Signs of Sofia: Иска ми се да вярвам, че подарявам нова глътка изкуство на София
Да Видчи казва, че не иска неговото име да бъде чувано. Иска изкуството му да говори за себе си по-силно. Затова тази статия не е за него, а за Signs of Sofia.
Как изглежда София в очите ти?
Не съм сигурен от коя година точно е песента, в която Богдана Карадочева възпява София, но си е все така актуална – и мръсна, и прашна, а на моменти и направо страшна! Шегата настрана, има и много положителни нюанси в последните години, които не бива да се оставят на заден план – самият факт, че по улиците се срещат толкова много чужденци, е доказателство за това, че вървим в правилната посока – за управляващите остава да помислят дали всичко това се случва с желания темп, а пък за нас, като общество – с какво бихме могли да допринесем за ускоряването на тези процеси.
И все пак. Кой си ти?
Подвизавам се под артистичния псевдоним Да Видчи и вече няколко години префасонирам столичните знаци с помощта на стикери с идеята да направя града по-ведър. Когато пък не се занимавам с това си хоби, отделям времето си на проджект мениджмънт на клинични проучвания. Обикновено планирам и творя сам, но не мога и да не призная, че често се допитвам за мнение и до най-близките си.
Зад всяко изкуство стои история, разкажи тази на Signs of Sofia.
Всичко започна от желанието ми да накарам приятелите ми чужденци (пък и гостите на столицата като цяло) да погледнат с друго око на София и да я запомнят не само с мръсния въздух, задръстванията и до болка познатите ни клиширани места из центъра. Момента със знаците възприех от улични артисти във Флоренция и Париж, където за пръв път видях пътни знаци да се ползват като изразни средства.
Впоследствие дори имах и удоволствието да се запозная с част от въпросните артисти, с които и до ден днешен поддържам контакт. Преди почти година пък реших да събера всичките си фотографии на знаци на страницата на Signs of Sofia във Facebook и оттам, за мое голямо щастие, те започнаха да добиват все по-голяма популярност.
Чухме, че освен със социалните мрежи представяш изкуството си и по други начини. Разкажи малко повече за изложбата си.
Съвсем спонтанно започна всичко – мой приятел е собственик на вече споменатото пространство SeeMeOn 29. Аз лично не бях планирал изява от такъв тип, но след като той ми подхвърли като на шега идеята, си казах – защо пък не. Вложихме много старание в подготовката, самото помещение беше пременено като столичен булевард, където фотографиите на знаците бяха като в собствени води.
Много хора дойдоха на самото откриване, интерес не лиспваше и в дните след това – страшно зареждаща бе за мен цялата изложба и всичко свързано с нея, от тогава смея да твърдя, се влюбих още повече в заниманието си.
Скоро бяха новогодишните празници. Много често си пожелаваме неща, поставяме нови цели. Какви са целите на Signs of Sofia?
Не бих казал, че имам някакъв стриктно изграден план в главата си, който да следвам. Стремя се да не се товаря с очаквания, всичко се случва спонтанно и вероятно точно това допринася всяка стъпка от това приключение да е била толкова емоционална за мен.
Единственото, което възнамерявам да направя в близко бъдеще, е да вляза в контакт със Столична община, в опит да намерим пресечни точки с цел по-масово популяризиране на заниманието ми, а чрез него – и на самия град. Стигне ли се до там, със сигурност ще ми е нужна помощ, така че нищо чудно и да има нови попълнения в екипа.