Успелите

Корпусът за бързо гърмене ще ни взриви във "Вечерта на химията"

За поредна година „Вечерта на химията“ ще се проведе във Факултета по химия и фармация на Софийския университет и отново ще ни поднесе множество зрелищни и грандиозни изненади. Ентусиастите от „Корпуса за бързо гърмене“ ще запалят любопитството на зрителите с химически демонстрации.

Събитието ще се проведе на 24 ноември от 19:00 часа в сградата на Факултета по химия и фармация на СУ. Добре дошли са всички на възраст между 2 и 102 години, както шеговито заявяват химиците от Алма Матер, както и всички, които са любопитни да видят и другата страна на химията. Онази красива, цветна, жива страна, до която, ако все още не сте се докоснали, то сега е времето да го направите!

„Вечерта на химията“ води началото си от много отдавна. Преди много години група запалени химици решават да предадат и на другите своята любов към науката и да им покажат колко експлозивна и цветуща може да е тя.

Така те започват да „взривяват“ Факултета по химия и фармация пред любопитните посетители, показвайки им колко различна от това, до което се докосваме в училище, може да е химията. Последва един голям период от време, в който по едни или други причини събитието не се организира. След това обаче, за щастие, „Вечерите на химията“ се завръщат и оттогава се провеждат вече над 3 десетилетия всяка година без прекъсване, радвайки малки и големи, любители и не чак толкова големи любители на химията.

Членовете на „Корпуса за бързо гърмене“ гордо заявяват, че това събитие се е превърнало в традиция за техния факултет.

В дългогодишната си история химиците от „Корпус за бързо гърмене“ организират и други подобни събития. Дълго време работят по проект с БАСФ, една от най-големите фирми в сферата на химическата индустрия в България, имаща 150-годишна история.

Проектът носи името "Подвижната лаборатория", което подсказва и за същността му. Студентите химици обикалят из цялата страна и влизат в училища без налични лаборатории. Основната идея на проекта е учениците сами да правят опитите, а не просто да наблюдават.

За тази цел фирмата поема всички разходи за нужните материали за опитите - престилки, защитни очила, ръкавици, а студентите предават своите знания и любов към химията. Проектът се радва на голям интерес от страна на учениците.

Днес младите ентусиасти продължават да откликват на всякакви покани и правят всичко на добра воля. Приемат покани от различни училища в страната и са готови да споделят знанията си с любопитните ученици. За разлика от съвместната работа по проекта с БАСФ обаче сега студентите от корпуса показват опити, а децата гледат. Но това не го прави по-малко интересно!

Що се отнася до името „Корпус за бързо гърмене“, идеята се заражда едва през последните години, когато младите ентусиасти решават, че им е нужно име, с което да се показват пред света.

„Някъде преди около 3 години се зароди идеята за име на групата. Мисля, че името достатъчно ясно изразява всичко, което сме искали да кажем: корпус означава голяма група хора, защото така или иначе идват да ни гледат много хора, гърмене, защото така или иначе гърмим. Бързо пък следва да покаже, че гърмежите са част от ежедневието ни и затова сме станали доста добри (и бързи)“ , казва Мартин Недялков, един от членовете на Корпуса.

В този ред на мисли студентите обещават и тази година да има много гърмежи, пиротехника и пламъци. Сред по-„опасните“ на пръв поглед опити, до някои от които и публиката ще има възможност да се докосне, са например миенето на ръце с течен азот, цветни огньове, замразяване на разни плодове, с които след това се забиват пирони и т.н., неща, които не могат да се видят всеки ден, но пък са част от химията.

Разбира се, няма да има само огън и гърмежи, ще има и по-безопасни и цветни опити, кухненски опити, които след това възрастните или дори децата ще могат да повторят вкъщи.

Мартин Недялков сподели пред Uspelite.bg един такъв безопасен, но в същото време много интересен опит:

„Взима се цветно зеле (лилавото!) и се сварява. Сокът от цветното зеле представлява смес от природни багрила индикатори. При добавяне на различни битови химикали променя цвета си като показва киселинността на средата. Например при добавяне на оцет става розов. При добавяне на препарат за миене на котлен камък, който представлява солна киселина, цветът  става ярко червен. При добавяне на сода за хляб пък се получава зелен цвят. При добавяне на препарат за отпушване на канали, който е силна основа, се получава наситено жълт цвят.“

Това е само един от многото опити, които зрителите на 24 ноември могат да очакват. Един от многото опити, който за пореден път ни доказва, че химията е навсякъде около нас.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Яница Христова

Един от най-големите фенове на чуждите езици, четенето на книги, пътуването и кафето!

Оставете коментар

0 коментара