Как се става успешен Project Manager? (ИНТЕРВЮ)
Срещаме се с Цветослава Кьосева, фасилитатор с богат практически опит в областта на продуктовото развитие и управлението на проекти, за да разберем каква е разликата между task management и project management, основните грешки и необходимите умения в управлението на проекти. Тя е асоцииран фасилитатор в The Business Institute и практик с над 11 години опит в областта на иновациите, развитието на нови продукти и анализ на бизнес процес. Заема няколко последователни управленски длъжности в Мобилтел, включително като мениджър на Иновационния център на компанията, като в това си качество работи по проект „Иновационна лаборатория”, съвместно с Техническия Университет (ТУ) – София и The Business Institute. В момента Цветослава е вицепрезидент „Иновации и бизнес развитие” в Методия, където отговаря за бизнес анализ, проектния и процесуален мениджмънт на компанията. Кьосева завършва MBA по Предприемачество и иновации във Виенския университет. Докторант в областта на комерсиализацията на технологичните иновации в ТУ- София. Тя е фасилитатор в дисциплината „Практични бизнес иновации” в aлтернативната MBA програма и магистратурата по Иновации, предприемачество и финанси.
Каква е работата на един project manager?
В процеса на реализaция на проекта да балансира правилно интересите и нуждите не само на компанията в лицето на нейния мениджмънт, но и на клиентите й или казано по-точно тези, които ще използват резултата от самия проект.
Понякога под „управление на проект” най-често разбираме отговорността за делегиране и координиране на отделни задачи към един проект. С това изчерпва ли се умението за управление на проект?
Разбира се, че не! Управлениeто на проект налага наличието на съвкупност от много умения, но успешният ръководител на проекти се отличава с умението си най-вече да подкрепя екипа си, за да постигнат всички заедно крайната цел.
Какви са основните грешки, които допускаме, когато се заемаме с управлението на един или няколко проекта?
Да си мислим, че всичко е под наш контрол и че трябва да имаме цялата информация на света, за да вземем дадено решение, а нещата се свеждат до правилното управление на очакванията на всички участващи в проекта. Понякога самите процеси са твърде сложни и неорганизирани. Ако проджект мениджърът се стреми да изпълни всичко по едно и също време, резултатът ще бъде – объркване и забавяне. Вместо това, процесите трябва да бъдат последователно разделени на по-малко проекти (задачи), които са управляеми и измерими.
За кого е подходящо да развие и използва такъв тип умения и защо?
За всеки, който взима решения, свързани с организирането на съвкупност от дейност/и, целящи да доставят някакъв краен резултат с ясно дефинирано начало и край. Всеки, който иска може да провери личните си способности на Project Manager чрез теста, който направихме заедно с моите колеги от The Business Institute. Oсвен това ще има възможност да спечели и 25% стипендия за един предстоящ тренинг по Project Management, който ще проведем.
Каква е ролята на геймификацията в project management обучението?
Учи участниците на това да бъдат по-гъвкави в различните ситуации, в които ежедневието утре може да ги постави. Игровият модел на поведение при учене предоставя възможност за напълно реално и практично преживяване. Това важи с пълна сила и за процеса при управление на проекти. Участниците са поставени в ситуация, в която управляват проектен екип, отговорен за разработката на нов продукт. Но неочаквани събития заплашват успеха на проекта и изискват гъвкави решения и бързи реакции. Виж видео на симулацията. Когато играят, те са себе си – съсредоточени, задействат се у тях механизми, разкриват умения и черти от характера си, които понякога в работна среда нямат смелостта да демонстрират. Тази симулация предоставя умението за разбиране на взаимосвързаността на уменията на екипа, сроковете и качеството на работа. И всичко това се контролира и влияе от решението на проектния мениджър.
Има и още нещо – симулацията няма състезателен характер, защото е забавно - като игра. Но също така тяхната промяна на поведениято в този контекст ги доближава до бизнес целта.
Какво прави един project manager успешен?
Качества като лидерство, отговорност, схватливост, гъвкавост в известен смисъл описват личността на успешния Project manager. Разбира се, изискват се и експертни познания в областта, които със сигурност допринасят за неговата цялост.
На 18 октомври започва третото издание на бизнес симулация Project Management от портфолиото симулации на Harvard Business Publishing. Този трейнинг предоставя възможност на участниците за напълно реално и практично преживяване на процеса на управление на проекти. В симулацията се работи по конкретен казус: участниците управляват проектен екип, отговорен за разработката на нов продукт. Те подбират екипа, управляват процесите в него за изпълнение на проекта. Неочаквани събития и предизвикателства заплашват успеха на проекта и изискват гъвкави решения, за да бъде представен продукта на пазара навреме – в рамките на бюджета и преди конкуренцията. Участниците имат възможност да използват инструменти на т.нар. „agile project management”.
Практични умения на фокус:
-
Изследване на варианти за компромиси между трите основни лоста за управлението на проекти: обхват, ресурси и време;
-
Разбиране как са взаимносвързани нивото на умения на екипа, сроковете и качеството на работата и как се влияят те от решенията на проектния мениджър;
-
Реакция на неочквани събития и управление в условия на несигурност.
Чавдар Петров
2016-10-07 07:33:28 ReplyСчитам, че заблуждавате собствения си народ колко "прекрасна" е българската действителност. Иначе поздравления за позитивното мислене, но нека бъдем реалисти...
Ирина Христова
2016-10-12 10:55:39А аз считам, че позитивното мислене и здравия разум водят до прекрасна (без кавички) действителност, било то и в Сахара. :)