Успелите

Запознай се с Пух - котката с две бионик задни лапи, която дава надежда на много животни

Днес искаме да те запознаем с една по-различна история. Историята на Пух - първата котка в Източна Европа с две бионик задни лапи и едва втората в цяла Европа. 

Пух е младо коте - на около годинка, което живеело добре в малко селце в Северна България. За него се грижела Венета - млада жена с голяма любов към котките. Един ден котето се появило на обичайното място, но не с присъщата си жизненост, а влачейки се - задните му лапи били раздробени. Причината по всяка вероятност била преминаващ влак или инцидент с автомобил. Венета направила всичко по силите си да спаси живота му - завела го при местен ветеринарен лекар, където успели да спрат кървенето и обработили първоначално раните. Но повече от това нямало как да се направи.

Историята на Пух достига обаче до Let's adopt Bulgaria - организация, чиито служители имат опит със сложни случаи и диагнози и работят с едни от най-добрите лекари в Европа. Загубил две крачета, с помощта на протезите Пух ще има самостоятелен, нормален живот.

"В годините често до нас са стигали случаи на осакатени и тежко пострадали животни. Винаги сме се старали не просто да спасим нечий живот, а да осигурим за животинката съществуване като щастлив, здрав и обичан домашен любимец. Това постигаме с помощта на лекарите, с които работим, с помощта на приемните семейства, които ни помагат и дарителите, които ни подкрепят", споделя Вяра Младенова, координатор в Let's adopt Bulgaria

Заради особеностите на случая на Пух, се налага да се търси решение, което е малко известно и без сигурен изход. Решение, което струва скъпо от финансова гледна точка. Решението се казва  ITAP протезиране или поставяне на импланти, заместващи липсващата част от краката директно в костта. Tова е иновативна форма за протезиране на крайниците, нова за хуманната медицина, а за животни все още е съвсем слабо позната.

С нелеката задача Пух да проходи отново и да води нормален начин на живот се заемат д-р Златинов и неговите колеги от Централна Ветеринарна Клиника. Д-р Златинов има години ортопедичен опит, натрупан в България и по света, затова и решението да се доверят именно на него идва естествено.



За да бъде изправен на 4 лапи, на Пух са необходими редица операции, десетки манипулации, два броя титаниеви импланти (стълбчета, които се поставят в костта на лапите), две външни протези (обувки, заместващи стъпалото на лапата), значителен клиничен престой и 6 седмици възстановяване след операцията на всеки крак. Всичко това е на стойност 3 000 лв. Това е сумата, която е задължение на Let's adopr Bulgaria и която те се надяват да съберат заедно с наша помощ.

Ако историята те е трогнала или по някакъв начин искаш да се съпричастен със случая, можеш да даритш пари по PayPal, да изпратиш SMS на номер 17777 с текст DMS ADOPT, да заплатиш част от разходите на Пух на място в Централна ветеринарна клиника за пациент с номер 39357 или да преведеш сума по банков път:

СНЦ Летс Адопт – България (или само Летс Адопт ако ползвате EPAY) 
Първа Инвестиционна Банка 
IBAN: BG73FINV91501215604267 
BIC: FINVBGSF 
Основание: За Пух, 39357 

 

Какво се случва с Пух сега, след като са изтекли 6-те седмици и знаем, че процедурата е успешна и какво му предстои в бъдеще?

"В момента Пух е в приемно семейство на Let's Adopt Bulgaria. След като всички процедури по имплантирането на бионик краката му приключат, ще търсим за него осиновители. Тъй като отговорността към остатъка от живота му (както и за всички животни, които поверяваме в ръце на осиновители) е част от нашата кауза, подбираме внимателно осиновителите на всички животни. За Пух също ще търсим семейството, което може да му предложи най-добри условия и най-добра грижа" , разказа за Uspelite.bg Вяра.

Разказваме ти тази история, защото съдбата на Пух може да промени бъдещето. Съществуването на процедурата с ITAP протезиране дава надежда за много животни, които, останали без две лапи, не могат да се справят сами. Със съществуващите до момента установени методи на лечение семействата на такива животни биха имали следния избор:

  • да осигурят кратък живот на животното, съпътстван с болка и дискомфорт, което е на границата с етичното отношение;
  • да евтаназират животното.

"Процедурата с ITAP протезиране дава възможност много животи да бъдат спасени и сме щастливи, че с наша помощ тя вече е факт и то в България", допълва с увереност Вяра.

Новини за състоянието на Пух можеш да следиш на фейсбук страницата на Let's adopt Bulgaria.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара