3D модули и специални тактилни плочки помагат на незрящите в Регионалния исторически музей
От Регионалния исторически музей В Стара Загора осигуриха достъп на хората със зрителни увреждания. Там бе открит Център с брайлови 3D модули, който ще дава възможност на незрящи да се докоснат до артефакти и достижения на българската живопис.
Хората с увредено зрение в Стара Загора ще могат да се насладят на картините: „Спасяването на Самарското знаме“, „Защитата на Орлово гнездо“, „Залавянето на Левски“ и „Ръченица“ на Иван Мърквичка. Освен това на четири специални маси на три нива в музея са разположени артефакти от историята на Стара Загора, придружени с тактилни плочки с обяснения за всеки обект.
Професор Димитър Карастоянов от Българската академия на науките, който също е старозагорец, коментира:
„Благодарен съм на Община Стара Загора за дадената възможност. Ние създаваме 3D модели на исторически обекти и 3D печат на тактилни (чрез докосване) плочки за хора с увредено зрение, придружени с брайлови анотации. Картините, които са тук, са 3D релефни модели с изпъкнали контури и прибавени брайлови символи вътре във фигурите, както и брайлова анотация за съдържанието“
Той съобщи още, че се разработва и брайлов екран за компютър, за да могат хората с увредено зрение да работят с него.
„Програмата предстои да се разширява. Това ще ни направи първи в България и водещи в Европа в 3D форматите за незрящи. Идеята е иновативна и внедряването и в Регионалния музей е много добро решение“, коментира Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора.
Незрящи старозагорци с удоволствие пристъпиха към предоставените им картини и музейни съкровища. „Уникално е. Много добре се разчита“, заявиха те. „Ние сме апостоли, мечтали сме затова и се надяваме проектът да продължи“, коментира Дина Желева.