Успелите

Бюлетин на доброто за последните 24 часа - 27.08.2018 г.

Добро утро във вторник, приятели! Време за днешният бюлетин на доброто, който отбелязва усмихнатото начало на работната седмица вчера. 

Ружди Ружди донесе нов успех на България!

Ружди Ружди постигна нов успех в  дисциплината тласкане на гюле (F 55). Постижението на българина е 12.14 метра. Резултатът е постигнат от първи опит, а с него е поставен рекорд за турнира. Европейското първенство по лека атлетика за хора с увреждания се проведе в Берлин. Победата бе завоювана на 25 август. За Ружди тласкането на гюле си остава любима категория в спорта, макар да има успех и в други дисциплини, като мятане на диск и хвърляне на копие. Зад него и успехите освен воля и труд стои треньорът Радослав Тодоров, който му отваря вратите за спорта.  Повече по темата четете тук.


Не изпускайте своя шанс да участвате в конкурс за млади филмови режисьори

Ако имате интересна история на тема #EUandME (Европейския съюз и аз), имате прекрасната възможност да се проявите, като участвате в конкурса за млади филмови режисьори #EUandME.

В рамките на кампанията #EUandME младите кинорежисьори имат възможност да събудят „заспалия Джордж Лукас“ в себе си и да напишат и режисират късометражен филм, не по-дълъг от 5 минути, свързан с влиянието на Европейския съюз върху ежедневието на хората.

Кой може да участва?

Конкурсът е отворен за филмови режисьори, които живеят в ЕС и са на възраст между 18 и 35 години към крайния срок за подаване на кандидатурите (31.10.2018 г.). Може да участвате само индивидуално; групови кандидатури няма да се разглеждат. 

 Филмът трябва да отразява една от петте теми на кампанията #EUandME: „Дигитални технологии“, „Мобилност“, „Умения и бизнес“, „Устойчиво развитие“ и „Права“. 

Повече информация четете тук. 


Капсули на времето търсят своите майстори

Замисляли ли сте се какво срещаме най-често в историческите музеи? Съдове, изделия на занаята, които ни помагат да се докоснем по-близо до миналото. Приближават ни до историята, защото са лицето на труда и ежедневието на хората от миналото. Те пазят истории, които можем да прочетем в одрасканите от времето повърхности. Няма да ги чуем или видим пряко със сетивата си, можем единствено да ги усетим със съзнанията си, въображението и най-вече душата си. Подобно на капсули на време, те запазват духа на настоящето и го поднасят на бъдещето.

Ето защо е жалко да губим занаята на грънчарството. Защото чрез него съхраняваме настоящето. А кой не иска да остави следа във времето, която да се вижда чак от бъдещето? Борба срещу тази загуба води Александър Кожухаров - роднината на известен български грънчар. Той успява преди няколко години да учреди фондацията „Петър Гигов и бусинската керамика“.

А днес той търси на кого да предаде занаята на времевите капсули. Майсторът иска да предаде на други майсторлъка за създаването на цветната керамика. Кожухаров търси мъже над 30 години и ги примамва с добри условия на труд, но по-важното е, че им предлага занаят, скрит в с. Бусинци. Повече по темата четете тук. 


Гърне със скъпоценности откриха в крепостта Калиакра

Малко глинено гърне, пълно с монети, апликации, накити и мъниста, бе открито от археолози в крепостта Калиакра. То се е намирало под подовото покритие на помещение, което е било опожарено в края на 14 век.

Открити от археолозите са общо 957 предмета. Към тях се включват 28 златни и 873 сребърни монети, 11 златни обеци, два пръстена, от които единият направен от злато, 11 апликации и катарами, 28 копчета от сребро и бронз, както и 4 мъниста от злато и скъпоценни камъни. Всички тези находки са намерени по време на редовните разкопки, течащи вече от 15 години в крепостта. В археологическите дейности участват археолози от НИМ, НАИМ, дипломанти на Пловдивския и Софийския университет, студенти от НБУ и Шуменския университет.

От изключително голямо значение са намерените в това съкровище монети. Те са османски и български. 60% от тях са акчета – сребърни монети от времето на Османската империя, като основно са на султан Баязид Йълдъръм, властвал в периода  1389 – 1402 г., а малка част са на предшественика му Мурад Първи (1362 – 1389). Друга част от монетите пък са български сребърни аспри, които са били сечени от по времето на цар Иван Александър. 

Повече по тематата четете тук. 


Алек Алексиев: Винаги съм знаел, че ще стана актьор

Алек Алексиев ни помоли да не се представя той самият, а да го направим с наши думи така, както го виждаме ние самите. Ето и нашето впечатление: Той е един от най-известните, талантливи и преуспяващи млади актьори на България. Надали има някой, който да не го познава, да не е следил всяка вечер ролята му в "Откраднат живот" или пък да не си е закупил билет за филма "Възвишение" по романа на Милен Русков, където Алек играе главната роля на бачо Гичо. Има и роли в театъра, но за момента се е фокусирал върху света на киното и телевизията. Завършил е актьорско майсторство в САЩ, живее със съпругата си Яна Титова и малката им дъщеричка Ая в Лонднон, но често си пътува обратно и за България.

На 9 септември, заедно със свои колеги ще участва в благотворителен мач срещу футболния клуб на "Берое'' в подкрепа на Международния студентски театрален фестивал, посветен на Данаил Чирпански, вдъхновяващ човек и студент в НАТФИЗ, който загуби живота си след автомобилна катастрофа през април 2016 г. Вдъхновяващо интервю с Алек прочетете тук. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Uspelite.bg

“Успелите” е онлайн медия, която споделя добрите новини от България и разказва вдъхновяващите истории на хора, избрали да се реализират у нас.

Оставете коментар

0 коментара