Успелите

Доброто от деня - 08.04.2022 г.

В днешния бюлетин на "Доброто от деня" екипът на "Успелите" ще ви запознае с историята на Мирослав Минчев и как той бе отличен в класацията за ТОП 20 на най-добри гмуркачи в света. Освен това сме ви подготвили завлядяваща среща с авторите на хумористичната книга "Как да оцелееш в България"  и ще разберем какво са подготвили тази година организаторите на еко кампанията "Седмица на гората". Също така ще ви разкажем как младежи се обединяват около проекта с кауза We Shan’t TolerHate“ (Ние Няма да Толерираме Омраза) и ще ви направим съпричастни с историята на Дочка Нейкова, която се нуждае от средства, за да пребори карцинома на хранопровода. За финал ще поканим всички любители на литературата и изкуството да се включат в конкурса за юбилеен плакат на фестивала "Пловдив чете". 

Мирослав Минчев се нареди в ТОП 20 на най-добрите гмуркачи в света

Българинът Мирослав Минчев е сред най-добрите в света на международно състезание по свободно гмуркане. Той преплува 200 метра под вода в басейн (на столичния "Спартак" по време на Sofia Free diving Cup) и се нареди сред елита на планетата в дисциплината динамична апнея.

Най-доброто постижение на Минчев бе 196 метра, като той споделя, че именно тези 4 метра до новия национален рекорд са били най-трудни за него. Минчев допълва:

Натоварването е огромно както физически, така и психически. Аз обичам малките стъпки, защото когато правиш по-големи има възможност да се спънеш. Така че за мен е по-добре така, отколкото да бягам напред и да стане беля. Тези 200 метра ме нареждат в Топ 20 на света. За да имам такива резултати, тренирам по три пъти минимум на седмица, спазвам хранителен режим и режим на спане.

Повече за постижението на българския гмуркач може да прочетете ТУК. 

 

Как да оцелееш в България? Говорят Филип, Дани и Владимир от Brato.bg

Интервюто, което, сигурна съм, всички чакате с отварачка за бира в ръка вече е тук! Малко е странно, че се случи чак сега, а не примерно преди 6 години при все че двама от тримата Брато са ми съграждани (или съселяни, вече не знам кое е по-правилно, защото статутът на град май е формален). Но пък сега имам чудесен повод да ви срещна с тях - издаването на новата им (втора!) книга. "Как да оцелееш в България" ще разкрие някои от тънкостите на оцеляването по нашите ширини - нека не се правим, че всички нямаме нужда някой да ни даде акъл по въпроса, аз личнно чакам с нетърпение да прочета съветите им. 

Брато имат доста отдадени фенове, все пак творят с хумор и размах вече 10 години в онлайн пространството. Благодарение на предварителните поръчки книгата им оглави първото място на ciela.com за най-продавани заглавия. Аз лично не съм учудена - единствените наръчници, които чета са за оцеляване в зомби апокалипсис (с дете), а техният изглежда поне толкова полезен. Ако все още се колебаеш дали да си го купиш, вярвам, че интервюто с Филип, Дани и Владимир ще те насърчи да се запътиш към книжарницата още сега.

Интервюто с Филип, Дани и Владимир може да прочетете ТУК. 

 

Започна еко кампанията "Седмицата на гората"

“АЗ  ГОРАТА!” е мотото на тазгодишното издание на еко кампанията “Седмица на гората”, която ще се проведе на територията на цялата страна до 10 април. Чрез разнообразните събития, предвидени по време на кампанията, се цели приобщаването на гражданите и обществеността към работата и дейностите, извършвани от лесовъдите и горските служители.

По традиция, освен че събитието се отбелязва като професионалния празник на лесовъдската колегия и служителите в горите, то също така ще засвидетелства уважение пред всички лесовъди и горски служители от различните краища на България, отдали живота си за горското дело.

Програмата на седмицата в цялата страна предвижда мащабни кампании по залесявания и почистване на горските територии чрез помощта на гражданите и доброволческите организации.

Повече информация за събитието и пълната програма може да прочетете ТУК. 

