Когато религията няма значение - историята на храма на връх Острич
Една история, която показва, че загърбвайки различията си можем да правим прекрасни неща и да съжителстваме добре.
Едва ли много от вас са чували за връх Острич или село Бабинци, което се намира в близост до Тетевен. И най-красивото в тази история не е живописната природа или приказните легенди за върха, а една красива случка, която показва, че независимо от своята религия, ако хората се обединят, могат да правят прекрасни неща. Нека започнем малко по-далече обаче.
Героите в нашата история са от красивото тетевенско село Бабинци. То се намира в планински район над Тетевен на около 1000 метра надморска височина и е едно от най-красивите места в Предбалкана на Стара Планина. Селото е заобиколено от върхове - Трескавец, Острич, Червен и Висок. Назад в историята на селото можем да открием следи от тракийско и римско време, а също и свидетелства за богомили, които са се заселили в този район от Тракия. Повечето от жителите са помаци, но всички живеят в мир и сговор и това ще видим в нашата история, която се развива на връх Острич, а главен герой в нея е параклисът на върха с името „Покров Богородичен“.
Мястото на параклиса е специално. Според местните хора върхът прилича на вулкан, който бил запълнен през годините с камъни и скали. Едно местно предание потвърждава това. То гласи, че Богородица се явила в съня на един човек и казала, че трябва да затиснат гърлото на вулкана с най-тежкото - греховете на хората. Години наред възрастни жени носили до върха речни камъни.
Параклисът също е създаден след един сън. Местен младеж сънувал, че на върха има параклис, към който се стичат тълпи от хора. След време, като се замогнал, решил да сбъдне това, което е сънувал и се обърнал към Михаил Симеонов - бивш шофьор, но и майстор строител. Предвид, че това е един от основните поминъци на хората в селото, никак не е учудващо. Михаил обаче, като по-голямата част от живущите в селото е българо-мохамеданин, докато радетелят на идеята бил християнин. Когато станало дума за това да съградят нещо красиво за другите, религията нямала никакво значение. Проектът за параклиса е на Михаил, които през годините е реставрирал и други храмове - и църкви и джамии. Ето какво споделя той преди време в интервю:
Просто изпитваш едно удовлетворение, просто защото оставяш нещо след тебе, на което идват много хора да се радват на природата. Някаква надежда да им даде на тях, като влязат, като запалят една свещичка и така.
По традиция Михаил заедно с други хора от селото посрещат святата вест за Възкресението точно тук. По-близо до небето. И туристи посещават храма. Въпреки че мястото е трудно достъпно, в този параклис вече са направени две кръщенета и две венчавки.
За провокиране на допълнителен интерес до върха и параклиса има изградена екопътека, която тръгва от село Бабинци. Започва от училището в началото на селото, след което следва стръмно изкачване до върха. Пътеката криволичи в гората. Изкачването е около час и половина, но си струва. От площадката край параклиса се разкрива прекрасна панорамна гледка към целия град.
Снимка: bTV