Успелите

Социална чайна в България? Защо не?!

Не малко са прелестите на Варна. Но след посещението ми през септември, мога да заявя, че открих една скъпоценна „перличка“, която не е толкова известна, колкото комерсиалните кафенета. Голяма топла чаша чай от свежи билки. Магическа арт атмосфера. Красиви картини, стари книги, музикални инструменти... всеки може да открие по нещичко за себе си. Да изпиеш чая си на толкова зареждащо място е просто фантастично! А след като разбереш историята му, ти става едно такова топло на душата...

Мая Dreamcatcher Донева. Така я открих в социалните мрежи. А не можете да си представите просто колко ѝ отива това прозвище. Синоним на лъчезарен и неспиращ да мечтае и да случва мечтите си човек. Тя разказва за съвместния си проект със Стояна Стоева. Двете мечтаят да създадат  социална чайна във Варна, в която да помагат на деца от институции в тяхната социализация и професионална реализация. Не се отказват от мечтата си и след амбициозен труд и неспиращо желание - тя става реалност.

 Ще успее ли такъв проект в България? Не бива да подхождаме с такова съмнение към Мая, защото тя моментално ще апострофира:

Как няма да успеем!? Никога не ми е минавало през ума, че ще се провалим. Защо пък да не успеем!? Може би просто елементарният факт, че няма да се предадем, докато не успеем е това, което ни прави успешни. Това, че идват да ни помагат хора, които не ни познават. Това, че не се отказахме от Чайната, след като не спечелихме Reach For change. Това, че не се отказахме, когато 9 месеца не намирахме сграда и само входирахме още и още документи в Общината, а така и не стигахме до гласуване на Общински съвет, за да ни предоставят сграда. Не се отказахме, когато не ни финансираха проект по еди-коя-си програма и по другата. И не се отказахме, когато нямахме време и пари да се занимаваме с Чайната. Ей за това ще успеем. Защото няма да се откажем, докато не успеем. И като успеем ще продължим да успяваме.

Инициативата на Мая и Стояна е с цел да насърчи интегрирането на децата от домовете. Те им дават възможност да си изберат бъдеще, което се различава от стереотипните схващания. Младежите, които са под 18 години са част от менторската им програмата и получават месечна стипендия за часовете, в които помагат и участват в събития. Менторската програма работи на две нива: Личностно развитие и Професионална реализация. Участието в менторската програма е около 2 години и започва преди момчето или момичето да напусне дома. А с пълнолетните работата в Чайната е тип „работодател - работник“, но разбира се, Мая и Стояна се съобразяват дали младежите все още учат, или са студенти. Паралелно с работата им продължава и се надгражда менторската работа с техния личен ментор. „Работата е трудна и индивидуална, но определено дава резултати и си заслужава.“ - уверява ни Мая.

И въпреки всеобщия скептицизъм, доста хора са отворени за нови възможности и предизвикателства и посещават Чайната.

В Социалната чайна в момента има над 40 вида чай - голяма част от тях дарени от приятели и съмишленици. Има местни билки като мащерка, мурсалски чай, както и смесици между плодови и билкови вкусове. Правят домашни лимонади и ябълков сайдер, а зимата залагат на греяно вино. А колко пари да си приготвите, ако сте се запътили към Чайната? Колкото сърцето ви дава. Eдинственото, което се изисква е да вземете най-широката си усмивка!

Напитките в Чайната са безценни и това не е шега. Поради административни препятствия все още не могат легално да се продават. Затова всеки гост на Чайната може да реши дали и колко да дари. Така или иначе, това не е обикновено заведение, а място за събития и учене и се залага много повече на организиране на събития.

Много и различни хора идват при нас и всеки има своите интереси, хобита и вкус - били сме домакини на политически и обществени дебати, момински партита, събития за иновации и предприемачество, изложби, арт работилници, интерактивни събития за деца, прожекции на документални филми.

 

Мая споделя, че вече има огромен интерес към Чайната, защото във Варна няма много места, на които се случват подобни неща, а вече има хора, които търсят такъв тип по-смислено и различно забавление.

Хубавата страна на това е, че домакинстваме толкова различни събития, и че те са част и от менторската програма на младежите, с които работим. За тях е интересно да говорят с художници, фотографи, предприемачи и да виждат, че реално успешните хора съществуват и са тук наоколо.


Грабвайте книжката под мишница и заповядайте в Социалната чайна - едно от чудесата на възхитителната Варна. Да, и след като написах „книжка се сетих...  за прекрасния интериор на Чайната са се погрижили... всички посетители. Всеки от добра воля оставил по нещичко от себе си - книга, картина, предмет. Още едно доказателство, че работата в екип сътворява прекрасности...

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Ивайлова

Мария Ивайлова е студентка във 2-ри курс, специалност журналистика в Софийския университет. Пише, пее, танцува и обича живота силно. Ентусиаст, който се впуска със страст в различни приключения. "Смятам, че обществото ни изпитва глад за положителни новини и тази младежка платформа е мястото, което стимулира позитивизма. - "Sharing is caring."

Оставете коментар

0 коментара