Доброто от деня - 01.03.2022
Честита Баба Марта с "Доброто от деня" и благотворителните базари за мартеници в Шумен и Добрич. Голямо дарение получи Катедрата по педиатрия и медицинска генетика в МУ - Пловдив. Дарение можеш да направиш и ти и то не какво да е, а да (по)дарим готварска печка и нека има аромат на дом! Повод за гордост безспорно са шампионите Боряна Калейн, гимнастичката №1 в Европа за 2021 г. и биатлонистът Благой Тодев, който пише история и спечели малката световна купа при младежите. За финал проследи пътя на Ирен Леви от телевизията и екрана до хвърчащата класна стая.
Благотворителни базари за мартеници в Шумен и Добрич
По случай Баба Марта в Шумен и Добрич вече можете да закупите мартенички, като подпомагате определена кауза.
И тази година в Шумен организират пролетен благотворителен базар под наслов "За малките герои". Базарът е в подкрепа на неонатологичното отделение на Шуменската болница.
Красивите изделия може да намерите пред сградата на театъра в града до 10 март.
За инициативата в Добрич прочети ТУК
Голямо дарение получи Катедрата по педиатрия и медицинска генетика в МУ - Пловдив
35 комплекта сензори с трансмитери за непрекъснато наблюдение на глюкозата при деца с диабет бяха дарени на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика в Медицински университет – Пловдив. Благородният жест бе направен от Лайънс клуб Евридика Пловдив.
Дарените комплекти ще бъдат използвани от специалистите в звеното по детска ендокринология при деца с диабет и за деца с новооткрит захарен диабет, при които устройствата не се реимбурсират от НЗОК. Един комплект проследява един пациент за 1 месец. Срокът на годност на устройствата е 1 година и по тази причина клубът се ангажира да направи ново дарение след тяхното изчерпване.
До какво води лошият контрол на заболяването разбери ТУК
Да (по)дарим готварска печка и нека има аромат на дом!
Коя съм аз, когато не съм главен редактор на Успелите? Мислех, че ще започна с този въпрос, но той не е съвсем правилен, тъй като дори да не работя, пак си оставам свързана с мисията ни. Тъй че въпросът по-скоро трябва да е: Коя съм аз, докато съм главен редактор на Успелите? Отговорите стават все по-многобройни с времето, но един от тях ни интересува днес - книжна сладкарка в Trouble Bakers. Като такава първата ни кауза (която приемаме присърце и до днес) беше четене и готвене с деца в неравностойно положение и жени, претърпели домашно насилие в кризисен център "Самарянска къща".
Срещите с всички настанени там ме промениха и вярвам, че биха променили всеки, който се докосне до историите им. Надявам се отново да имаме възможност да посещаваме центъра, да готвим заедно, да четем откъси от книги, докато храната се пече и да обсъждаме... живота. За да се случи всичко това обаче ни трябва готварска печка. Но всъщност тя трябва най-малко на нас - на хората, които са намерили защита в центъра тази печка им е необходима по няколко пъти всеки ден.
Как да помогнеш разбери ТУК
Боряна Калейн е гимнастичка №1 в Европа за 2021 г.
В престижната класация на Европейския съюз по гимнастика, българската гимнастичка Боряна Калейн бе избрана за най-добра гимнастичка в Европа. Вицешампионката от Варна 2021 спечели убедително с 59% от гласовете, които са 97.746 наброй.
Боряна Калей спечели и в елитната кампания на олимпийската шампионка Линой Ашрам (Израел), сребърната медалистка Дина Аверина (Русия) и бронзовата Алина Гарнаско (Беларус), която взе и световната титла на лента.
Кога ще бъде връчена наградата виж ТУК
Биатлонистът Благой Тодев пише история - спечели малката световна купа при младежите
Един от най-успешните български биатлонисти - Благой Тодев, добави още едно отличие към своята колекция. Българинът спечели малката световна купа в индивидуалната дисциплина на 15 километра.
20-годишният българин, който през януари триумфира с европейската титла в дисциплината на европейското до 21 г. в Поклюка (Словения), завърши на първа позиция в подреждането за сезона с актив от 85 т. от три състезания.
На второ място със същия резултат се класира Степан Кинаш от Украйна. Почетната трета позиция зае Манек Ондрей от Чехия с 84 точки, а Алексей Ковалев със 76 точки от Русия остана четвърти. На петото място се класира представителят на Германия - Лодл Дариус, със 73 точки.
Още по темата прочети ТУК
Пътят на Ирен Леви от телевизията и екрана до хвърчащата класна стая
Ирен Леви е позната от телевизионния екран - журналист, автор и водещ на предаванията ,,Небивалици” БТВ, ,,Голите ангели” Нова телевизия, а доскоро водещ и сценарист на “Малки истории” БНТ. Автор е на книгите ,,Хмутовете”, ,,Голото плашило”, ,,Последно повикване”, а най-новият й роман е ,,Ангелски данък”. След рязък завой в кариерата, миналата година Ирен напуска телевизионния екран и става учител като част от програма “Нов път в преподаването” на фондация ,,Заедно в час”. В момента преподава Български език и литература, Творчество, Приказен свят и Музика на първокласници в иновативното 90 СУ ,,Ген. Хосе де Сан Мартин” в кв. Люлин в София. С тях продължава да развива и своето Ателие за Фантазии (бел. ред. извънкласна дейност за творческо писане за ученици). Едновременно с преподаването Ирен „завършва и второ висше образование Педагогика в Пловдивския университет ,,Паисий Хилендарски”.
Ако и ти обмисляш да смениш професионалния си път и да станеш учител, кандидатствай за програма “Нов път в преподаването” до 15 март на сайта на “Заедно в час”. С програмата ще получиш съвременно педагогическо обучение, подкрепа от ментор, намиране на позиция в училище, учителска правоспособност (ако нямате такава), възможности за кариерно развитие, полезни ресурси, професионални контакти и силни приятелства. Всички обучения, включени в програмата, непрекъснато се адаптират за нуждите на новите учители, като от 2020 г. има и специални модули за ефективно преподаване в онлайн среда.
За пътя от телевизията до класната стая и отговорите на още въпроси разбери ТУК