Успелите

Пияни слонове в Ухан и делфини във Венеция? И добрите фалшиви новини заляха интернет

Без съмнение епидемията от коронавирус има и добри страни, колкото и странно да изглежда това. Някои от тях са свързани с дигитализирането на редица сектори, които години наред избягваха този път, но ситуацията ги принуди да влязат в 21. век. У нас най-видимо е това по отношение на родното образование. Има много иновации, които тръгнаха заради епидемията. Видяхме и страшно много примери на добрина от страна на бизнеси и обикновени хора. Осъзнаваме и че в това време ролята ни е много важна, защото хората имат нужда да виждат повече добри новини, които да ги разсеят от тягостната обстановка. 

За жалост обаче фалшивите публикации и новини не са само на негативни теми. Вече говорихме за нуждата за това да се информираме качествено по време на криза, както и как можем да се борим с фалшивите новини. В този материал ще говорим за две публикации, които станаха "вирусни" (viral) в социалните мрежи в световен мащаб и продължават да бъдат споделяни. Те са за добри новини, но това не смекчава факта, че са подвеждащи и не отговарят на истината. 

Една от положителните страни на мерките за коронавируса е, че природата получи заслужена почивка. За жалост, в този контекст се появиха информации за това как растителни и животински видове се завръщат в районите, в които човешката дейност спрямо природата е намаляла. National Geographic споменаха за две публикации в социалните мрежи, които са добили страхотна популярност, но са фалшиви. 

Тези публикации са били споделяни стотици хиляди пъти в Instagram, Tik Tok и редица други социални мрежи. И колкото и очарователно да изглежда как природата триумфира над вируса, то е хубаво да не слагаме розовите очила на всяка цена. Нека търсим доброто, но там, където го има наистина. 

Първата "новина" е, че лебеди и делфини са се завърнали и плуват във водите на поставената под карантина Венеция. 

Всъщност лебедите се появяват в каналите на Бурано, малък остров близо до Венеция. Доста бързо стана ясно обаче, че в действителност и делфините са заснети в Сардиния, на стотици километри от Венеция, и нямат нищо общо с легендарния италиански град.

Другата новина, която има доста забавен характер, е свързана с това, че група от 14 слона е влязла в село в провинция Ухан в търсене на храна, но не са намерили, а са се напили с 30 литра царевично вино и са заспали. Ето и как изглежда публикацията в Twitter: 

Според китайски журналисти слонове наистина са посетили провинцията, но това въобще не са тези от масово споделяните снимки и въобще не са направили такива поразии. 

Доста хора биха казали, че споделянето на такива новини всъщност не носи никакви вреди, но това далеч не е така. Хората неглижират споделянето на грешна информация с факта, че просто показват нещо прекрасно. За жалост, правят същото, когато споделят подвеждаща информация по други, доста по-сериозни теми, като оправданието тогава е просто "Ами то не е вярно, но по принцип е така и биха го направили". 

Голяма част от хората, споделили горните публикации, не са ги махнали с твърдението, че все пак природата и водите са по-чисти и не виждат нищо лошо в тях. 

И тук проблемът не са самите публикации като такива, а неглижирането на фалшивата информация и последствията, до които нейното споделяне може да доведе.

Да, в случая говорим за симпатични делфини, лебеди и слонове, но утре със същата готовност и желание за неинформираност биха могли да се споделят фалшиви новини, които подбуждат омраза към дадени групи хора. 

Ето и нещо старо и родно в списъка с фалшиви публикации за животни и природни чудеса: 

От лявата страна е оригиналната снимка, която беше преправена с Photoshop, озаглавена "Снимката на века!" и разпространена във Facebook. Тя беше споделяна с възхита хиляди пъти и събра стотици коментари, а харесванията и реакциите достигнаха петцифрени стойности. Историята много бързо бе развенчана, но за жалост, хората продължиха да я споделят. Не бих се учудил, ако скоро я видим отново. Подобни фалшиви публикации имат тенденция да се повтарят от страници и профили, които бързо искат да станат видими и разпознаваеми в социалните мрежи. 

Около нас има достатъчно реални добри новини, на които да обърнем внимание всеки ден. Няма нужда да се прехласваме по измислени такива. Нека търсим реалното, истинското добро и да го подкрепяме и насърчаваме. Ние, в Uspelite.bg, се опитваме всеки ден да вдъхновяваме хората не само да четат за добрини, но и самите те да създават такива. 

За финал ще ви оставим с видеото на Светослав Иванов от участието му на TEDxStaraZagora за фалшивите новини и журналистиката в 21-ви век. Изгледайте го и помислете добре. Нека внимаваме за това как се информираме и да помагаме на другите да правят същото: 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара