Успелите

Христо Тенчев, СофтУни: Успехът не идва сам, той трябва да се преследва неуморно!

Това е Христо Тенчев (вдясно). Познато лице - един от основателите на Софтуерен университет (СофтУни). За него може би сте чували не малко, но съм сигурен, малцина знаят, че започва да работи още в гимназията. Времето, в което страстта му към програмирането е вече налице.

Тогава написва Bulfleet.com  - първата БГ ММО уеб игра, която дава началото на XS Software. Така вече 13 години разработва и разпространява игри в редица държави.

Разработвал съм много и различни проекти предимно в сферата на ИТ. По-известните и значими са XS Software и СофтУни. Те са и еталон на мисията, която опитват да следвам - да развивам проекти, които са или полезни за хората, какъвто е СофтУни, или забавни (XS Software) - а най-добре и двете.

Срещата ни днес е концентрирана над "Софтуерен университет" - как се роди идеята за този проект?

След като завърших специалност Компютърни Системи и Технологии в ТУ София, разбрах, че обучението е добро, но му липсват важни аспекти и може значително да се оптимизира. Имах погледа и на студент, и на работодател, търсещ добре обучени кадри за XS Software.

Започнах да разработвам идея, която да подобри значително тази сфера. Светлин Наков (вляво на снимката) се свърза с мен след едно от интервютата по темата. В продължение на години той беше работил точно в тази сфера, с доказани реални резултати и с мечта, която имаше нужда от малко дооформяне, за да се реализира.

За една седмица се видяхме няколко пъти, изключително продуктивни срещи, които оформиха началната концепция на стартъп "Софтуерен университет". Това беше времето на яко бачкане и присъединяване на способни и мотивирани хора към екипа.

Какви са целите, които преследва СофтУни?

Достъпно, качествено образование и кариерна реализация в сферата на ИТ за всички!

Достъпно е, защото не е нужно да имаш предварителна подготовка, СофтУни провежда безплатни курсове по Основи на програмиране почти всеки месец. Курсовете са вече факт в 28 града. Най-добрите студенти получават стипендии и учат безплатно, а таксите за останалите са подобни на таксите в стандартните ВУЗ-ове.

Качествено е, защото Светлин е един от пионерите в ИТ обученията у нас, с повече от 15 години опит. Аз знам какви са реалните умения, необходими на хората, за да се справят и да имат кариерно израстване в сферата. Заедно комбинираме умения, знания, партньори и се стремим към най-доброто качество. Не спираме да иновираме в тази област. Екипът ни нарастна до 40 изключителни таланти, ръководени от много готин и способен човек - Иван Ненков.

Относно кариерната реализация ще кажа, че 92% от завършилите в СофтУни работят по спецаилността си. Работим с около стотина ИТ фирми в цяла България, активни членове сме на БАСКОМ и БАИТ и имаме подкрепата и акредитацията им.

Сред студентите се говори за липсата на достатъчно практика във висшето образовние. Как решихте този проблем?

Ами точно с практика! В СофтУни се учи с практика - сядаш и почваш да пишеш код, да разбираш как и защо се правят нещата, когато ги докоснеш. Аз съм самоук програмист, научих се по времето, когато нямаше СофтУни и бях малък за университет. В днешно време от опита ни могат да се възползват хиляди хора.

Къде е ключът да структурираш една добра обучителна програма?

Тя трябва да е интересна, да провокира желание в хората да искат да имат повече знания, за да имат повече умения. Програмата трябва да е с постепенно нарастваща трудност - това е много важно, както в игрите следим какво трябва да направим, за да може максимален процент от хората да продължат напред. Всичко това се случва с реални, доказани знания - без да сваляме критериите, а подобрявайки Learning Curve-a на програмата.

Както спомена, организирате много безплатни обучения в различни градове - на какво залагате в тези инициативи?

