Историята на едно коледно ученическо добро дело
Признаваме, че най-любимите ни статии са тези, в които разказваме за най-милите истории и добринките, които ни докосват сърцето. Именно и тази история е такава. Някои от вас биха казали, че това е едно малко добро дело, но за нас това е един урок, в който децата ни учат на добро.
Всичко започна така - на осма традиционна дарителска вечер в Стара Загора на 9-ти декември, в която по модела на „Дарителски кръг” се набират средства за различни инициативи и младежки проекти в града, най-голямата изненада на вечерта поднесоха учениците от 10-ти „и” клас на ГПЧЕ „Ромен Ролан”, които дариха 270 лв за проекта на Инер Уил клуб „Докосни сърце – подари щастие – дари живот!”, който събираше средства за закупуване на кувьози за недоносени бебета.
Сумата може да изглежда малка на фона на дареното от различни други бизнесмени и организации, но желанието и готовността, с която тези ученици се бяха лишили от една своя традиция в училище, за да помогнат, е пример, който всички можем да следваме. Именно защото бяхме впечатлени от тях и тяхната постъпка, решихме да ги посетим в училище и да поговорим малко с тях.
Идеята за събиране на средства се роди доста спонтанно. Искахме тази Коледа да направим едно добро дело, но пречка беше именно събирането на пари. Бяха предложени доста източници, включително и победа в конкурса за най-красива коледна украса в училище.
Докато обсъждахме традицията, да си подаряваме подаръци анонимно, решихме, че средствата, които щяхме да отделим за разменянето на тези подаръци, е по-добре да бъдат използвани с по-добра цел, а именно да бъдат дарени в името на някоя благотворителна кауза. Класният ни ръководител,
г-жа Венета Харизанова, събра родителите ни, за да ги уведоми за нашите намерения, при което всички родители ни подкрепиха.Избирането на подходяща кауза също не беше лесно. Имаше много предложения и доста време не можехме да стигнем до консенсус. Една вечер майката на моя съученичка се обади на г-жа Харизанова и й разказа за проекта „Докосни сърце-подари щастие-дари живот“. След като ни обясни каква е каузата, с класа бяхме 100% „за”.
Учениците споделят, че организацията за събирането на парите не е била пречка. Класният ръководител, госпожа Венета Харизанова, назначава отговорник, който да се ангажира със събирането на средствата, като целият процес започва две седмици преди дарителската вечер. За учениците това е първа подобна инициатива, въпреки че преди също са обсъждали подобни идеи, но сега всички са единодушни, че това ще се превърне в една тяхна традиция, която да следват всяка година.
Надяваме се в бъдеще да имаме възможност да организираме подобни акции. Дори вече има няколко нови предложения в класа за такъв тип инициативи. Искаме това да стане наша традиция – всяка година по различни поводи да подкрепяме подобни каузи.
Попитахме ги и какво ги вдъхновява за това да вършат добри дела, а отговорът беше простичък:
Вдъхновение откриваме в родителите си, в учителите си, в братята и сестрите си. Вдъхновението не е само в хората, но и в природата, в науката, в изкуството и във всичко около нас. Стараем се да виждаме положителните страни на всичко и на всеки и да се вдъхновяваме от тях.
На излизане решихме да се обърнем с един последен въпрос към децата. Въпрос, който по традиция задаваме на успели хора, които са наясно със своите възможности и потенциал - Опишете ни България на своите мечти.
България на нашите мечти е България, в която има повече възможности за реализация, по-добро образование и по-висок стандарт на живот за по-голяма част от населението.
И ние ще се борим и работим безотказно за това тези младежи да намерят своето достойно място в България някой ден. Вярваме, че и вие ще направите същото.