Тестът „Galleri“ открива рак при пациенти без изразени симптоми
Чували ли сте за тестa „Galleri”? Това е вече ефективен начин да се разбере дали един човек е болен от рак преди да е проявил каквито и да били симптоми. Тестът открива различни тумори толкова рано, че да може да се приложи навременно лечение, с което пациентите да получат шанс да оздравеят напълно.
Следва да се направи мащабно проучване, което ще обхване 165 000 доброволци, а резултатите предстоят да бъдат обявени още тази година. Това означава, че технологията е в процес на обработка, но съвсем скоро бихме имали възможността да научим как ще се развие този модел.
Това ще бъде един много добър метод в сферата на медицината – хората ще имат възможност да се подложат на лечение и операция още докато болестта е в ранен стадий. Освен наличие на раково заболяване, кръвният тест може да установи и кое е засегнатото място, което би улеснило много лекарите при по-нататъшното лечение.
„Вълнувам се, защото сме на път да открием инструмент за ранна диагностика на видове рак, за които нямаме разработени и утвърдени скринингови програми.“, това споделя Д-р Деб Шраг от центъра за ракови заболявания „Memorial Sloan Kettering“ в Ню Йорк.
За първи път резултатите от направения „Galleri“ тест, който търси ДНК на ракови клетки в кръвта, са изпратени на пациентите и техните лекари, за да се назначат нужните изследвания и в случай че бъдат потвърдени, да започне лечение.
Проучването „Pathfinder“ включва над 6600 възрастни участници над 50 години, като установява развитие на онкологично заболяване при десетки от тях. Повечето са в ранна фаза, а близо 3/4 страдат от форми на рак, за които няма осигурен скрининг.
В изследването, свързано с ефективността на теста „Galleri“, 6529 от общо 6621 участници са с отрицателен резултат. При останалите 92-ма методът открива признаци на рак. Последвалите тестове потвърждават наличието на солидни тумори или на рак на кръвта в 35 от доброволците, или 1,4% от цялата група. „Galleri“ установява, че при две от жените се развива рак на гърдата и рак на ендометриума (лигавицата на матката).
Открити са 19 солидни тумора в гърда, бял дроб и дебело черво, както и признаци на рак на яйчниците и рак на панкреаса, които в повечето случаи се диагностицират трудно и на късен етап, когато шансът за оцеляване е по-малък.
Рак на кръвта е установен при 36 души. 14 от тях са в ранна фаза на заболяването, а при 26 формите са рядко срещани и не могат да бъдат открити с рутинно изследване.
Според лекари тестът не е готов да се използва свободно и гражданите трябва да продължат да следят здравословното си състояние по стандартния начин, докато работата по теста завърши.
„През следващите пет години всички ние ще се нуждаем от повече лекари, хирурзи и медицински сестри, както и от по-богато оборудване за диагностика и лечение, тъй като ще нарасне броят на пациентите, диагностицирани с помощта на методи за ранно откриване на рак, какъвто е кръвният тест „Galleri“., това отбелязва Фабрис Андре, директор на изследователското направление към центъра за ракови заболявания „Gustave Roussy“ във Франция.
Насер Тураби от Центъра за изследвания на рака във Великобритания признава, че до скоро подобни кръвни тестове са изглеждали немислими.
Благодарение на научни разработки като теста „Galleri“ случаите на рак в много напреднал стадий ще намалеят и повече пациенти ще имат шанс за живот. За да се докаже ефективността му обаче, трябва да се проведат много мащабни изследвания и да се изчисли дали участниците действително имат по-дълга преживяемост след ранното откриване на рака.