 

Проект обедини младежи от цял свят в името на една кауза

Проектът под наслов "We Shan’t TolerHate“ - WSTH, (Ние Няма да Толерираме Омраза) се проведе в периода 28.03.2022 – 03.04.2022 в гр. Бущени, Румъния. Целта на младежката мобилност е насърчаването на младежкото доброволчество като инструмент за противопоставяне на дискриминацията срещу мигранти и бежанци сред младежките категории и в рамките на обществата домакини като цяло.

Младежите, които участваха в смесените младежки мобилности, са млади хора на възраст 18-25 години от всяка страна партньор (5 местни и 5 с мигрантски/етнически произход), които играят активна роля при противопоставянето на стереотипите и дискриминацията на мигранти/етнически групи и бежанци сред своите връстници. Общо 30 участници ще бъдат включени в цялото партньорство (10 участници от всяка партньорска организация), като предстоят обучения, които ще се проведат както в България, така и в Италия. Проект "We Shan’t TolerHate“ (WSTH) е съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейската комисия.

Повече за проекта и историята на участниците може да прочетете ТУК. 

 

Учителка се нуждае от помощ, за да се справи с карцином на хранопровода

Дочка Нейкова е с тежка диагноза - карцином на хранопровода. Нейни близки и приятели организират кампания в подкрепа на 45- годишната жена. 

Тя е майка и учителка в детска градина. Лекувана е неуспешно у нас, като е изписана в силно влошено състояние с невъзможност да се храни през устата и с тегло едва 39 кг. 

Лекари от истанбулска болница дават надежда на семейството. Лечението вече е започнало. То е на стойност 44 250 евро. Сумата е непосилна за близките на Дочка. 

Повече за състоянието на Дочка Нейкова и как може да я подкрепите може да прочетете ТУК. 

 

Участвайте в конкурса за юбелеен плакат на фестивала "Пловдив чете" до 30 април

От 13 до 19 юни ще се проведе едно от дългоочакваните литературни събития в културния календар на град Пловдив, а именно фестивалът Алея на книгата “Пловдив чете” 2022.  

Програмата на фестивалната седмица предвижда организиране на срещи с млади автори както и с писатели, утвърдили се в съвременната българска и европейска литература. Входът за достъп е свободен.

Освен представители на литературните среди, жителите и гостите на Пловдив ще имат възможността да се срещнат и с преводачи, художници, професионалисти от културната сфера, библиотечни специалисти, издатели, литературни критици, музиканти и актьори както и да посетят тематични изложби в рамките на “Пловдив чете”. 

За да отпразнуват своето двадесето издание, организаторите на литературния фестивал "Пловдив чете" стартират конкурс за юбилеен плакат на събитието. 

Повече за литературния фестивал и условията за участие в конкурса може да прочетете ТУК. 

 

Стартира седмото издание на Международния филмов фестивал Master of Art за документално кино и изкуство

От днес стартира седмото издание на Международният филмов фестивал Master of Art  за документално кино и изкуство, чиито домакини ще бъдат седем града от страната. 

“Символичното натрупване на числото 7 не е случайно. Седем са основните цветове на дъгата и музикалните тонове. Седмицата се свързва с основните видове изкуства и с киното, наричано още „Седмото изкуство“. За седми пореден път „Master of Art“ ще отдаде почит на изкуствата, видени през окото на седмото изкуство. Седем града ще бъдат домакини на Седмото издание на фестивала през 2022 г. Заслугата да завършим този житейски цикъл от седем години, е на нашата публика, на нашите партньори и на кинотворците от цял свят, които с езика на кино документалистиката ни правят съпричастни с изключителните истории от света на изкуството” - сподели  Найо Тицин - директор на фестивала за БНР Варна. 

В конкурсната програма участват филми за архитектура, дизайн и мода, изкуство и власт, изобразително изкуство, литература, музика и танц, съвременно изкуство, театър и кино, фотография. В знак на съпричастност с украинския народ тази година ще бъде представена специална програма с украински филми – "Фокус Украйна“.

“Мисията на филмовия фестивал “Мастър оф Арт“ е да се превърне в алтернативна платформа на масовата култура, да създаде възможности и да спомогне за диалога и сътрудничеството между творците. Фестивалът е най-големият в Източна Европа форум за млади документалисти, изкушени да разказват вдъхновяващи истории за изкуството“ - допълни Найо Тицин пред екип на Darik. 

Повече за програмата на фестивала може да прочетете ТУК. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара