30 години награда „Сахаров“ за свобода на мисълта
От 25 май до 6 юни 2018 г. Ще имате възможност да разгледате изложба „Те защитават нашите свободи“ по повод 30 годишнина на награда „Сахаров“.
59 творби на четирима изтъкнати фотографи, свързани с темите за свобода на мисълта, свобода на изразяването, бораба с дискриминацията и борба с насилието над жени, ще бъдат изложени в галерия на открито на Моста на влюбените в София.
Наградата за свобода на мисълта „Сахаров“, наименувана на съветския учен и дисидент Андрей Сахаров, е учредена от Европейския Парламент през 1988 г.
Първите на носители на наградата „Сахаров“ са Нелсън Мандела и съветският дисидент Анатолий Марченко на Европейския парламент през 1988 г.
Наградата се връчва на личности и организации, за изключителни постижения и принос в борбата за човешките права и свободи, като обръща прожектора върху нарушенията на правата на човека.
Изложбата, посветена на 30-ата годишнина на наградата, е съвместна инициатива на ЕП и световноизвестния международен фотографски колектив „Магнум“.
Отразява живота на четирима защитници на правата на човека от различни краища на света. Фоторепортажът "Те защитават нашите свободи" – 30 години от учредяването на наградата „Сахаров“ ни потапя в тяхното ежедневие, видяно през обектива на фотографите от „Магнум“.
© Newsha Tavakolian / Magnum Photos, 2017
Фотографиите на Неуша Таваколян отразяват дейностите на Асма Кауеш – млада правозащитничка от Тунис, която се опитва да предпази тийнейджъри от радикализиране. Създаденото от Кауеш сдружение предоставя на тези младежи възможността да изразяват емоциите си чрез уличен театър, в семинари и културни дейности.
© Enri Canaj / Magnum Photos, 2017
В Етиопия Енри Цанай документира ежедневието на Амеха Меконен – адвокат, който се застъпва за журналисти, подложени на цензура от правителствените органи. Фотографиите илюстрират срещите на Меконен с клиенти, застрашени от лишаване от свобода заради свои публикации.
© Jérôme Sessini / Magnum Photos, 2017
Жером Сесини придружава защитника на правата на човека Самрит Венг в пътуванията му до отдалечени села в Камбоджа и документира живота на етнически малцинствени групи, принудително изселени от мултинационални компании.
© Bieke Depoorter / Magnum Photos, 2017
В Босна и Херцеговина Бике Депортер придружава Ядранка Миличевич, бивша бежанка от военния конфликт на Балканите, която днес работи в защита на правата на жени, станали жертва на насилие или дискриминация.