Какво е велокино и къде да го посетим?
Някога замисляли ли сте се откъде идва енергията, която ви е необходима, за да светнете лампите във вашия дом, да приготвите ежедневните си ястия, да заредите телефона си или просто да гледате филм? А чували ли сте за „велокино“? Чудите се какво общо имат тези две неща? Ако искате да научите любопитни факти и повече информация за велокиното, както и да разберете за предстоящи такива събития, то прочетете следващите редове.
Това е интересен метод за запознаване на публиката с темите за климата и пестене на енергия. Велокиното представлява система, в която велосипедите на участниците се свързват и при задвижването им се генерира енергия, използвана за прожектиране на филми. Също така дава на участниците възможност да усетят сами колко много енергия е необходима за това и колко усилия би им струвало да произведат сами нужното за дребни ежедневни уреди.
Идеята е прожекцията на филмите да бъде независима от външно електрозахранване. Обикновено по време на прожекцията 10 души управляват едновременно 10 велосипеда. А по колко време ще кара всеки, това зависи от самия него – участниците могат да се сменят по всяко време.
Задното колело на всеки велосипед задвижва генератор, който захранва централно контролно устройство с батерия за регулиране на енергийното разпределение. Това захранва с постоянен ток лаптопа, проектора и озвучителната техника. В допълнение към филма на екрана се вижда и дисплей, който ще показва процент добита електроенергия за всеки велосипед, от който зависи дали велосипедите трябва да се карат по-бързо или по-бавно.
Ако ви е станало интересно къде може да посетите велокино, то събитието през тази година ще бъде организирано на 8-ми юни от 20:00 часа, където задният двор на Природонаучния музей в Черни Осъм ще се превърне в кино за една нощ, но за целта трябва да има достатъчно посетители.
Представените филми са посветени на глобалните предизвикателства, пред които е изправено нашето общество в момента. Изменението на климата, недостигът на енергия и загубата на биоразнообразие са предизвикателства, които не можем да пренебрегнем, но можем да противодействаме на тези тенденции. В сътрудничество с националния парк ще покажат и кратки филми за дивата природа в централните балкански планини.
Това събитие се провежда като партньорско събитие на Зелената седмица на ЕС. От събота, 3 юни, до неделя, 11 юни, политици, водещи еколози и заинтересовани страни от Европа и извън нея обсъждат екологичната политика по отношение на биоразнообразието, кръговата икономика и нулевото замърсяване. Освен това различни институции в цяла Европа ще бъдат домакини на партньорски събития, за да повишат осведомеността и да образоват хората за значението на опазването на околната среда и насърчаването на устойчиви практики на живот.