Добри новини за природата! Роди се зубърче в Родопите, стартира нов проект в подкрепа на туризма и птиците
Още едно зубърче се роди в Източните Родопи. Това съобщиха от фондация "По-диви Родопи". Бебето е от мъжки пол и се е появило на бял свят през втората половина на май месец. Това е четвъртото животно от вида, което се ражда на свобода на юг от Дунав от векове насам. Така стадото вече наброява 12 животни.
Обикновено родилката се оттегляла сама, за да даде нов живот на малкото си. От фондацията обаче наблюдавали промяна този път. Всички женски представители са се отделили от стадото и две седмици по-късно се върнали с вече укрепналото новородено.
Напомняме, че през 2019 г. стадото зубри бяха пуснати в дивата природа на Родопите. От фондацията разказват, че след освобождаването им от адаптационната ограда преди 3 години, те постепенно са започнали да се приспособяват към начина на живот в дивата природа и да извършват сезонни миграции. По-студените месеци от годината животните прекарват в по-ниската част на "Студен кладенец", а със затоплянето на времето започват изкачване към по-високите и труднодостъпни части на района.
Дивечовъден участък "Студен кладенец" поема грижа за първите зубри, пристигнали от Германия през 2013 г. Четири години по-късно пристигат още две животни от вида, които се присъединяват към стадото. През 2015 г. се ражда и първото от столетия зубърче в Родопите. След него двойката възрастни се сдобива с още три малки.
Зубърът е най-голямото тревопасно животно, което живее в Европа. Видът е ключов за съществуването на отворените горски екосистеми. В миналото зубърът е бил широко разпространен в Европа и на Балканите, но развитието на човешката цивилизацията започва да влияе пряко на застрашаването на вида и постепенното изчезване на местообитанията му. Така в началото на 20 век умират и последните диви представители зубъри в света. Бързо след това стартират и усилията за възстановяване на популацията на животните в дивата природа.
Мисията за възстановяване на популацията на зубрите в Родопа планина е дългогодишна инициатива на Национално ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" и фондация "По-диви Родопи".
Междувременно стартира нов проект в подкрепа на природосъобразния туризъм и опазването на птиците по река Дунав и Западна Стара планина. Инициативата носи името „Мизийските природни съкровища'' и цели да изготви детайлен анализ върху потенциала за развитие на природосъобразния туризъм и популяризирането на дейности, свързани с богатото биоразнообразие в района. Желаният краен резултат е свързан с подобряването на благосъстоянието на хората, живеещи в рагиона.
Проектът ще се изпълнява на две фази: встъпителна (до 6 месеца) и основна (30 месеца). Водещата организация изпълнител е Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“. В първоначалния етап се включват териториите на защитените зони от Европейската екологичната мрежа Натура 2000, разположени по поречието на река Дунав, както и в Западна Стара планина. Концепцията на проекта се води на принципа, че биологичното разнообразие на държавите е важен актив на гражданите, който трябва да бъде опазван и използван разумно. Природният туризъм отговаря напълно на тези две изисквания, затова и точно той намира приложение в програмата.
Ключова дейност на „Мизийските природни съкровища'' ще бъде изготвянето на концепция за доброволен стандарт „За птиците“ с цел подпомагане на местните предприемачи в развитието именно на природния туризъм. Други елементи от програмата са:
- събиране и анализиране на информация за природния и културен потенциал;
- предлагани туристически услуги и атракции в района;
- създаване на уеб базирана информационна система за културното и природно наследство;
- провеждане на срещи с представители на местните власти, предприемачи, учители и активни хора от района;
- организириране на теренни проучвания върху биоразнообразието в проектния регион;
- издаване и разпространение на информационни материали, целящи популяризирането на района.
Повече информация за проекта прочетете тук.