Успелите

Тунио Зафер: "Kогато си упорит и се трудиш усилено няма значение дали си в България или в Америка."

 

Днес ще ви срещнем с един създател и екипен играч по душа. Той е в сферата на технологиите от 13 години. Минал е през проекти като МТелеком, Host.bg, Grabo.bg, Mobile Innovations и други. В момента е част от екипа на pCloud - услуга за съхранение на данни в онлайн пространството. Той е Тунио Зафер.

В почти всичките си проекти Тунио е участвал от самото начало, от етапите на концептуално и идейно ниво. С усърдна и непрестанна работа, преминава през процесите на изграждане на цялостен продукт. Не е нужно да повтаряме имената на компаниите отново, за да кажем, че всички те са достигали върха на успеха. 

Въпреки това, Тунио определя плановете на pCloud като много по-амбициозни: "Тежък, но същевременно много интересен и предизвикателен технологичен проект, с много нестандартни решения и сериозна конкуренция". Най-простата статистика ни показва, че за осем месеца от стартирането си, pCloud има над 700 000 потребители, както и много награди - BGSite’14, WebAwards и CESA.

Тунио Зафер: Какво представлява платформата pCloud.com и как се роди идеята на проекта?

- Както знаете, обемът на личните файлове и информация се увеличава всеки ден и има истинска нужда от услуга, която да позволява на потребителите да съхраняват и да имат достъп до файловете си от всички устройства по всяко време, както и да ги споделят с приятели и колеги. pCloud е клауд сторидж за снимки, видеа, документи и всякакви други файлове без ограничения в размерите им. Цялостната ни концепция винаги се е въртяла около това услугата да не се ограничава до ‘просто сторидж’, в който да се трупат файлове, а да може и да се борави с тях, да се използват, да се споделят лесно и без ограничения. От тази нужда се появи и pCloud, защото на пазара нямаше друг продукт, който да покрива адекватно всички тези потребности. С pCloud имаш достъп до файловете си по всяко време и от всяко устройство.

С мобилните приложения можеш: да запазваш най-нужното за офлайн достъп; да слушаш музика, организирана в плейлисти; да преглеждаш всички файлове; да качваш автоматично в клауда снимките и видеата, които правиш на момента с устройството си.

В уеб версията освен всички стандартни фийчъри, можеш да направиш бекъп на снимките и видеата си от социалните мрежи Facebook, Instagram и други. Липсата на ограничения към скорост и големина на файловете е нещото, което ни отличава от останалите клауд услуги. С pCloud можеш без проблем да качиш и изпратиш HD видео или PhotoShop документ и скоростта, с която тези огромни файлове биха се ъплоаднали/даунлоаднали, зависи само от Интернет доставчикът ти.

Десктоп приложенията предоставят възможност за синхронизиране на неограничен брой папки между клауда и локалния хард диск. Най-иновативна е независимата pCloud Файлова Система, която позволява достъпа до pCloud сториджа  все едно е на твоя компютър и да използваш всички файлове без никакви ограничения. И това не отнема почти никакво място на твоя хард диск. Аз ползвам лаптоп с 64GB хард диск, но във всеки един момент имам достъп до своя pCloud сторидж, който е 2TB. Ако трябва да сме реалисти - точно това е максимално близкото до истинското значение на Cloud Storage!

Услугата реално покрива всички нужни фийчъри за файл сторидж. Има ‘кошче’, където се съхраняват изтритите файлове/папки за определено време. Работните файлове запазват свои версии/ревизии. Можеш да споделяш цели папки с управление на правата на другите потребители – с оглед на това дали могат да добавят, модифицират или/и изтриват файлове. Също така  можеш да архивираш и разархивираш направо в сториджа. Друга уникална възможност на pCloud е Upload Link - можеш да изпратиш линк на своите приятели и те да качат файлове директно в избрана от теб папка в твоя сторидж. Може би едно интересно и доста спорно преимущество е, че навлязохме на пазара, когато вече има наложени силни и големи конкуренти. Не се опитваме да ги копираме, а целта ни е да комбинираме техните най-добри страни и да премахнем техните слаби моменти.

