институции. Подобни сътрудничества не само ще генерират повече достъпно енциклопедично съдържание, но и ще привлекат посетители в самите музеи. В програмата за утрешния 11-ти март е предвидена и презентация от Вася Атанасова - администратор в българоезичната версия на Уикипедия. 

Организаторите призовават посетителите да се включат в това събитие, като ги молят да носят със себе си фотоапарати, лаптопи и всякакви технически приспособления, които биха спомогнали за по-пълноценното заснемане на експонатите. Освен снимки, екипът на музея има идея и за направата на образователни видеа, които да показват как функционират технологиите, изложени в експозициите. Макар и музейната фотография да има своите специфики, не е задължително условие посетителите да са професионалисти, достатъчно е желанието им да се включат!

В разговор с журналисти от "Дневник" Мадлен Янева, която отговаря за връзките с обществеността на музея, коментира: 

"Характерно за уикипедианските фотомаратони е, че снимките се качват в Уикипедия на момента и това се превръща в добър повод да се разкаже повече за технологията на редактиране на свободната енциклопедия и за свободния лиценз, под който тя се публикува. В изпълнение на тази мисия музеят концентрира своите усилия в създаването не само на модерна и въздействаща експозиция, но и в редица програми, които да привличат публики, създавайки им възможности за опознаване на историята на научното и технологично развитие и откривайки в тях неизявени интереси и потенциал – и фотомаратонът е една от тях. Подобен формат ще даде възможност на повече хора да се запознаят с историята на техниката, технологиите и науката по проактивен и нетрадиционен начин. В същото време това е начин и да се допълни информацията в статиите в Уикипедия по технически теми."

Надявам се да останете заинтригувани от идеята и да се включите в утрешната инициатива! А засега защо не поемете на една виртуална разходка в Политехническия музей?

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Сияна Недялкова

Позитивните новини сами ме откриват на всеки ъгъл... :)

Оставете коментар

0 коментара