Доброто от деня - 17.08.2021
Поредната порция на рубриката ни "Доброто от деня" очаква своите читатели. В днешния бюлетин ще се запознаем с Александрина Икономова и нейния козметичен бранд, международно признание за Георги Господинов, учеличаващата се популация на иберийския рис, ново космическо откритие направено от българин и екипа му, изгрждането на център за първа помощ на червеногуши гъски и забавно онлайн събитие с истории от Габрово.
Аля Икономова от Balli Go: Човек е успешен, когато живее себе си и своята истина
Александрина Икономова сама определя себе си като буен човек и това ѝ личи от първата секунда. Тя е енергична, борбена и вдъхновена, винаги в готовност да посрещне следващото предизвикателство. 27-годишна, по образование - юрист, а през половината си живот е работила в различни заведения. Преди първата вълна на пандемията от COVID-19 Аля е успешен управител на два столични бара. Но тъкмо прекъсването на нощната ѝ работа се превръща в повод Аля да се върне обратно към свое старо хоби - забъркването на козметика, което ще даде нов тласък на професионалния ѝ път.
Коя е Аля и защо създава козметичният бранд Balli Go ще научите от интервюто с нея.
Георги Господинов е носител на наградата "Цинклар" за майстор на късия разказ
Писателят Георги Господинов е носител на наградата „Цинклар“ за майстор на късия разказ, присъждана от Асоциацията на датските писатели. Това съобщиха издателите му от "Жанет 45". Отличието се връчва веднъж на всеки две години, от 2013 г. насам, на творци от Дания и света с принос в развитието на разказа като жанр.
Сред досегашните лауреати на „Цинклар“ са международно признати имена като британския писател Джулиан Барнс, американските авторки на кратка проза Лори Мур и Лидия Дейвис, немската писателка Юдит Херман и други. До тях вече се нарежда и Георги Господинов.
Повече за отличието и церемонията по връчване вижте в статията.
Иберийският рис: Завръщането на един почти изчезнал вид в дивата природа
След като едва не преминава в графа "изчезнали видове" през 2002 г., днес иберийският рис в Испания наброява над 1100 представители на вида. Десетократното увеличение на популацията му е в резултат на неуморната работа на природозащитниците и техните програми за развъждане. И макар още да не се намират извън опасност от изчезване, днес рисовете се радват на много по-големи надежди за оцеляване и щастлив живот в дивата природа.
Само преди 20 години в целия свят имаше едва 100 иберийски риса. В зората на новото хилядолетие този тъжен факт поставяше животинския вид под риск да се превърне в първата голяма котка, изчезнала от лицето на Земята от времето на последните съблезъби тигри насам.
За радост, съдбата на съблезъбия тигър, обитавал планетата ни допреди 10 000 години, не сполетява иберийския рис. През последните две десетилетия популацията на застрашения от изчезване вид се увеличава цели десет пъти, за да достигне до 1100 представители, живеещи свободно в дивата природа към края на 2020 г.
Кои процеси помагат за положителната развръзка и каква е главната причина за смъртността на вида прочетете ТУК.
Български астроном и екипът му направиха ново откритие в областта на екзопланетите
Изследователят д-р Трифон Трифонов от Института "Макс Планк" в Хайделберг е съавтор на ново значимо откритие в областта на екзопланетите. Заедно с екипа си от Германия, Чили и САЩ той е регистрирал нова екзопланетна система от две планети около звездата TOI-2202.
Новооткритите планети са кръстени TOI-2202b и TOI-2202c и наподобяват газовите гиганти от Слънчевата система - Юпитер и Сатурн. Разликата е, че изследваните от Трифонов и екипа му обекти се намират много по-близко до своята звезда в сравнение не само с Юпитер и Сатурн, но и с най-близката до Слънцето планета – Меркурий.
Близостта на екзопланетите до звездата в системата предполага тяхната висока температура. Подобни горещи системи представляват изключително рядко явление в астрономическите изследвания и позволяват на учените да разглеждат в детайли процесите на зараждането и развитието им.
Кой е Трифон Трифонов и къде ще бъде публикувана научната статия на екипа, научете ТУК.
Започва изграждането на център за първа помощ на червеногуши гъски
Край Шабла предстои да бъде изграден център за първа помощ на червеногуши гъски. Той ще обхваща терен с площ от над 15 хиляди квадратни метра и ще предоставя дом на бедстващи представители на вида.
Червеногушата гъска се смята за застрашен вид в целия свят. У нас тя се появява след дългия си прелетен сезон, за да презимува в Приморска Добруджа, около езерата Шабла и Дуранкулак. По данни от координирано преброяване, извършено в края на миналата година от Украйна, Румъния и България, са установени общо 18 000 представители на вида. За да може тази популация да се запази и увеличи, Червената книга на България препоръчва да се предприемат мерки, като забрана на лова около местата за зимуване, разширяване на защитените територии и ограничаване на строежите в местообитанията.
В духа на тези мерки е новата инициатива на община Шабла по проект за подобряване на природозащитното състояние на червеногушата гъска. За тази цел ще бъде изграден център за първа помощ, в който да бъдат настанявани пострадали птици от този и други видове. В новото учреждение червеногушите гъски ще получават първостепенни грижи, след което ще бъдат изпращани в спасителен център, ако имат нужда от по-нататъшна ветеринарна помощ. А когато се възстановят напълно, птиците ще бъдат освобождавани обратно в дивата природа.
Повече за инициативата и нейното реализиране вижте в статията.
Популярни актьори и карикатуристи ще забавляват публиката в интернет с истории от Габрово
В рамките на нова инициатива известни актьори и карикатуристи ще разсмиват публиката със забавни истории и вицове от града на смеха - Габрово. Историите ще бъдат разказани под формата на кратки видеа, които ще се разпространяват в социалните мрежи и в сайта на Дома на хумора и сатирата.
Поредицата ще се състои от 20 хумористични видеа с дължина между 1 и 10 минути. Работата по заснемането на материалите вече е започнала и те съвсем скоро ще бъдат достъпни за широката публика.
Кои лица ще можем да видим и кой стои зад идеята за хумористичната поредица научете ТУК.