Българи и монголци издигат паметник на кирилицата на Антарктида през 2017
100-килограмов двуметров паметник на кирилицата ще бъде издигнат на Антарктида, в близост до нашата база от българи и монголци през 2017 г.
Той ще символизира приятелството и научното сътрудничество между България и Монголия, които са си помагали близо 10 години сред ледовете на Антарктида. Оттогава всяка година на българската база има монголски учени, а тази година се очаква в близост до нашата база да се построи научна лаборатория на Монголия. Страната не е избрана случайно, тъй като монголците са едни от малкото народи, които не са християни, но пишат на кирилица. Миналата година президента Росен Плевнелиев откри паметник на кирилицата в монголската столица Улан Батор.
Мемориалът ще има вградени ампули с пръст от свещените български места, сред които София, Варна, Велико Търново, Плиска, Преслав и от гроба на Хан Кубрт край Малая Перешчепина. Върху буквата „Ж” с лазер ще бъдат гравирани и образите на Светите братя Кирил и Методий и Свети Климент.
Изработката е от алуминий и благороден бронз. Направен е така, че да издържи на суровите климатични условия и да се пази околната среда.
Паметникът вече е готов. Преди да бъде откаран към студения континент, той ще бъде поставен в Софийския университет, където ще може да бъде видян. Скоро ще бъде осветен и от българската православна църква.
Най-трудната част от инициативата е неговото транспортиране. Монументът ще бъде разглобен на малки части по около 20 кг., като всяка буква ще е в отделен пакет. Превозването ще бъде с товарен самолет до най-южния град на Чили – Пунта Аренас, а след това с кораб и с малки лодки „Зодиак” ще стигне до нашата база на остров Ливингстън.
Директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев заедно с още 10 полярни изследователи заминава на 6 януари 2017 г. на 25-та експедиция. В нея ще се включат покорителите на Еверест Николай Петков и Дойчин Боянов, които ще изкачват върхове с имена Симеон, Борис и Левски в планината Тангра на остров Ливингстън.
Освен експедицията, изследователите искат да бъдат извършени и първите археологически разкопки на това място.
Тъй като скалите на Антарктида са от юрския период и са се образували по времето на динозаврите, кой знае, може да открият и останки от тях, което ще е истинска научна сензация”, коментира проф. Николай Овчаров