Тунио Зафер:

Какво смяташ за предприемаческата еко система в България? Какви са нейните силни страни и какво все още й липсва?

- Определено има напредък и то осезаем, особено в последните няколко години. Все повече млади хора приемат концепцията, а от там и останалите се научават какъв е модерният начин да се случват нещата. Най-големият проблем е психологическата бариера, която си поставят в мащабите на начинанията.

На проведеният Startup Weekend в град Варна екипите имаха шанс да се борят за специална награда на pCloud. Имате ли други инициативи, с които да насърчавате младото предприемаческо общество в България и какви са те?

- Да, радваме се да подкрепим всички подобни начинания. Подобна специална награда предоставихме и на Startup Weekend Sofia. Чак да насърчаваме младите е силно казано, но се стремим да ангажираме и въвлечем хора, който имат интерес да наблюдават и участват в нещо, което се прави от нула. Нещата, които разработваме са достъпни и отворени, и могат да бъдат видяни, прочетени и приложени. Споделянето на знания и опит е едно от най-ценните неща, които правим. Най-основното, което можем да направим за младите предприемачи, е да им докажем, че когато си упорит и се трудиш усилено няма значение дали си в България или в Америка. Също така участваме в много събития и семинари, и винаги предоставяме бонус пространство на посетителите.

Прави ни впечатление, че голяма част от  хората, които работят в управляваната от теб компания са млади. Какво е предимството на това да имаш млад екип и какво би казал на младите хора, които се казват, че няма качествена реализация в България?

- За мен екипът е най-важното нещо в една компания. Екипът е компанията, а не продуктът. Със сигурност не се стремим да наемаме конкретно млади хора, но те са тези, които имат страст да се учат и да се развиват. Те са тези със свежите идеи. Не са обременени от грешни или морално остарели техники за работа. Имайки предвид сферата, в която се развиваме, ние сме малък екип, но с много опит и желание да научим нови неща. Открити сме за работа с всякакви хора и всякакви нови идеи. Виждали сме много лоши технически решения и можем да твърдим, че знаем как да ги избегнем. pCloud се стреми да бъде точно това - клауд сторидж услуга, направена по правилния начин. В момента екипът е изграден от много добри специалисти в своите сфери, но най-хубавото е, че се допълваме един друг перфектно. Хората са най-важния актив на една компания. С част от тях сме работили заедно по други уеб и мобилни проекти, друга имат опит с уеб хостинг и подобни на pCloud проекти - за файлово споделяне. Нещо много съществено - единството на екипа. Е все пак най-важното: невъзможно е да направите велик проект с посредствени хора. Това важи особено много за девелопърите. За мен един добър девелопър спокойно може да бъде сравнен с 42 посредствени такива.

 

Представители на епика на pCloud след спечелването на наградите за Complex Implementation Project и Best Website in Design and Technology. Представители на епика на pCloud след спечелването на наградите за Complex Implementation Project и Best Website in Design and Technology.

Какво би посъветвал младите българи, за да станат млади успели българи?

- Да работят и учат усърдно, да намерят добър екип, да се фокусират и дадат всичко от себе си. Когато човек вложи усилия и желание в нещо, то е обречено да бъде увенчано с успех. България е едно чудесно място за развитие и живот. Старъп атмосферата е уникална и има много качествени хора, с които да се работи и да се направи нещо наистина велико. Инвеститорските фондове, Софтуерния университет и другите школи - реално има всичко нужно за да стартираш и успееш - остава единствено да започнеш. Направете го сега! Работете със страст, вярвайте в това, което правите - покажете го на другите, убедете и тях. Оценявайте усилията на хората, но възнаграждавайте само резултатите.

Ако искате да станете част от нашия екип имайте предвид, че сме в постоянно търсене на нови хора, пишете ни на info@pcloud.com.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара