Успелите

Developers vs Managers - първата в света бордова игра за програмисти и мениджъри

Стоимен Илиев е Project and Change Coordinator в NN Bulgaria, а Тодор Гигилев е CEO на Dreamix. Двамата заедно създават играта Developers vs Managers, която помага да разберем по-добре другата страна.

За зараждането на идеята и в какво всъщност се състои самата игра, ще ни разкаже Стоимен в следното интервю.

Как се зароди идеята за създаването на бордовата игра Developers vs Managers?

Идеята за играта се роди съвсем спонтанно на една от множеството сбирки, на които играехме бордови игри. След 12-часов маратон и изиграни над 10 различни игри, се огледахме помежду си и видяхме, че 90% от хората в компанията сме част от IT сектора, усетихме се, че и във фирмите, в които работим постоянно се играят бордови игри – или на случайни сбирки, или по тиймбилдинги.

Направихме един гугъл сърч за бордова игра за програмисти и софтуерни мениджъри и не намерихме нищо. Още в същия момент, къде на майтап, къде на сериозно, казахме пред всички, че ще направим игра за програмисти и мениджъри. Месец по-късно вече бяхме започнали да правим прототипи, а може би 6 месеца по-късно се роди и Developers vs Managers: The Board Game.

Какво представлява играта?

Играта е от вида „парти игри“ – т.е е по-скоро неангажираща и забавна, отколкото прекалено стратегическа и натоварваща. За любителите на бордови игри мога по-точно да кажа, че е базирана на игри като Мафия, Авалон, Върколак.

Имаме два отбора – програмисти и мениджъри и те се състезават за наградата на изпълнителния директор на компанията, в която работят.

Отборът, който допринесе повече за релийза на новата версия, ще получи голямата награда – $100 000. А кой отбор ще победи зависи от комуникативните умения на играчите в отбора. Доколко те могат да убеждават хората край тях и да показват лидерски качества. Условието на играта е привидно прекалено просто, но победата зависи изцяло от уменията на играчите, много рядко от късмета.

Как си обяснявате това, че досега няма настолна игра за IT специалисти? Само за тях ли е предназначена или за всички?

Според мен, отговорът на този въпрос е, че това е доста нишов продукт.

Ако погледнем всички популярни бордови игри – те имат теми, които са известни на цялата публика – доброто срещу злото, върколаци и т.н. Обикновено се избира нещо, което е много популярно и може да се продава в голям тираж. Специфично за бизнеса е, че тук наистина е много важна „икономията от мащаба“. Разликата в цената на произведена бройка в зависимост от тиража е наистина огромен – разбирайте множител от рода на 10х, 20х.

От друга страна, като изключим последните няколко години, бордовите игри виждаха своя запад, така че може би и това принуждава производителите да залагат на сигурното и това, което е доказано, че работи.

Също така, за да създадеш игра за IT-та, според мен, е необходимо и ти самият да си IT.

Защо точно „срещу мениджъри“? Коя е най-открояващата се разлика между IT специалистите и мениджърите?

Отговорът е много прост и обикновено си го задават хората извън сектора. И аз, и Тошко сме виждали и двете страни на медала от личен, професионален опит.

Денят на един програмист много често преминава по следния начин:

Мениджърът дава задача и казва, че това е много спешно и приоритетно.

Програмистът започва да работи яко по нея.

Малко преди привършване на задачата мениджърът идва и казва, че това трябва да се направи по различен начин и програмистът трябва да я пренапише... а след няколко дни може да му каже, че това дори е изпаднало изобщо от приоритетите.

В общия случай програмистът винаги иска да пише на най-новите и най-яки технологии, иска и да пише яки фийчъри. От друга страна, мениджърите са „по-скучни“. Те обикновено искат да заложат на по-сигурното. Много често и бизнеса си сменя изискванията, защото не знае какво точно иска. А в крайна сметка, въпреки промените в изискванията – крайните срокове на проектите много рядко се променят. За един програмист може да изглежда, че мениджърите не разбират нищо и че постоянно прецакват проекта. Че им губят времето в излишни срещи и че ги карат да пишат ненужна документация.

За мениджърите – програмистите могат да изглеждат несериозни: „те искат просто да си кодят, без значение дали някой ще го ползва“. Истината, разбира се, е както винаги някъде по средата.

Причините са наистина много, въпросите също. Точно и затова организираме следното събитие в партньорство с The Business Institute: ИТ Сблъсък: Developers vs Managers, където дискутираме много въпроси и проблеми от индустрията в забавния формат на телевизионното предаване „Сблъсък“.

На какво ще ни научи играта?

Играта ще ни научи да разбираме по-добре другата страна.

Мога да споделя пример от реална ситуация, играейки играта. Тествахме играта на една от сбирките на DEV.bg. Раздадохме картите, разигра се един кръг и тогава се чу коментар на две момчета, които работят като програмисти: „Ей, тези мениджъри пак искат да ни прецакат!“ При което друго момче, което работи като мениджър, сваля картите и леко обиден: Ама чакайте малко, какво значи това „пак искат да ни прецакат“?

Откъде да си я намерим?

Към момента играта може да бъде купена единствено от нашия сайт, а ако използвате промо код USPELITE, ще ви я предоставим с безплатна доставка.

Какво е посланието, което искате да оставите чрез работата си?

За нас лично е, че нещата, които не могат да се кажат по време на работата, могат да се споделят на масата с играта на по бира.

Иначе само бачкане не върви, понеже се трупат конфликти, които не се разрешават по приятелски начин.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Иван Г
    2017-03-30 16:25:51 Reply

    Много е забавна! Играхме я на Startup Weekend!