Успелите

Краската от Vinyl Home Varna: Все повече българи имат слабост към плочите

Грамофонните плочи преживяват сериозно възраждане - не само по света, но и в родна България. Интернет, и в частност фейсбук, кипят от кликовете на хора, търсещи и предлагащи грамофонни плочи. Същевременно множество фестивали се организират из страната за срещи лице в лице и за автентично "ровене" из сандъците с плочи. Ровене за онези бижута, които биха доукрасили перфектно колекцията ти.

Красимир Делийски вижда възможност да се отдаде отново на страстта си от началните години на прехода с пълни сили. Включвайки се в постоянния поток от аналогов звук, той започва и да помага на други да обогатяват колекциите си. Преди две години подема организирането на група за търгуване на плочи, а година по-късно вече притежава собствен магазин, който отваря врати в центъра на Варна - Vinyl Home Varna, разположен на адрес бул. "Княз Борис I" 28.

Зад тази малка съкровищница за "черно злато" стои изцяло Краската - от подбора на плочи, през създаването на пространството, до продажбата и консултациите на клиенти. Май забравих да спомена, че той е барабанистът на култовата пънк група "Аборт", а понастоящем свири в "Психобагажник". Музикант, меломан, горд представител на варненския ъндърграунд, усмихнат и сърдечен, той ще отговори на няколко въпроса на нас, а вас ще посрещне топло в "червеното" магазинче срещу църква "Св. Николай Чудотворец" във Варна.

Пънкът е отричане на установените правила, борба срещу системата, свободно изразяване на идеи, утвърждаване на лични ценности. Ти си представител на тази школа. Как това се отразява на погледа и подхода ти към музиката като цяло?

Винаги съм бил толерантен към всеки музикален вкус, въпрос на личен избор! Като изключим поп фолк "културата", имам любими изпълнители във всички музикални стилове и никога не съм се ограничавал само в пънка.

Къде се намира България на световната музикална карта?

За съжаление, така и не успяхме да пробием (говоря глобално) извън границите на татковината. Разбира се, че има единични проблясъци, но като цяло всичко си остава за домашна консумация.

Има ли все още български артисти, които да издават музиката си на грамофонни плочи?

Разбира се! Миналата година излезе "Канатица" - уникален модерен микс от дръм енд бейс саунд с вплетени етномотиви, умело съчетани от Иван Шопов и с участието на неповторимия Теодосий Спасов и "Авигея". В края на годината своята първа плоча издадоха и емблематичната джаз/фюжън формация "Акага". Освен това на винил издадоха и Любо Киров, "Ритон", вечната Лили, а съвсем скоро и Васко Кръпката! Да не пропусна факта, че все повече ъндърграунд групи имат слабост към винила. Визирам Last Hope, КПД 0, Expectations, Dark Incognito, Feedbacker, Lost и т.н.

Изследвания в последно време показват, че българинът купува все повече книги. Забелязва ли се подобен ръст и при закупуването на музика на физически носител? Има ли интерес към българска музика в частност?

Определено в последните няколко години статистиката сочи завишен интерес към грамофонните плочи. Те изживяват своеобразен ренесанс (дано не е временно явление). А колкото до интерес към българската музика, по-скоро я търсят чужденците, които посещават магазина. Българите, като чуждопоклонници, залитат по хитовите изпълнители.

Какво има в личната ти колекция? Ровиш ли често, за да я обогатяваш?

Какво точно има и аз не знам (смее се). Процесът е динамичен, често трампим с колеги или пък решавам, че нещо вече не ми е потребно, а след това съжалявам, че е отлетяло... Въпрос на настроение! А колкото до "ровенето", та кой колекционер не обича да рови? То си е "болест"!

Масово хората слушат и притежават стари плочи. Колко е животът на една плоча? Как можем да се грижим за нея и да го удължим?

Трудно може да се каже колко е животът на една грамофонна плоча. Всичко опира до вниманието, отношението и грижата към нея! И най-качественият винил може да се превърне в скрап в ръцете на някой мърляч. Респективно, оставам приятно изненадан, когато открия плочи от 50-те и 60-те години, останали във времето в перфектно състояние!

Магазинът навършва 1 година навръх 24 май. Как се развива, какво може да намери човек в него? Подготвил ли си нещо за първия рожден ден?

Да, физически една година, а виртуално две години от създаването на страницата. Честно казано

създадох това артпространство с единствената цел да обединя и привлека ценителите на автентичния аналогов звук на грамофонните плочи във Варна.

Исках да продължа една своеобразна традиция на една малка групичка ентусиасти от края на 80-те и началото на 90-те. Тогава, след падането на системата, се впуснахме в колекциониране на плочи. Беше много трудно в комуникацията основно - нямаше интернет, телефони и всевъзможни средства за разплащане, а сега след два клика на следващия ден можеш да държиш в ръцете си бленуван албум...

Разбира се, подготвил съм няколко изненади и томбола с подаръци, грамофонна плоча и брандирана тениска на магазина. Щастлив съм, че ежедневно се запознавам с позитивни и усмихнати любители на аналоговия звук!

Участвахте в Нощ на музеите и галериите Варна 2019. Как протече събитието?

Да, получихме покана от организаторите на събитието Нощ на музеите и галериите Варна 2019 г. Включихме се, без да се замислим, с идеята да покажем на нашите посетители магията на звука и плочите като цяло! Освен това в постоянната ни изложба те видяха уникални плочи, издавани в годините за Варна ,  които ние с много усилия събрахме, рамкирахме и съхранихме за поколенията!

Също така изработихме уникален печат с логото на магазина и всеки посетител можеше да го получи върху специално подготвена от организаторите карта на принципа на "100те национални туристически обекта" и да участва в томбола с награда почивка за уикенд в известен курорт. Ние персонално организирахме томбола с всеки, посетил магазина в рамките на събитието, с награда брандирана тениска Vinyl Home Varna.

Послание към читателите на Успелите.

Да следват сърцето и мечтите си!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Радослав Михайлов

Морски човек.

Оставете коментар

0 коментара