Philips ще създава високотехнологичен център за лечение на онкоболни у нас
Philips, който е световен лидер в сферата на здравеопазването, ще проучи възможността да създаваде високотехнологичен център за лечение на онкологични заболявания чрез адронна терапия. Министърът на икономиката Божидар Лукарски беше на среща с висшия мениджмънт на компанията в Амстердам (Холандия).
Интерес за включване в проекта беше заявен и от белгийската компания IBA, която е световен лидер и пионер в сферата на протонната терапия. Тя има дългогодишно сътрудничество с Philips с няколко успешно реализирани проекта за онкологични центрове за лечение чрез протонна терапия. Лукарски заяви, че участието в проекта на сериозни партньори като Philips и IBA ни дава силни изходни позиции за осигуряване на финансирането му по плана „Юнкер“. В Холандия подобен проект, финансиран по инвестиционния план вече е получил високата оценка на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която ни носи увереност, че потенциалът на предложения център за адронна терапия ще бъде оценен и разгледан като стойностна „кандидатура“, поясни министъра.
Philips е готова да си партнира със страната ни за осъществяването на високотехнологични проекти в областта на здравеопазването, като изпълнителният вицепрезидент Роналд де Йонг посочи, че е изключително важно България да дефинира ясна визия за развитието на подобни проекти. От своя страна министър Лукарски посочи, че стимулирането на инвестициите във високотехнологични сектори, включително в сектор здравеопазване, е приоритет в икономическата ни политика и че българското правителство подкрепя реализирането на такива проекти, като подчерта, че страната ни гледа на тях като на дългосрочен ангажимент.
Този ангажимент намира ясно изражение в приетата Иновационна стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) за периода 2014-2020 г., чиято цел е да фокусира усилията на българското правителство за развитието на високотехнологична и ресурсно ефективна икономика. Стратегията определя няколко приоритетни области, една от които е именно индустрията за здравословен живот и биотехнологиите.
Обсъдени бяха и теми с възможности за сътрудничество между българската страна и Philips в сферата на научно-развойната дейност. Министър Лукарски представи концепцията на „София Тех Парк“ – първият научно-технологичен парк у нас, чиято цел е да стимулира разработването на иновативни проекти чрез създаването на обща платформа за взаимодействие между научна общност, стартиращи предприятия и вече установени компании. Опитът на Philips в създаването на технологични паркове и кампуси би бил изключително ценен за страната ни и за развитието на „София Тех Парк“, сподели Лукарски.
Интерес към технологичния парк има и от други водещи компании като Microsoft, Samsung, SAP, VM Ware. Наскоро министър Лукарски обсъди още идеята за създаване на регионален иновационен хъб в „София Тех Парк“ с представители на водещи европейски университети от мрежата на Европейския институт по иновации и технологии (EIT).