Успелите

Какво е "doomscrolling" и как да го избегнем

Наред с други неща, "doomscrolling" е думата на 2020 година според Oxford English Dictionary. И макар че самото явление не е ново и за първи път се появява отдавна (макар и в различен вариант), феноменът придоби заплашителни размери покрай пандемията от коронавирус. Но какво всъщност е "doomscrolling"?

Ще започна с това, че поне на този етап не знам думата да има превод на български и всички варианти, които с моя "муз" измислихме (гибелоскролване? скролопагуба?), са точно толкова трагични, колкото и самото действие.

Накратко може да бъде обяснена като консумиране на много голямо количество негативна информация и новини наведнъж (или постоянно).

Ако си се хващал, че не можеш да спреш да скролваш фийда си в социалните мрежи или новини в Гугъл, независимо колко негативни са всички те, или продължаваш да четеш коментари на тролове - честито, това е "doomscrolling".

Феноменът датира отдавна и технологиите само засилват неговото присъствие в живота ни. Някои го сравняват с това да не можеш да откъснеш поглед, когато видиш катастрофа на пътя, колкото и ужасна да е гледката. Други - с емисията новини, която гледаш, въпреки че знаеш какво ще видиш и че това ще засили чувстото ти на обреченост.

И докато емисията новини има определена дължина, в интернет можеш да doomscroll-ваш безкрайно. И точно оттам идва проблемът.

Защо doomscroll-ваме?

За някои хора денят започва и завършва с "doomscrolling". Някои го обясняват с нуждата си да знаят - коронавирусът ни хвана неподготвени и в началото всеки се опитваше да намери повече информация. Да знае какво се случва по света, за да може да предвиди бъдещето. Това, разбира се, се оказа невъзможно, но хората продължиха да doomscroll-ват, защото е пристрастяващо. И в много случаи - защото не знаят как да спрат. Не знаят как да откъснат поглед от екрана на телефона.

И колкото по-уплашени се чувстваме, толкова по-голяма нужда от отговори имаме. Така doomscroll-ваме с надеждата, че ще открием нещо, което да ни успокои.

Това може да е добра новина - търсенето ѝ, особено в последно време, отнема немалко doomscrolling. В други случаи ни успокоява фактът, че лошите неща, които виждаме на екрана, не се случват на нас в момента - обикновено ние четем за тях от комфорта на дома или леглото си. А понякога просто искаме да знаем, че не сме сами.

Ролята на медиите

И тук журналистиката има голямо влияние, тъй като се възползва от нуждата на хората да са постоянно информирани за случващото се.

Знаейки повече, вярваме, че можем да се предпазим по-добре. Но често забравяме, че инфорамцията, която получаваме, не е пълна и е селектирана предварително - на теория, с идеята да ни дава по-цялостна картина, но на практика, с единствената цел да кликаме на провокативни заглавия, да гледаме реклами и да живеем в омагьосания кръг на doomscrolling-а. 

Според различни изследвания, "облъчването" с негативни новини води до депресия, тревожност, страх и влошаване на психическото ни здраве. Изследване в Германия, направено пред март и април миналата година, стига до същите изводи.

В крайна сметка, мозъкът ни не може да се справи с огромното количество информация и постоянно отделя кортизол - хормонът на стреса. Това от своя страна може да доведе до паник атаки и невъзможност да функционираме нормално в ежедневието си.

Как да се справим с doomscrolling-а?

Всеки проблем има решение. Понякога решението не е едно или не е цялостно. Друг път може да пробваме различни варианти и да видим кое работи най-добре за нас. Или да ги комбинираме. Ето някои съвети на психолози, като е важно да отбележим, че това е неизчерпателен списък.

Бъди честен със себе си

Първата стъпка винаги е да осъзнаеш, че имаш проблем. Втората - да се опиташ да разбереш защо го правиш. Каква е твоята лична причина да doomscroll-ваш? Насоки ли търсиш, или отговори? Имаш нужда от потвърждение на страховете си или търсиш лъч надежда? Или просто се чувстваш самотен? Каквато и да е причината, със сигурност има други по-добри начини за справяне със ситуацията. Но за да започнеш да ги търсиш, трябва да знаеш каква е мотивацията ти.

Следи (и ограничи) времето, което прекарваш онлайн

Технологиите могат да бъдат използвани и за много добри неща и тук на помощ ни идват редица приложения (някои дори са вградени в телефоните), които да ти помогнат да ограничиш doomscrolling-а. Имаш нужда да си информиран и това е разбираемо, затова определи някакво време, което да прекарваш в социалните мрежи или различни сайтове всеки ден. Приложенията ще "заключват" всичко, след като това време изтече - така ще знаеш как да го контролираш.

Локализирай поведението

Това най-общо означава да разбереш кога и как се случва най-голямата част от doomscrolling-а. Ако е сутринта - наложи си да не изпозлваш телефон в първия половин час, след като станеш, има и по-приятни начини да започнеш деня. Или го включи да се зарежда в другата стая още от вечерта. Ако пък е вечерта или през нощта - не взимай телефона с теб в стаята, в която спиш, или просто изключи интернета. 

Забави

Ако не можеш изцяло да спреш да doomscroll-ваш, просто забави темпото. Наложи си да "прецъкваш" по-бавно от една новина на друга - вместо да четеш възможно най-бързо, опитай се да се фокусираш. Хората не умеем да задържаме вниманието си за дълго и това време става все по-малко с количеството информация, което поглъщаме всекидневно - опитай се да четеш осъзнато и внимателно.

Изключи се

Често най-лесното и най-трудно решение са едно и също - изключи се. Спри си интернета, остави телефона, стани от компютъра. Направи съзнателния избор да спреш да doomscroll-ваш. Усети как бие сърцето ти, какви шумове (или тишина) има около теб, раздвижи тялото си. Дай си малко време и дишай дълбоко. Звучи лесно, но не е, защото трябва да е осъзнато. 

В крайна сметка doomscrolling-ът няма да спре края на света. Няма да спре апокалипсиса, ако той реши да настъпва. Може да спре единствено теб от това да живееш.

Да си информиран е едно, но постоянно да се ровиш в трагедиите, да следиш смъртта в цифри, доброволно да поглъщаш тонове негативна информация реално е безмислено и не води до нищо хубаво. Може би не става дума за края на света, а за края на твоя фийд. Никой не твърди, че всичко е наред, но точно заради това няма нужда да понасяш излишен товар.

Ако вече сме сигурни в нещо, то е, че пандемията не е спринт, а маратон, и няма да стигнем края ѝ по-бързо с повече багаж. Освободи се от излишното.

А има ли антидот срещу doomscrolling-а?

Скролването, във всяка форма, не е полезно за нас и за очите ни. Но ако скролваш през новини, които те вдъхновяват, обнадеждават, повдигат духа ти - това се нарича "hopescrolling" и поне ти дава някаква надежда и утеха, че не всичко е загубено. Дългосрочното решение е да спреш да четеш медии, които те натоварват, премахни от социалните мрежи хора, които постоянно споделят тревожни неща, и не се притеснявай да спреш да следваш всеки, който ти носи негативни мисли и настроения - това е грижа за теб самия и психическото ти здраве. Прочисти фийда и дай шанс на доброто и смисленото! Знаеш, че винаги можеш да го намериш при нас - подкрепи ни, ако искаш да четеш повече позитивни новини и статии като тази!

Заглавна снимка: Charles Deluvio / Romolo Tavani

Източници: bbc.com
wired.com
health.clevelandclinic.org

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара