Успелите

Александър Граматиков от Mentor the Young отговаря на въпросите на по-младото си Аз

Предизвикахме Александър Граматиков, основател и проектен лидер на Mentor the Young, с на пръв поглед лесни въпроси. Такива, които си задават много млади хора, току-що завършили училище или университет. Отговорите обикновено са персонални, но го помолихме да си представи, че срещу него стои обърканото му по-младо Аз, на което се е случвала поне една от изброените ситуации.

Е, виж надолу как Александър Граматиков би се справил с „нещата от живота“.

Започвам 12-ти клас и все още не съм решил какво да уча в университета. Съвет?

На първо място бих казал, че начертаването на плана за бъдещето не е въпрос на скорост, а въпрос на вземане на осмислени решения, които пък стъпват до голяма степен на нашите себепознание и осъзнатост. Записването на специалност в университета е немалък ангажимент, който е хубаво да бъде синхронизиран с това, което искаме от нашия живот занапред в малко по-голямата картинка.

Така наречената gap year между приключването на средното образование и започването на висшето такова може да е страхотен начин да намерим отговори на въпросите, нужни ни да вземем това решение, чрез доброволчество, работа, образователни програми и всякакви други възможности за разширяване на светогледа и среща с нови перспективи.

Последният звънец удари. Какво да правя лятото?

Често по-малко натовареното лято е идеалното време за фокус върху неща, които нямаме възможност или време да правим иначе. Ако вече имаш кариерен план, топлите следобеди, в които така или иначе си е мъка да излиза навън човек, са супер момент да се фокусираш върху набавянето на нужните умения, за да вървиш по него успешно. Разбира се, няма нищо лошо и ако просто искаш да се отърсиш от напрежението и да се отдадеш на заслужена почивка.

Университетът е супер, но ми трябват повече джобни. Мисля да си направя CV, ама как?

Едно кратко търсене в Google показва страшно много страхотни инструменти, налични онлайн, с които да се постараеш твоето CV да изглежда добре и да отразява твоята идентичност. Относно съдържанието му пък, мога да си представя, че ако търсиш своята работа, е малко трудно да го напълниш. Тук отново идват на помощ доброволчеството и неформалното образование, за които много организации и програми предлагат възможността за трупане на реален и приложим в работата опит.

Интервюто е след 3 дни. Как да се подготвя?

На първо място е особено важно да се запознаеш с компанията, с която се срещаш, и ролята, за която кандидатстваш. Интервюто за работа е двупосочен процес, в който и ти трябва да прецениш дали това е подходящата следваща стъпка за теб. Имай готовност не само да отговаряш на въпроси, но и да задаваш такива обратно. Постарай се да покажеш защо ще си добро попълнение в техния екип, докато научаваш възможно най-много за потенциалния ти работодател.

Работата ми харесва, но не се вписвам сред колегите. Какво да правя?

Макар тези ситуации да са индивидуални и е възможно причините за изпадане в такава ситуация да са много различни, най-добрият универсален подход в такава среда е да запазиш себе си. Откритата комуникация, съдействието от твоя мениджър и допълнителното опознаване на културата вече отвътре в компанията са подходящи начини да адресираш този проблем, а ако се окаже, че това не е твоето място дори и след като направиш тези неща, то няма нищо лошо да потърсиш друго място, където ще чувстваш удовлетворение и спокойствие по време на работа.

Искам да живея сам, обаче не съм готвил никога. Помогни ми с една универсална студентска рецепта.

Имам една рецепта за яйца с майонеза, която може да надигне доста вежди. За сметка на това обаче, рамен нудлите от магазина са винаги надеждна опция, която за няколко лева върши повече от задоволителна работа.

Александър, какво ти се случи в последните три месеца?

През последните три месеца се отдадох на едно пътуване, което исках да направя от наистина доста време насам. Дестинацията бяха пет държави в Азия, където заминах с идеята да изляза от ритъма на ежедневието и да си почина, но в същото време и да се срещна с нови култури и преспективи и да се върна вдъхновен обратно в обичайната ми динамика.

Щастлив съм, че резултатът е именно това и успях да направя така чакано от мен пътуване след приключването на четвъртия сезон на Mentor the Young, където през юни изпратихме 912-те участници, 96% от които споделиха с нас, че с радост биха препоръчали програмата на хората около тях.

Какво ново предстои в Mentor the Young?

Продължаваме с пълна сила към петия сезон на Mentor the Young, който стартира през октомври, а в момента се случва кандидатстването за включване в програмата. Очакваме да приемем 1000 участници този път, с които да продължим започнатото, свързвайки в ефективни менторски двойки целеустремени млади хора с опитни професионалисти от различни сфери. Имаме и нов брандинг, който определено освежи всичко в работното ни ежедневие – от сайта и социалните мрежи, до таблиците и системите за организиране на този интензивен етап от подготовката за сезона. Продължаваме и с работата върху нашата консултантска дейност, чрез която помагаме на компании да развиват своите служители чрез персонализирани вътрешни менторски програми.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара