Teoдора и Сиана: В България има много място за експерименти и възможности да започнеш нещо ново
Сядаме за разговор с Теодора Вукодинова и Сианна Маринова. Заедно основават 05 Studio, официално преди половин година, иначе работят по проекта вече повече от година.
Как се роди идеята за създаване на 05 Studio?
След като завършихме бакалавърската си степен, решихме да обединим усилия в създаването на собствен бранд, тъй като много си приличаме и имаме сходни интереси, идеи и естетически възприятия. Бельото беше интересен (и както се оказа впоследствие предизвикателен) избор, защото е доста специфична материя, а ние не се бяхме занимавали конкретно с това. В тази сфера има доста поле за изява и експерименти, особено в България, и решихме, че има какво да допринесем. Учим се в движение и често се шегуваме, че за година и половина, откакто започнахме, сме научили толкова неща, че все едно сме изкарали по една магистратура. Имаме много различни интереси, които и двете споделяме, от моден, продуктов и графичен дизайн до архитектура и пътуване. Поради тази причина не искахме да се ограничаваме и си оставихме вратичка в името, която да ни позволи да развиваме бъдещи проекти.
Какво е да правиш бизнес в България? Кои според вас са недостатъците и предимствата?
Трудно, но това е като всяко ново начинание, с което се захванеш. Най-големият недостатък в нашата сфера (и не само) е липсата на адекватен пазар. Не само заради факта, че пазарът като цяло в България е много малък, но и защото до голяма степен все още на почит са посредствени неща без особена стойност. Разбира се, гледаме да обръщаме повече внимание на предимствата и някои от тях са: по-ниските цени на материали и работна ръка в сравнение с другите европейски държави, липсата на голяма конкуренция – особено спрямо отношение и внимание към детайлите.
Как намирате мотивация да се справите с трудностите и какъв съвет бихте дали на хората, които в момента са изпаднали в няква дупка?
Често се случва така, че просто нямаме избор, времето ни притиска и трябва да се намери някакво решение на даден проблем. Не се страхуваме да правим грешки, защото сме наясно, че това е неизбежно. Много е важно да имаш ясната идея какво правиш и защо, какво означава за теб това, с което се занимаваш и как искаш да се развива. Оттам нататък това би било добър начин за подсещане и мотивация, когато нещата не вървят добре.
Със сигурност сте имали възможност за реализация и развитие в чужбина. Защо избрахте България?
В България има страшно много неща, които все още не са се случили и има още много място за експерименти и възможности да започнеш нещо ново. Вземайки добри примери от различни държави и начините, по които те работят, е добра възможност да внесем нови интересни идеи, съвременен и иновативен дизайн и подход на работа. От друга страна, тук всичко е много по-познато отколкото в чужбина. Много по-лесно намираш контакти и хора, с които да работиш или които могат да ти помогнат в различни проекти и многобройните ситуации, които изникват започването на нов малък бизнес.
Темата за българското образование е много дискутирана напоследък. Как смятате, че родните студенти могат да вземат максимума от него?
Несъмнено в образованието ни липсват много важни елементи, които са налице в много други учебни заведения в България, но проблеми има навсякъде. Университетът няма как да ни подготви за всичко и е доста ключово човек сам да е супер активен и да се развива самостоятелно и чрез практика, не само с теория, още докато учи. Мисля, че всеки сам е отговорен за развитието си. И в най-престижния университет на света да учиш, ако не внимаваш, не си любопитен и сам нямаш желанието да научаваш и пробваш нови неща и да трупаш безценен опит, никой не може да ти помогне.
Какво е вашето послание към младите ни читатели?
Да не се страхуват да опитват и да търсят помощ, да питат, да развиват себе си и идеите си, да не следват сляпо случващото се, а да изявяват собствената си позиция, за да я има тази положителна промяна, която всички отчаяно искаме.