Благодарение на много партньори - общини, фирми, доброволци - успяваме да предоставим възможност на все повече хора да се докоснат до програмирането. Стремим се повече хора да опитат, за да се убедят, че не е толкова сложно. Но в същото време да разберат, че за да станеш добър и високоплатен програмист се иска отдаденост, старание и много работа. Всичко това се отплаща - да си програмист е професия, която се практикува в цял свят, ценят се уменията ти, винаги можеш да научиш повече и да се развиваш.

Вече няколко години се говори за СофтУни - какво е да си успял у нас?

Не виждам особена промяна в живота ми. Продължавам да работя и да опитва да подобрявам резултата от работата си, присъединявам все по-силни и мотивирани хора около мен. С успешните проекти усещам все повече доверие и желание за помощ от хора, които вярват в доброто бъдеще на живота ни в България. Всичко зависи от нас самите, никой няма да ни оправи, да ни даде безплатен обяд и т.н. Ако повече хора работим и защитаваме взаимно правата и интересите си и не се оплакваме - ще подобрим живота си. Няма друг начин, всичко друго са празни приказки.

ИТ секторът е един от желаните и в същото време жаден за работна ръка - наблюдавате ли увеличен интерес на младите хора към този ресор?

Разбира се, интересът е огромен. Докато някои професии залязват благодарение на новите технологии, развитието в ИТ сектора предлага неограничени възможности в 21 век.

Трябва да се осъзнае, че са нужни търпение и отдаденост. Обичам да сравнявам обученията в СофтУни с тренировките във фитнес залата. Много хора искат да изглеждат добре, стегнати, с мускули - но някои отиват в залата и след 2-3 тренировки, разбират, че трябва много повече усилия и се отказват. Същото е и при нас - няма лесен успех.

Има ли нови проекти, които да очакваме от СофтУни?

Да. След като миналата година пуснахме Digital.SoftUni.bg (цялостна програма за обучение по дигитален маркетин) и Kids.SoftUni.bg (обучение за деца между 6-12 години) - продължаваме да развиваме нови направления.

През септември целим да пуснем Creative.SoftUni.bg - цялостна програма за обучение по дигитално изкуство (2D, 3D графика, дизайн и видеообратка).

След това предстоят цялостни програми в още няколко ИТ направления. Залагаме много на подобряване дистанционното обучение, с което можем да достигнем повече хора. Имаме и още няколко проекта, но засега предпочитам да ги запазя в тайна.

Как стигна до твоето професионално развитие?

Искреното желание да създавам. Пазя го и до днес и се надявам никога да не го изгубя. Създадох Bulfleet.com, защото исках да си докажа, че мога да направя компютърна игра. Не съм мислил за това като бизнес - стана бизнес, защото трябваше да намеря начин да изкарвам пари, за да покрия разходите си и да продължа да се развивам.

Другото основно нещо са хората - големите неща се правят с екипи, качествени и способни личности. Благодарен съм на тези, които са ми подавали ръка и са ми помагали винаги, когато е било нужно.

Разкажи ни за свободното си време - къде "кликваш", за да разпуснеш?

Все още съм запален геймър - PC, PlayStation, Mobile ect. Обичам да спортувам, всяка седмица играем футбол с колегите. Комбинирам различни спортове - скуош, тенис на маса, бадминтон, баскетбол, плуване. Карам колело често за удоволствие и за транспорт до работата ми. Като всеки нормален човек, обичам да излизам и да прекарвам вечери с приятели.

Какво е посланието, което искаш да оставяш чрез това, с което се занимаваш?

Повярвайте и започнете да действате. Успехът не идва сам, той трябва да се преследва неуморно! Освен това - пътят до успеха минава през провали, не трябва да се отказваш, а да се учиш от тях и да продължиш напред. Целете се действията ви да носят истинска полза на хората - ако успеете, те ще ви се отблагодарят.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Емил Томов

Обичам да пътувам, обичам да е с хората, които правят петминутната разходка в парка като околосветско пътешествие - представете си какво е да си цял уикенд с тях! Ако това да се наслаждаваш на живота е талант - смятам, че съм много даровит!

Оставете коментар

0 коментара