Успелите

"Наука за морето" - нов документален филм за Черно море, тръгва на лятно турне

„Наука за морето“ – документалният филм, който тръгва на лятно турне по Черноморието. Първата прожекция ще бъде в град Варна на 15-ти юли във Фестивален и Конгресен център, а входът е свободен. След това ще бъде показан и на 19-ти юли в рамките на Burgas International Film Festival 2023, като се предвиждат и още няколко дати на различни точки от родното крайбрежие.

В рамките на прожекцията във Варна на 15-ти юли публиката ще получи възможност да се срещне лично с авторите на продукцията от Института по Океанология и да зададе своите въпроси по време на специална дискусия.

Документалният филм представя вдъхновяващата работа и вълнуващото ежедневие на учените от Института по Океанология - БАН, Варна. Историята е разказана от екоактивиста Илияна Стоилова и поднася спиращи дъха морски, крайбрежни гледки и впечатляващи моменти от ежедневието на учените. Илияна е популярната сърфистка от сърф училище „Акаша“. Тя се познава още и с филма „Море на вятъра“ от 2018 година – първият български документален филм за пластмасово замърсяване на Черно море. Стоилова влиза в ролята на водещ и изследовател, който потегля на едно опознавателно морско пътешествие в морето, като паралелно се среща и представя работата на българските учени от Института по Океанология и най-впечатляващите им резултати.

                                                                                   Снимка на сърфистката и еко активист Илияна Стоилова 

„Наука за морето” показва и дейностите по измерване и изучаване на динамиката на водните маси, формите на брега и морското дъно, както и ресурсите, намиращи се там,  геоложката и сеизмична история на басейна и съвременните проявления, крайбрежната динамика, свързана с въздействието на вълните, теченията и движението на седиментите и живите организми – от най-микроскопичните до едрите риби и бозайници.

Продуценти на филма са Bearfrost Production. Режисьори на продукцията са Стоил Димитров и Борислав Камилов, сценарист – Марина Желева.

Филмът разгръща любопитни факти, между които, че в нашето море живеят над 1900 животински вида, над 160 вида риби и 3 вида морски бозайници– Афала, Муткур и Обикновен делфин, който се среща само по Черноморието.

Въпреки че филмът разказва за Института по океанология, основната му идея е чрез работата на учените да се акцентира върху проблемите на Черно море. Някои от тях се появяват в публичното пространство, но често не се разглеждат в тяхната сложност и взаимосвързаност. На заден план остават и усилията, които учените полагат за утвърждаване, а в някои случаи и за оцеляване на морската наука.

Ако искате да видите официалния трейлър на "Наука за морето", натиснете ТУК

Повече информация за предстоящите прожекции, следете на официалната Фейсбук страница на събитието. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара