Успелите

В навечерието на 28-мия международен фолклорен фестивал "Сурва"

Маскарадната обредност датира още от древни езически времена. Играещите около новогодишните празници в Западна България са най-популярни като “сурвакари”, участниците в предпролетните игри с маски в други региони на България – като “кукери”. Зимните и предпролетните ергенски игри с маски се свързват със смяната на старата и новата година, с наближаващото събуждане на природата. Те носят пожелания за богата реколта, здраве и плодородие на хора и животни. Символиката им е насочена към прогонване на злите сили и подготвяне за ново начало.

Как протичат игрите в Пернишко?

Празненствата започват в нощта срещу старостилния Васильовден – на 13 януари, и продължават през деня на 14 януари. Характерно за сурвакарите (многобройна група мъже) е разиграването на ритуална сватба, за разлика от кукерите, за които е характерно ритуално заораване.

Част от автентичния маскарад е обхождането на цялото селище и посещения на всяка къща, както и колективна игра на площада.

Всеки изработва маската си сам или с помощта на специализиран майстор. Процесът е сложен, граничи с ритуал и е обгърнат в тайнственост за външния наблюдател. В Пернишко маските са изработени от кожи на овце и кози, криле и пера от домашни птици, рога, царевична шума, коноп. Другаде – от сукно, вълнена прежда, мъниста, сухи растения, хартиени цветя. 

Маските - оформени са като глави на причудливи същества и животни с плашещи лица и стърчащи зъби, с рога, опашки, тракащи клюнове или като сложно изработени конструкции от пера на домашни птици върху дървен скелет. Понякога маската е само начернено лице, върху което могат да бъдат прикрепени мустаци и брада от вълна, конци или коноп. 

Същност на фестивала "Сурва" :

Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Затова заслужено е включен в списъка на ЮНЕСКО.

Организира се от Община Перник от 1966 година. От 1985 година има статут на международен. През 1995 година Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове. На 26 юни 2009 г. по време на тържествена сесия на Общинския съвет в Перник, президентът на ФЕКГ Хенри ван дер Кроон обявява Перник за европейска столица на сурвакарските и кукерските традиции. Решението е взето в град Котор. От 2008 година Международният фестивал на маскарадните игри се провежда ежегодно в последните събота и неделя на месец януари. Най-атрактивният му акцент е двудневното състезателно дефиле на маскарадни групи от страната и от чужбина. 

Зрителите от Перник и цялата страна и гостите от чужбина идват, за да споделят магията на играта, да видят и пипнат маските, да се почувстват обновени, да си пожелаят здраве и късмет. Присъствайте и вие на 28-мия международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" от 25 до 27 януари.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Куртинова

Щастието е умението да надхитриш съдбата, ако можеш!

Оставете коментар

0 коментара