Успелите

Борис Павлов, основател и директор на Flat Manager: Мечтите водят. Но как да ги сбъднем?

Сигурно в мечтите си ясно виждате най-вдъхновяващото място за магистратура и нов студентски живот – тук или някъде по света. Представяте си и как след това нетърпеливо ще се впуснете в професионално приключение.

Access Masters, 15 май, София, ще ви преведе по най-краткия път до целта. Но нека първо ви представим един човек с много сбъднати мечти, няколко магистърски степени и изпитана рецепта за успех в България, Франция, Великобритания и САЩ.

Борис Павлов е основател и изпълнителен директор на Flat Manager – компания за управление на имоти, които се отдават под наем краткосрочно чрез платформи като Airbnb. Преди да основе Flat Manager през 2017 г., Боби работи като финансист за инвестиционната банка Societe Generale в Париж, Лондон и Ню Йорк. Той притежава две бакалавърски степени и две магистратури от американски, френски и английски университети в сферите на финансите, икономиката и правото.

Мей Мъск, майка на Илън Мъск, казва, че нейните три деца са избрали професиите си на 12-годишна възраст. За каква професия мечтаехте Вие на 12 години?

Откакто се помня, винаги съм искал да бъда банкер или адвокат. Не знам защо популярни сред децата професии, като пожарникар, полицай или супергерой, никога не са ме привличали. На 12 години все още не бях предприел стъпки в посока кариерно развитие, но вече имах работа – правех преводи от английски език на български и обратното, за една фирма за преводи и легализация. 

Разбира се, това се случваше чрез посредник, тъй като няма как фирмата да наеме 12-годишно хлапе въпреки високото качество на преводите. Така в продължение на 5 – 6 години си изкарвах допълнителни джобни, които инвестирах в музика, компютърни игри и софтуер, както и в немалко купони.

Какво Ви води към успеха – мечти или цели?

Мечтите водят, винаги. Сбъдването на всяка една мечта обаче изисква последователно и неуморно преследване на цели, които сами трябва да си поставим. Колкото и да ни се иска, мечтите ни няма да се сбъднат, ако всяка вечер затваряме очи и много силно си ги пожелаваме. Трябва да работим за мечтите си, трябва да имаме план как да ги сбъднем и достатъчно кураж, енергия и подкрепа от близките ни, за да преодоляваме предизвикателствата, които несъмнено ще се изпречат на пътя ни. 

Сбъдването на всяка мечта изисква последователно и неуморно преследване на цели.

Учили сте в България, Франция, САЩ, Англия от гимназия и бакалавър до две магистратури. Какво е важно при избора на дестинация, университет и магистратура?

Да, образованието ми ме отведе в Американския колеж в София, Американския университет в Париж, EDHEC Business School Ница, UCL & Queen Mary University, University of London International Programmes.

Според мен най-важният фактор при избор на университет след гимназия е средата. Несъмнено академичното ниво трябва да е високо, но много по-ценни за мен бяха преживяванията в град като Париж и хората, които срещнах през годините там.

В днешно време има толкова много начини да учим – човек може да научи почти всичко самостоятелно онлайн. Голямата разлика идва от средата и нещата, които научаваме от хората около нас. Имах щастието да бъда в университет, разположен непосредствено до най-разпознаваемата забележителност в света, в който студентите бяха от над 100 различни националности. Натрупаното от мен културно богатство през тези 4 години не може да се придобие онлайн и е безценно.

При избора ми на първа магистратура репутацията на университета и нивото на преподавателите играеха значително по-голяма роля. Научих много от професори с практически опит и благодарение на това успях да намеря работата, която преследвах от малък. Ница е един очарователен град и престоят ми там бе ползотворен, но се убедих, че колкото по-малък е градът, толкова по-малко можем да научим от средата, в която живеем.

Защо направихте втора магистратура?

Ако трябва да бъда напълно искрен – заради сериала Suits. От малък исках да съм банкер или адвокат и в един момент трябваше да направя избор. Годината, в която започнах мечтаната работа в инвестиционна банка, стартира и първият сезон на сериала, който ми допадна може би прекалено много. Осъзнавах, че няма как да стъпя в обувките на някого от главните герои, но исках да науча повече за търговското право и бях убеден, че знанията ще ми помогнат в бъдеще.

Така и стана – всички правни казуси, договори, законови регулации и подобни аспекти от бизнеса на Flat Manager минават през мен. През 2019 г. успяхме да се справим и с един проектозакон, който целеше да забрани Airbnb в България, като в някаква част този успех се дължи и на втората ми магистратура.


Как образованието и всички дипломи, академичен опит, контакти ви помогнаха в кариерата?

През 2011 г., когато кандидатствах за работа в инвестиционни банки, ситуацията беше много по-различна от сега – това бяха най-търсените работни места и конкуренцията бе жестока. Повечето банки имаха списъци с университети, от които приемат стажанти или току-що завършили. Имаше между 5 и 12 рунда интервюта за всяка позиция, като на всеки рунд се оценяваха различни качества и умения – от технически познания през работа в екип, езици и компютърни умения. Нямаше да успея да си намеря работа без магистратурата от реномирано висше училище и натрупания опит.

Конкуренцията бе жестока. Нямаше да успея да си намеря работа без магистратурата.

Що се отнася до стартирането и развитието на Flat Manager и като цяло предприемачеството, тук самите дипломи са без особена стойност, но пък опитът и всестранното развитие са безценни. Никой не ти иска ниво на образование, когато регистрираш нова фирма, но самата регистрация е най-лесното нещо. 

Управлението на компанията, сформирането на добър екип, създаването и продажбата на продукт или услуга, които решават нечий проблем и носят добавена стойност за клиентите – това са все предизвикателства, с които се справяме много по-успешно, ако сме натрупали опит във вече съществуваща компания.

Какви са плюсовете и минусите от магистратура веднага след завършване на бакалавърска степен?

В моя случай изборът бе лесен. Аз бях убеден, че искам да работя в инвестиционна банка и нямах нужда да откривам това тепърва. Знаех, че магистратурата е една цел по пътя към мечтаната работа, и исках да я постигна възможно най-бързо.

Подозирам, че за много хора този избор далеч не е толкова лесен. Съветът ми за всеки, който не е сигурен с какво иска да се занимава, е да изчака и да пробва различни видове сфери, преди да запише магистратура.

Връщането към образователния ритъм, след като сме работили, вероятно ще е предизвикателство, но по-добре да инвестираме в магистратура, само ако сме сигурни във възвръщаемостта на тази инвестиция. 

Може ли да стане твърде късно за магистратура?

Определено не. Никога не е късно човек да научи нещо ново. Дори според мен е препоръчително за хора в по-напреднал етап от живота си да инвестират в магистратура или друг вид квалификация, ако усетят, че няма възможности за развитие в настоящата им сфера, било то защото са достигнали някакъв лимит, или защото самата сфера се дигитализира и тяхната професия е напът да изчезне. 

Знаех, че магистратурата е една цел по пътя към мечтаната работа.

Как ще продължите да учите? Мислите ли за МВА или Executive MBA?

Не изключвам и възможността за MBA в бъдеще. Но на този етап продължавам с онлайн курсове по архитектура и устойчиво зелено строителство. Тези теми нямат нищо общо с образованието ми до момента, нямам и намерение да ставам архитект или строител, но знанията ще са полезни за бъдещото развитие на Flat Manager. Нашият финансов директор, който също притежава магистърска степен по финанси от чуждестранен университет, пък прави магистратура в сферата на туризма – друга важна за Flat Manager област.

Един съвет към всички, които търсят своята магистратура в момента?

Ако са сигурни в сферата, в която искат да се развиват, да направят магистратура. При възможност нека тази магистратура бъде международна, за да получат по-голяма стойност от нея под формата на културно богатство и един по-широк мироглед.

Ако вече имат опит в чужбина, съветвам водещото при избора на университет да е академичното ниво и репутацията, но в противен случай определено бих заложил на средата – градът и профилите на останалите студенти. 

Интервю: Илиана Бобова, Access Masters

Открий най-добрата магистърска програма на 15 май, за да сбъднеш мечтите си.

Търсиш ли нови предизвикателства и приятели в университета? Ела на Access Masters на 15 май в София – събитието, което вече 12 години помага на хиляди студенти по света да открият правилната магистърска програма:

  • Вълнуващи дестинации - Франция, Германия, Великобритания, Испания, Италия 
  • Консултации за избор на най-подходящите за теб програми в реномирани университети, като Hult International Business School, Bologna Business School, University of Edinburgh, Nottingham Trent University и много други
  • Предварителна подготовка и съвети, за да впечатлиш университетите
  • Работилници и отстъпки за изпитите TOEFL, IELTS, GMAT, GRE
  • Възможности за стипендии и много полезни награди. 

Дата: 15 май 2022 г.

Място: Хотел „Интерконтинентал“, София (метростанция Софийски университет)

Запиши се безплатно тук, за да получиш своята лична покана. Ранната регистрация ще ти осигури предимство при подготовката за участие и срещи с международни университети.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара