Успелите

Доброто от деня - 21.01.2022 г.

В днешния снежен бюлетин на "Доброто от деня" екипа на "Успелите" ще ви запознае с Йордан Николов, който донесе за страна ни бронзов медал от Световното състезание по джет ски в Патая и с български ученици от село Любча, които помогнаха на свои връстници от Африка да ходят на училище. Също така ще ви споделим историята на Нурфет Емин, която се бори със заболяване Неходжкинов лимфом - най-честото кръвно злокачествено заболяване и как може да се включите в кампанията по набиране на средства, и как новият шрифт на художника Кирил Златков помага на децата да усвоят умението да четат по-лесно. За финал главният редактор на "Успелите" - Десислава Иванова е изготвила материал, разкриващ митовете около благотворителността и как подобна тема се разглежда в България. 

Трето място за Йордан Николов на Световните финали по джет ски в Патая

Българинът Йордан Николов зае почетното трето място на Световните финали по джет ски, които се проведоха в тайландския курорт Патая.

Нашето момче бе изпреварено от представителя на домакините Орафан Терапапранич и унгареца Жолт Чеке. През 2019 година Йордан Николов отново се класира трети в надпреварата по джет ски. 

Неговият сънародник - Калин Николов, завърши на 9-а позиция. 

Йордан Николов и Калин Николов са единствените професионални български състезатели по джет ски в категория Pro/Am Runabout Super Stock, в която е позволено всякакъв вид мощност и тунинг на двигателя с изключение на карбонови части. Двамата български състезатели влязоха в Топ 10 след като измериха сили с десетки невероятни състезатели от редица страни. 

Повече за постижението на българския спортист може да прочетете ТУК. 

 

Как учениците от село Любча помогнаха на деца от Африка да ходят на училище

Ученици от ОУ “Христо Ботев“ в село Любча, община Доспат, област Смолян помогнаха на две деца в Африка, като платиха таксите за училище и по този начин им осигуриха достъп до образование.

Малките дарители събрали пари, с които да платят таксите на двете деца след като тяхната учителка ги запознава с историята на децата в Африка. Силно повлияни от видяното в клиповете на Фондация “Усмивка за Африка“  и чутите истории, те събират пари за своите връстници. Десислава Лилковска, учител по биология в ОУ „Христо Ботев“ в с. Любча, споделя пред БНР:

Всичко стана много бързо и лесно, нямаше нужда от убеждения. Гледах едно предаване, в което се разказваше за инициативата – да се съберат пари за децата, защото не могат да си позволят таксата и да ходят на училище. Хрумна ми да предложа това на нашите деца. Като разказах малко повече за начина на живот на децата в Африка и трудностите, които имат, децата сами предложиха да съберат пари, инициативата беше изцяло тяхна. Събрахме парите за един ден, включиха се всички деца и с нетърпения очакваха да видят децата, на които ще помогнат. Тази година имаме 30 ученици в училището в селото.

Повече за благородния жест на българските ученици може да прочетете ТУК. 

 

"Фокс бук" - новият шрифт, който помага на децата да четат по-лесно

Художникът Кирил Златков - един най-добрите български топографи и оформители на книги, разработи шрифт, който да помогне на най-малките да усвоят по-бързо и лесно умението за четене. 

“Но буквите може и да са невидими, неутрални, да не ги забелязваме, когато четем – това са шрифтовете за продължително четене, тяхната благородна роля е да осигурят най-краткия път между автора на текста и читателя.” - споделя  художникът в интервю за Свободна Европа - “Разбира се, не трябва да създават усещане за монотонност или каквато и да е тежест, всеки е заспивал докато чете, нали? Та, тези шрифтове, за дългите текстове се правят много по-трудно, работата е неблагодарна, но трябва все пак някой да я върши.”

Повече за новия шрифт, който помага на децата на четат по-лесно може да прочетете ТУК. 

 

Майка на две деца се нуждае от средства за трансплантация

Майка на две деца се нуждае от 30 000 евро за животоспасяваща трансплантация. Нурфет Емин се бори със злокачественото заболяване Неходжкинов лимфом- най-честото кръвно злокачествено заболяване. Нурфет е на 40 години от село Крепча и се бори със заболяването от 2014 година, предаде БТА.

Първоначално у нас поставят грешна диагноза. Медици в Германия откриват заболяването и предлагат лечение, чиято сума е непосилна за семейството. В момента жената провежда втора химиотерапия в болница в Истанбул. 

Повече информация за състоянието на Нурфет и как да се включите в събирането на средставата може да прочетете ТУК. 

 

7 мита за благотворителността: Изгубена кауза ли са каузите?

Според Световния дарителски индекс КАФ за 2020 г. България е подобрила значително резултатите си в сравнение с последното десетилетие, когато сме били средно на 120-а позиция - вече сме на 45-о място от 114 държави. КАФ 2021 е нaй-aвтoритeтнoтo прoучвaнe, измeрвaщо щeдрocттa в целия свят по три критерия: помощ на непознат, даряване на пари и даряване на време (доброволчески труд). И макар че това е добра новина (лятото ще имаме по-актуална информация и ще разберем какви са резултатите за 2021 г.), каузите и благотворителността в България са дълга, широка и дълбока тема, за която сякаш не се говори достатъчно. Това от една страна е така, защото хората, които се занимават с каузи са погълнати от самите каузи, а останалите не се интересуват достатъчно от темата. От друга страна, особено след скандала с дарителската платформа HelpKarma, недоверието към каузите е все така голямо.

Повече за седемте мина на благотворителността може да прочетете ТУК. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара