Практика в помощ на деца с ортопедични проблеми вече над десет години се провежда в Стара Загора
Историята в този материал се роди малко случайно. Всичко започна по време на една презентация на регионалния форум "Бизнесът - сила за добро", която се проведе през лятото на 2018-а година. Тогава председателят на Търговско-промишлена палата - Стара Загора разказа за една прекрасна добра практика, която вече над цяло десетилетие се реализира в Стара Загора и обединява усилията на най-различни заинтересовани страни в стремежа си да помогнат на деца с ортопедични проблеми. Повече за нея ще ни разкаже Даниела Димитрова, директор на Обществен дарителски фонд - Стара Загора.
Тя е изпълнителен директор на фонда, от неговото създаване през 2003 година. Икономист по образование. Има опит в частния бизнес и в публичната администрация. От 2006 година насам е и директор на Асоциацията на обществените фондации в България, която обединява 13 организации от цялата страна.
Повод за интервюто ни е една прекрасна практика, която се реализира в Стара Загора повече от десет години и е насочена към деца с ортопедични проблеми. Разкажи ни за нея.
На всеки 3 - 4 месеца швейцарският ортопед д-р Франиер пристига в Стара Загора и извършва прегледи на деца, назначава лечение, а швейцарските техници изработват на място в ортопедичната работилница Сюисклиникал коригиращи ортопедични средства. Това са нещо като „шини”, които коригират крайниците по време на растежа.
Лечението на всяко дете се проследява. Изработените при предишни посещения помощни средства се коригират, тъй като децата ги израстват с времето. Понякога случаят е сложен и е необходима хирургична намеса с последващо поддържащо лечение. Тогава д-р Франиер, в партньорство с български екип под ръководството на д-р Петьо Братоев, извършват операции.
Как всъщност се роди идеята за това прекрасно начинание?
С Мануела Малеева ни свърза наш общ приятел (Юлиян Попов). След като Мануела, д-р Бруно Франие и останалите членове на фондация Сюисклиникал вземат решение да работят в България, те се допитват до Юлиян Попов как и къде да стартират дейността си. Той, от своя страна, реагира със следните думи: „Ако искаш нещо да бъде успешно в България, направи го в Стара Загора”.
И така в началото на 2007 година започнахме с първите срещи, които бяха в Социалните домове за деца, с ръководството на болницата и много старозагорски граждански организации.
С времето идеята претърпя множество трансформации, но ще спомена само първоначалната, която беше да се събират дарения, с които да се поемат разходите за операция на български деца с ортопедични проблеми в Швейцария.
След множество срещи и дискусии се стигна до сегашното решение, тъй като в България ортезното лечение не е достатъчно популярно и развито. За наш късмет се оказа, че в Стара Загора е една от най-добре оборудваните ортопедични работилници в България, която е в Българо-германския център за професионално обучение. Първите няколко години беше използвана именно тази работилница.
Колко деца с ортопедични проблеми са се възползвали от програмата?
Около 300 деца на година.
Със сигурност в реализацията на идеята е имало редица предизвикателства. Как се справяхте с тях?
Темата като цяло беше едно огромно предизвикателство за всички нас. В началото имаше десетки въпроси, на които нямахме готови отговори: намирането на дарения, как да представим идеята, как да достигнем до хората, които имат нужда от това лечение, и т.н., и т.н.
Стартирахме с едно забележително благотворително събитие през 2008 г. - голям благотворителен тенис хепънинг. В него участваха трите сестри Малееви и майка им Юлия Берберян. Както самите те споделиха тогава, за пръв път участват всички заедно в тенис турнир. Добрата кауза ги беше събрала. На търг бяха продадени предмети на семейството, имаше тенис уроци за деца, а старозагорските тенисисти имаха рядката възможност да играят със сестри Малееви.
Няколко години по-късно, когато нещата набраха скорост и започнаха да се случват много по-бързо, отколкото очаквахме, се зароди идеята за собствена база. Но проблемът беше в средствата, с които разполагахме. Бяхме пред дилемата дали да направим свое място и да спрат за известно време посещенията на швейцарските специалисти (но това означаваше и много деца да спрат лечението си) или да се продължава с ползването на Българо-германския център за професионално обучение и да нямаме своя работилница.
И точно тогава Сюисклиникал получи дарение от служителите на la Banque Cantonale Vaudoise (Lausanne - Suisse). Те имат една много интересна дарителска практика. Всяка година, вместо да получат своите коледни пакети и бонуси, всички служители отделят тези средства и подкрепят различни благотворителни идеи. Благодарение именно на тези средства беше възможен ремонтът и оборудването на Ортопедичната работилница на Сюисклиникал.
Вече със своя собствена база стана много по-лесно и спечелването на двугодишен проект, финансиран от Българо-Швейцарската програма за сътрудничество.
Какво ви мотивира да продължите напред с реализацията на идеята в трудните моменти?
Благодарността в очите на хората. Усмивките на децата. Когато видиш как някое дете прави първите си стабилни крачки, това е чудо. Няма как да спреш.
Мануела познава проблемите на всяко едно дете, поддържа контакти с родителите или хората, които се грижат за него, и следи неговото развитие. Искрено се радва, когато разказва истории как лечението е оказало положително влияние върху живота и здравето на детето, как е повишило качеството му на живот и интеграцията му в общността. А такива примери има много. Особено внимание се обръща на децата, отглеждани и възпитавани в социалните домове, като се следи лечението им да не прекъсва при преместване от едно социално заведение в друго.
За дейността си в България Фондация Swissclinical получи наградата на Асоциацията на обществените фондации в България за 2009 г.
В края на 2012, на церемония в Стара Загора, д-р Бруно Франиер и Мануела Малеева бяха удостоени с наградата “Добрият самарянин”.
Как си пожелаваш да надградите постигнатото дотук?
Много ми се иска да се промени законодателството (да стане чудо (усмихва се)) и ортезите да се приемат като лечение от Здравната каса. Зная, че това ще се случи някой ден, но мисля, че мина достатъчно дълго време. Когато ортезното лечение в България започне да се финансира по нормален начин, едва тогава то ще се развие като в останалите европейски държави.
Какво е твоето лично послание към хората, които четат за тази прекрасна добра практика?
Да сме по-добри и да сме повече ЗАЕДНО. Много хора ни помагаха през годините. Без тях нещата нямаше да са така, както сега.
Опиши ни България на своите мечти.
Усмихната. Мечтая да виждам спокойни и усмихнати хора по улиците. Ако сме поне малко по-позитивни, вярвам, че ще живеем по-добре.