Коронавирус - откъде да се информираме и как да се борим с фалшивите новини по темата?
Може би любимата ни фалшива новина, която се появи още в ранния етап на възникването на коронавирус в Китай, беше, че българската домашна ракия убива вируса. Подобни новини в голямата си част са безобидни, шеговити и безвредни, но има много други, които разпространяват опасно невярна информация. Повод за тази статия е една новина, на която попаднах. Както и при този материал, новината сама по себе си изглежда смехотворна и едва ли бихте се спрели на нея. Нещото, което ни провокира, е, че тя е споделяна от немалко количество хора.
В новината се лансира мнението на руски академик, който отбелязва, че коронавирусът не е епидемия, а локална и по-рано неизвестна болест. Самата публикация лансира грешна информация, която се споделя от много хора, и това я прави опасна.
Ще се въздържа от излишен коментар за морала и нивото на еволюционно развитие на всички субекти, които създават и разпространяват фалшиви новини и подвеждащи твърдения. Особено по време на криза. Едно търсене в Google за актуална информация за броя заразени и починали от заразата е достатъчно, за да обори тази "медия".
В момента наблюдаваме тенденция на увеличение на броя на фалшивите новини. Има още нещо, което е тревожно - хората споделят голямо количество от тях без дори да се замислят да проверят информацията по елементарен начин. С нарастването на проблема ще се появяват все повече хора, сайтове, организации и политически образи, които ще се опитат да изкарат дивидент за себе си от паниката на хората.
Този тип индивиди не се интересуват какво говорят или до какви последствия биха довели техните думи. Не им пука за обществения интерес, а за кликовете, рейтинга и всичко останало, което ще дойде като пряка или косвена полза за тях.
За жалост, тях винаги ще ги има. Както и хора, които да кликват, четат и споделят, без да се замислят.
Какво можем да направим, за да помогнем за справянето с проблема?
На първо място - да се информираме качествено. Това е едно от съществените неща по време на извънредната ситуация, наред с това да спазваме всички препоръки за ограничаване на заразата. Лично аз съм стеснил източниците си на информация по темата страшно много и съм се спрял на следните:
- World Health Organization (WHO) - сайт на Световната Здравна Организация (СЗО);
- Министерство на здравеопазването - на сайта на отговорната институция има актуална информация относно ситуацията в страната, телефон за въпроси и полезна информация за всички граждани;
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC);
- Facebook страницата Коронавирус (информация) - в нея се споделят публикации, които са преведени от WHO и CDC;
- COVID-19 – Научни статии и ресурси на български - доста полезен сайт. Специфичното тук е, че информацията е по-специализирана и научна;
- Сайтовете на регионалните здравни инспекции - във всеки град има регионална здравна инспекция (РЗИ), която също следи ситуацията и полага нужните грижи.
Този кратък списък изчерпва източниците, от които аз лично се информирам по темата за вируса. За жалост, дори в елитни национални медии с реноме се прокрадват публикации, които нарушават етичните журналистически стандарти или дават гледна точка на хора, които нямат нужния капацитет да коментират темата.
И следващият въпрос логично е:
Как да спрем разпространението на фалшивите новини?
Битката с фалшивите новини и дезинформацията е една от най-епичните в 21. век. Това, което всеки човек може да направи, е много просто. Когато видите фалшива новина, можете да я докладвате. Това става с три клика на мишката. Не отнема много време, но подава сигнал до Facebook, че този източник на информация е ненадежден. Разбира се, може просто да подминете дадения потребител, да му обясните колко е тъп или да го блокирате, но това няма да реши проблема.
Подходът, който аз имам, е да се опитвам да говоря с хората. Пиша им в коментар или на лично съобщение, че споделят грешна информация, която би подвела и други. Правя го простичко и човешки. Старая се да няма нотка на заяждане. Опитвам се да отделя време и да пиша на около 15-20 души на ден. Не е много, но само 2-3 са случаите, които отказват да чуят какво имам да кажа. Повечето осъзнават грешката си и трият публикациите. Не казвам, че е нещо велико или геройско, но дава някакъв, макар и малък, резултат.
Аз ще продължа да го правя всеки ден, както и ще се опитвам да работя за повишаването на медийната култура у нас. Ние, в Uspelite.bg, го правим всеки ден и всеки, който оценява нашите усилия, може да ни подкрепи.
Аз вярвам, че доброто побеждава не само в приказките и че заедно можем да повишим общата медийна култура. Важно е за всички нас.