Успелите

Мартин Богданов: Всеки може да бъде успешен в световен мащаб, стига да не се отказва от преследване на своите мечти

Мартин Богданов е изпълнителен директор и е сред основателите на Пейсера България. Пейсера е финансово-технологична (FinTech) компания, която предоставя финансови и платежни услуги и е представител на литовската Paysera LT у нас. Господин Богданов има над 20-годишен професионален опит в сферата на банкирането и финансите, като през кариерата си е заемал ръководни позиции както в Българска народна банка, така и във водещи търговски банки в България и Албания. Преминал е през множество международни специализации в областта на икономическите науки, дълговите инструменти, паричен и валутен пазар, кредитиране и други.

Господин Богданов, как се развива индустрията на разплащанията и електронните пари у нас?

Основният доставчик на платежни услуги в България и в повечето страни от Европа са търговските банки, през които преминават и международните разплащания. Именно поради тази причина Европейската комисия преди десетина години допусна други участници - небанкови институции, които предлагат платежни услуги и инструменти, характеризиращи се с повече бързина, по-изгодни условия или сигурност. В повечето случаи това са FinTech дружества, като PayPal, TransferWise, Paysera и др., които набраха популярност в много държави през последните години, включително и в България.

С развитието в световен мащаб на технологиите, на пазара навлязоха нови решения в удобство на "Негово Величество Клиентът", в т.ч. и по отношение на дигиталните решения за разплащане. Това неминуемо доведе и до увеличение на броя на хора, ползващи едно или друго решение. По данни на VISA за 2017 г., плащанията с техни карти в България са нараснали с 24% спрямо изминалата 2016 г., като ръстът на безконтактните разплащания е 31%. Според друго изследване на MasterCard всеки трети българин ползва над 10 дигитални услуги, а 70% от сънародниците ни посочват телефона като предпочитана алтернатива на картата за разплащания.

За сравнение най-развитата страна по отношение на дигиталните плащания в момента е Китай, където над 79% от населението използва мобилни разплащания за стандартен платежен метод. В България липсата на достатъчна информираност по отношение на сигурността и страха от измами са факторите, които оказват влияние върху част от обществото и спъват развитието на дигитализацията. Въпреки това ръстът в броя клиенти на Paysera за последната година е над 85%, което е доказателство за положителната нагласа на българите към иновациите и за развитието на сектора на онлайн разплащанията.

Какви конкурентни предимства дава България на компаниите от fintech сектора?

България все още изостава от средните за ЕС нива по отношение на дигиталните разплащания поради факта, че голяма част от обществото все още предпочита физическите пари като средство за разплащане пред електронните. Съгласно проучване на Deloitte от 2017г. за състоянието на FinTech индустрията в 10 страни от ЦИЕ, включително България, пазарът на FinTech в тези страни възлиза на стойност от 2.2 млрд. евро приходи (за сравнение - 26 млрд. евро във Великобритания, която е лидер). От този обем 3/4 се генерира от страни като Полша, Австрия и Чехия. България се нарежда на незавидното последно място в сравнение с другите страни.

Като причини за това могат да бъдат посочени най-ниският БВП на глава от населението, ниският процент на чуждестранни инвестиции от БВП – 3,5% и достъп на населението до интернет – само 59%! Въпреки тези показатели, отчитайки доброто развитие на другите страни от региона, бихме могли да смятаме, че България има голям потенциал за развитие, който може и се очаква да бъде разгърнат през следващите години.

Какви са най-големите предизвикателства пред вас като мениджър?

Всяка компания зависи от решенията, които взима нейният мениджър. Правилните и своевременни решения на мениджъра или мениджмънта допринасят за това дали компанията ще е успешна, или не. Това именно са и предизвикателствата пред мен като мениджър на Пейсера България - да балансирам решенията и насоката на развитие на компанията по такъв начин, предвиждайки пазара с хоризонт от 1 - 3 години, така че сегашните решения да не се окажат погрешни от перспективата на времето. Разбира се, едно е да предполагаш, друго е реалността.

Как поддържате екипа си мотивиран и ефективен?

Лично за мен екипът в една организация е сред топ 5, да не кажа топ 3, от предпоставките за успешен бизнес! Затова е важен всеки един етап в подбора му – от избора на отделния служител, до оформяне на малки групи от хора, с различни характери, които ще работят заедно. Като мениджър съм се научил, че с подходяща мотивация всеки служител може да стане по-ефективен, било то работейки в екип, или самостоятелно. Тук не говоря само за техники и системи, свързани с парично възнаграждение, но също така за тийм билдинг, неформални събирания и други. В нашата компания например, се стремим да насърчаваме здравословния начин на живот в офиса чрез предоставянето на биопродукти на разположение на служителите.

Много важно е служителите да са добре информирани относно какви цели преследва звеното или компанията като цяло. Опитвам се също така да създам предпоставки хората да са креативни, да дават предложения, да взимат самостоятелно решение в дадена ситуация – всичко това прави всеки един от служителите по-мотивиран и по-ефективен в работния процес.

Споделете ценен урок, който научихте от 20-годишния си мениджърски опит?

Един от важните житейски уроци за мен е, че постигането на успех е съвкупност от различни предпоставки, като знания, професионализъм, целеустременост, последователност, упоритост и прочие. Също така изповядвам сентенцията, че човек научава много повече от моментен неуспех, отколкото само от положителни моменти, стига да е склонен да анализира и извлича максимална поука от създалата се ситуация.

Какъв съвет бихте дали на млад човек, който започва кариера в сферата на финансите?

Всеки млад човек, независимо дали смята да се развива във финансовата сфера, или не, трябва на първо място да вярва в себе си и да преследва мечтите си. Да бъде последователен, търпелив и да не се обезкуражава от временните неуспехи – както споменах, от подобна ситуация човек научава много повече, стига да е склонен да я анализира и да извлича съответната поука. Постигането на успех не е случайност, а съвкупност от множество предпоставки и изисква упорита работа и целеустременост.

Коя е последната книга, която ви вдъхнови?

Като завършил СМГ с профил „Физика“, освен да чета фантастика за разтоварване, обичам и по-сериозна литература като „Кратка история на времето“, автор на която е наскоро починалия проф. Стивън Хокинг. Според мен той е най-великият учен след Алберт Айнщайн, с основен принос към развитието на съвременната физика. Книгата е написана на достъпен език, лесно разбираем и от непрофесионалисти.

Прочитът й ми „отвори“ очите за нещо много важно - човек може да бъде полезен и да бъде успешен в световен мащаб, стига да не се отказва от преследване на своите виждания и мечти, независимо от пречките пред себе си, включително физическото си състояние. Като че ли природата компенсира всеки ни по един или друг начин за неговите недостатъци и от нас самите зависи да открием своето амплоа, както е нагледният пример с проф. Хокинг. Силно препоръчвам книгата на всеки, който има нужда от мотивация, за да продължи или започне да се развива успешно в живота.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Йонко Чуклев

Аз съм смел мечтател, непоправим оптимист, юрист и финансов колумнист. Моята страст са импакт-инвестициите, иновативните бизнеси и технологиите. Мечтая за България, която е технологичен и дипломатически център на Балканите.

Оставете коментар

0 коментара